Başarılı bir ürün yayın pazarlama planı nasıl oluşturulur

Günümüzün sürekli değişen, hızlı ilerleyen dijital dünyasında her zaman yeni bir yazılım veya ürün piyasaya sürülür ve ilgi çekmeyi amaçlar. Unutulmaz bir etki yaratabilmek için ilk izlenim oldukça önemlidir. Başarılı bir ürün yayın pazarlama planı, kullanıcılarınızın dikkatini çekecek ve kalıcı bir izlenim bırakacaktır. Potansiyel kullanıcılar, amacını, yeteneklerini veya faydalarını anlamadıkları bir ürünü satın almayacaktır. İnsanlar paralarının karşılığında tam olarak ne alacaklarını bilmek isterler. Her başarılı ürün yayınlama pazarlama planı, kendi hedeflerine, gereksinimlerine ve sınırlamalarına göre benzersiz olmalıdır. Ancak ürününüzün öne çıkması ve en belirgin yönlerini sergilemesi için nelerin yardımcı olacağını anlamak gerekir.

Lansman öncesi ürün yayınlama pazarlama planı kontrol listesi

Bir ürün piyasaya sürme pazarlama planı, pazarda yeni bir ürünü piyasaya sürmek için kullanılan fikirleri, etkinlikleri ve süreçleri özetler. Buna pazar ve kullanıcı araştırması, beta test planı, basın bültenleri, kullanıcı katılım planı ve daha fazlası dahildir.

Pazar ve rekabet araştırması

Günümüz dünyasında sınırsız seçenekler bulunuyor, bu da yeni kullanıcıları işe almanın ve işe alınan üstesinden gelinmesi gereken en büyük zorluklardan biri olabileceği anlamına geliyor. Şu anda mevcut olan rakipleri ve benzer ürünleri veya çözmeye çalıştığınız sorunun çözümlerini iyice araştırın. Rekabet ortamına nasıl uyuyorsunuz? Sizi rakiplerinizden ve piyasadaki mevcut alternatiflerden farklı kılan nedir? Onların güçlü ve zayıf yönleri nelerdir ve sizinkiler nelerdir? Orijinal bir fikir ürkütücü gelebilir, ancak x faktörünüzü göstermek ve ona odaklanmak, değeri göstermenize yardımcı olacak ve potansiyel kullanıcıları rakibiniz yerine sizi seçmeleri için etkileyecektir. Tamamen yeni bir pazar açıyor olsanız bile, potansiyel kullanıcı tabanınız muhtemelen zaten alternatif bir çözüm kullanacaktır. Ne olursa olsun, hedef pazarınıza ulaşmak için taktiklere sahip olmak, hangi platformları ve satış kanallarını kullanmayı planladığınızı bilmek önemlidir. Rakiplerinizden farklı bir pazarlama ve satış sürecine sahip olmak önemli bir avantaj olabilir.Tamamen yeni bir pazar açıyor olsanız bile, potansiyel kullanıcı tabanınız muhtemelen zaten alternatif bir çözüm kullanacaktır. Ne olursa olsun, hedef pazarınıza ulaşmak için taktiklere sahip olmak, hangi platformları ve satış kanallarını kullanmayı planladığınızı bilmek önemlidir. Rakiplerinizden farklı bir pazarlama ve satış sürecine sahip olmak önemli bir avantaj olabilir.

Kullanıcı karakteri

Amaç,bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılarken olumlu bir deneyim yaratmaktır. İdeal müşterinizin kim olduğunu ve hedef pazarınızın göreceli büyüklüğünü netleştirin. Şirketinizi pazarda belirli bir kullanıcıya hitap edecek şekilde nasıl konumlandırıyorsunuz? Son kullanıcının genel deneyimine odaklanmak ve ürünün kendisine çok yoğun bir şekilde odaklanmak yerine, bir şirketin ürününe yönelik algılarını, duygularını ve tepkilerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Yaş, yaşadıkları yer, kariyer, medeni durum vb. Dahil olmak üzere belirli bir demografiye göre bir kullanıcı portföyü veya kişiliği tanımlayın. Kişiliğini, özelliklerini ve ilgi alanlarını tanımlayın. Yaratıcılar mı? Dışa dönük? Çevreye duyarlı? Ve son olarak, nelerden motive olurlar? İyi tanımlanmış ve yararlı kişilerin geliştirilmesi zaman alır ve işiniz veya kullanıcılarınız büyüdükçe zaman içinde gelişebilir ve değişebilir.

Marka mesajları

Müşteriler, marka yüzü olmayan şirketlerden ürün satın almakla ilgilenmiyor. Tutarlı, hedefli ve net mesajlaşma ile hedef kitlenizle temel ve insani düzeyde bağlantı kurun. Amacınız, kullanıcınıza değer sağlamaktır. Modaya uygun tarzlardan, gösterişli özelliklerden veya dikkat dağıtıcı moda sözcüklerden kaçının. Kendileri ve meslektaşları gibi görünen net ve özlü marka mesajları sunarak işleri konuşmaya devam edin. Kullanıcılarınız, hizmetinizin veya ürününüzün özelliklerini değil, faydalarını bilmek ister. Faydalar, kullanıcının hayatını nasıl doğrudan iyileştireceğini veya ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını açıklar. Örneğin, bir cihazın kaç megabayta sahip olduğunu öne çıkarmak yerine, bunun yerine kaç şarkı, resim, belge vb. tutulacağını tanımlayın. Hedef pazarınızı, kullanıcı profilinizde tanımlanan psikografik ve demografik özelliklere göre değerlendirin.Toplanan bilgileri kullanmak, mesajınızı güçlendirmeye yardımcı olacak ve ikna edici, çekici ve ilişkilendirilebilir mesajlaşmayla sonuçlanacaktır. Bunu ilk seferde doğru yapma konusunda endişelenmeyin. Başlangıç sürecinden ihtibaren mesajlaşmanız gelişecek ve iyileşecektir.

Beta testi

Bir ürünün piyasaya sürülmesinden önce Beta testi, kullanıcının sorunlarla karşılaştığı veya kafa karışıklığı yaşadığı yerler hakkında bilgi sağladığı için önemli bir adımdır. Birkaç kişi benzer sorunlarla karşılaşırsa, bu yönlerin daha fazla çalışmaya ihtiyacı olduğunu söylemek gereklidir. Kullanıcılarınızdan prototip ile etkileşime girerken düşüncelerini ve hislerini dışsallaştırmalarını isteyin. Dikkat dağıtıcı unsurların ortadan kalkmadığı gerçekçi bir ortam yaratın. Gördüklerinizi, duyduklarınızı ve bir göreve harcadıkları zamanı içeren yapılandırılmış ve yapılandırılmamış notlar alır. Oturumu kaydettiğinizden emin olun. Belirli düğmeleri, öğeleri veya kavramları açıklamayın veya adlandırmayın. Katılımcının görevi yerine getirmesine rehberlik etmeyin veya yardım etmeyin. Süreç boyunca objektif kalın ve sonuca atlamaktan kaçının. Beta testi, yalnızca belirli ürün özelliklerinin arkasındaki mantık yerine kullanıcının çözümü nasıl algıladığına odaklanır. Yönlendirme ve açıklamayı sınırlamak önemlidir, ancak herhangi bir belirsizliği azaltmak için yeterlidir. Bir kullanıcı açıklama olmadan bir şeyi anlamazsa, tasarımınız aracılığıyla bu sorunu ele alacak bir çözüm düşünmeniz gerekir. Beta testiniz sırasında, mesajlarınızı gözden geçirmek ve geliştirmek ve bazı gerçek kullanıcı geri bildirimleri almak için harika bir fırsattır.

Hedefleri tanımlayın

Ürün yayın pazarlama planınızın her yönü bir hedef gerektirdiği gibi. Somut veya belirli hedefleri olmayan bir lansman o kadar etkili olmayacak. Tipik olarak pazarlama kampanyanız ve iş hedeflerinizle uyumlu olacaklar. Sonuç olarak potansiyel müşteri elde edilecektir. Olabildiğince çok müşteri adayı yakalamaya yardımcı olmak için temel ölçümler dahil hedeflerinizi net bir şekilde tanımlayın. Ürün lansmanını güçlü bir olası satış yaratma aracı olarak düşünün. Sayılar yalan söylemez. Dijital pazarlama ve ürün lansmanları söz konusu olduğunda, bu yaşanması gereken altın bir kuraldır! İzleme gerektiren temel göstergeleri seçin. Sonsuz analiz araçları ve izlenecek veriler sayesinde, her şeyi ölçerek odağınızı kaybetmemek çok önemlidir. Neyi ölçmeniz gerektiğini netleştirin.

Basın bülteni

Ürün lansmanının başlarında kaba bir taslak basın bülteni yazın ve daha sonra gözden geçirmek ve iyileştirmek için geri dönün. Bir basın bülteninin amacı, ürün hikayenizi anlatmaktır. İyi yapıldığında, kullanıcılarınızla etkileşim kuracak ve yankı uyandıracaktır. Tipik olarak şu şekilde ayrıştırılır: En önemli bilgilerle başlayın: ne, nerede, ne zaman ve nasıl. Ortada, açıklamaları ve ikincil bilgileri sağlayın. Şirketi tanımlayan ve iletişim bilgilerini sağlayan bir paragrafla bitirin. İyi yazılmış bir basın bülteninden yararlanmanın birkaç yolu vardır: Gazetecilere gönderin. Tercih ettiğiniz sosyal medya platformunuza bağlantı verin.Blogunuzda yayınlayın.

Ürününüzün lansmanı

Lansmana başlamadan önce, kullanıcınızın yolculuğunu inceleyin. Bu, sorunsuz bir başlatma ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olacaktır. Kullanıcılar satın alma kararlarını nasıl verecek? Sunulan ürünü satın almadan önce herhangi bir şeye ihtiyaçları var mı? Ücretsiz bir deneme mi sunuyorsunuz? Demo mu? Promosyon lansman fiyatı mı? Onların konuşabileceği en iyi kişi kimdir? Değeri nasıl sergiliyorsunuz? Bu bilgilerle, dönüşüm yolunuzu ve kullanıcı yolculuğunuzu daha iyi özetleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, başarılı bir ürün lansman planı oluşturmak çok fazla çalışma ve çaba gerektirir. İyi yapılırsa, fırlatma kısmı çok daha kısa ve düzdür. Bu, bir haftadan bir haftaya kadar herhangi bir yerde olabilir.

Promosyon ve platformlar

Öncelikle mesajınızı nerede tanıtacaksınız? Ürünün kimler için yaratıldığını, bu kullanıcılara nasıl fayda sağladığını ve onlar için çözdüğü sorunu düşünün. Hedef kitlenizde yankı uyandıran kısa pasajlarda ayrıntıları belirtin. Anahtar, kullanıcınızla uyumlu gerçek içeriktir. Her kanalı patlatmaktan kaçının ve listenizi doğru platformlara veya kanallara doğru daraltmaya odaklanın. Kullanıcılarınız e-postaya, ücretli reklama veya sosyal medya gönderilerine iyi yanıt verecek mi? Bültenler Facebook,Instagram,Twitter,Pinterest,Google Ads ,E-posta pazarlaması ve haber bülteni neredeyse her zaman izleyicilerle bağlantı kurmanın mükemmel bir yoludur. Belirli zaman çizelgelerine veya kullanıcı eylemlerine göre otomatik olarak e-posta gönderen bir dizi e-posta kampanyası oluşturun. Amaç, izleyicilerinizi lansmanla ilgili heyecanlandırmak ve bazı özel tanıtımlar yapmaktır. Başladıktan sonra, etkileşim kurmanın ve temel avantajları sergilemenin bir yolu olarak e-posta ile pazarlama kampanyanıza devam edin.

Lansmanınızı bir etkinliğe dönüştürün. Bir etkinliğe dönüşmek için lansmanınızın canlı veya gösterişli olmasına gerek yok. Bunun yerine, lansmanınızı hızlandırmak için yüz yüze bir etkinliğin özünü yakalamakla ilgilidir. Uygulamalardan yararlanın, bir web semineri düzenleyin veya canlı sosyal sohbet sağlayın. Nihayetinde, müşterilere ve basına özel bir ilk bakış için yeni ürünün canlı demolarını göstermek istersiniz. Satış ekibinizi organize edin Satış ekibinizin parlama zamanı geldiğinden, lansman için organize ve hazırlıklı olmalarını sağlamak için onlarla birlikte çalışın. Bu, daha fazla müşteri adayı yakalamaya ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya yardımcı olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, bir etkinlik yürütüyorsanız, satış ekibinizin müşterilerle konuşmasını sağlayan organize bir sistem oluşturun.

Devam eden ürün piyasaya sürülen pazarlama stratejisi

Yeni bir ürün veya hizmet geliştirip piyasaya sürdüğünüzde, en iyi deneyimi oluşturduğunuzdan emin olmak istersiniz. Bu, sadık kullanıcılar oluşturma olasılığını büyük ölçüde artıracak ve hedeflenen veya yönlendirilen eylemleri tamamlama şanslarını artıracaktır.

Pazara açılma rehberi

Tüm lansman etkinliklerini, planlamayı ve hedefleri tek bir yerde veya açık, eksiksiz ve kolayca paylaşılabilir belgede içeren organize bir pazara giriş kılavuzu oluşturun. Pazara açılma kılavuzunuzu oluşturmak, pazar araştırması, fiyatlandırma, rekabet analizi, kullanıcı karakterleri, sosyal medya planları ve lansmandan sonra başarılı bir ürün yayınlama pazarlama planı oluşturmanıza yardımcı olacak tüm ilgili bilgileri içerebilir. Bültenleriniz Sürümleriniz ayrıca birçok nasıl yapılır öğreticisi içermelidir. Bunları ücretsiz bir ekran kaydedici veya hatta bir GIF oluşturucu kullanarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca, tüm müşteri desteği yardım belgelerinize görüntü eklemek için bir ekran görüntüsü aracı kullanın.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus, kullanıcı geri bildirimlerini toplamak ve kullanmaktır. Bir ürün, hizmet veya şirket ararken, muhtemelen yakın arkadaşlarınızdan, aile üyelerinden veya iş arkadaşlarınızdan öneriler istersiniz. Alternatif olarak, incelemeleri ve referansları Google’da kullanabilirsiniz.

Müşteri değerlendirmeleri

Müşteri incelemeleri ve referansları, en etkili olası satış yaratma teknikleridir. Memnun müşterileriniz bunu sizin için yazacağından, bu en kolay ve en iyi kısımlardan biridir. Birine güçlü yönlerinizi anlatmanız ile bir başkasının sizin övgülerinizi söylemesi arasındaki farktır. Memnun müşterilere inceleme bırakmaları için bir fırsat ve teşvik sağlayın. Devam eden ürün piyasaya sürme stratejinizin başında ve merkezinde referansların yer aldığından emin olun.

Kaynakça:ReadWrite.com