2021’de girişimcilerin takip etmesi gereken 10 sosyal medya fikri

Sosyal medya, pazarlamanın püf noktasıdır. Nike, GoPro, Starbucks gibi markalar sosyal medyaya hükmediyor ve insanların sosyal medya bağımlılığını katkı sağlıyorlar. Önde gelen pazarlama meraklıları, sosyal medyanın dijital dünyaya hükmetmek için her markanın kullanması gereken güçlü bir araç olduğu konusunda hemfikir. Ancak tüm bu süper başarılı markaların benzersiz sosyal medya akışları var. Bu kadar benzersiz sosyal medya fikirlerini nasıl buluyorlar?

Aynı soru sizide düşündürüyorsa, sizin için bu konuya değineceğiz.

Bu yazıda, markanızın sosyal medya akışını taze tutmak için bazı basit ama ilginç sosyal medya fikirlerinden bahsettik.

1. Micro influencerların gücünü kanalize edin

Sektör influencerlarına ulaşmak, ürünlerinizi hedef kitlenize tanıtmanın etkili bir yoludur. Bununla birlikte, mavi tike sahip pek çok influencer, tek bir Instagram gönderisi veya tweet için yüksek miktarda ücret talep edebilir. Startup’ların pazarlama kampanyaları için ayrılmış büyük bütçeleri yoktur. Bu sebeple Mikro  influencerlar bu gibi durumlarda kurtarıcı olabilirler.Micro influencerlar 10.000 ile 100.000 arasında takipçileri olan kişilerdir. Macro influencerlarla kıyaslandıklarında takipçileriyle daha kişisel bir düzeyde iletişim kuruyorlar bu nedenle de takipçileri çok daha sadık. Takipçileriyle daha fazla iletişim halinde olduklarından dolayı etkileşim oranları çok daha yüksektir. Diğer bir önemli nokta micro influencerların ürünlerinizi kullanmalarını ve takipçilerinin önünde tanıtmalarını sağlamaktır. Ürününüzü kullanan insanların paylaşımlarına kendi sayfanızda post ya da story olarak yer vermeniz marka sayfanıza tazelik ve yenilik katabilir.

 

2. Feed’i selfie’ler veya videolarla kişiselleştirin

Çoğu marka Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarını profesyonel tutmayı sevse de, kişisel bir dokunuş yapmak, takipçilerinizle daha samimi bir iletişim kurmanız için harika bir fırsat olabilir. Tabi ki de kişisel yaşamınızı işletmenizin sosyal medya hesabında sergilemeyin. Her 10-15 gönderiden biri kendinizle alakalı bir post olabilir. Gönderileriniz işletmenize uygun ve bir denge içinde olmalı.

 

3. BTS video hikayeleriyle merak yaratın

Pazarlamacıların %92’si pazarlama stratejilerinde videolara odaklanırken, sayfanızda bir tür video olması önemlidir. BTS videoları veya sahne arkası videoları, takipçilerinizin bir sonraki kampanyanızla ilgilenmesini ve merak etmesini sağlamanın harika bir yoludur.İster yaklaşan bir reklam için çekim yapın, ister sonraki videonuzu planlayın, ürün paketlenmesi veya devam eden çalışmalarla ilgili videolar paylaşabilirsiniz. Bu tür videolar her zaman merak uyandırır. Takipçilerinize yaratıcı süreç, kurulum ve daha fazla güncelleme için geri gelmelerini sağlayacak birer içerik sunun.

 

4. Regram yapın, retweetleyin ve size ilham veren şeyleri paylaşın

Markanızın sosyal medya sayfası, ürün resimlerinizden ve videonuzdan çok bunaltıcı olmuş olabilir. Arada bir başkaları tarafından oluşturulan içerikleri yayınlayarak takipçilerinize nefes alacakları bir alan yaratabilirsiniz. Takipçilerinize farklı bir şey sunmakla kalmayıp, aynı zamanda iş yükünüzü de azaltmış olacaksınız.Yapmanız gereken tek şey, güzel alıntılar bulmak ve bunları sayfanızda paylaşmaktır. Size ilham veren her şey, sektörünüzle ilgili haberler, anlamlı gönderi veya başka herhangi bir şey, sosyal medyada yeniden paylaşılabilir. Sadece bu değil, sizi sosyal medyada etiketleyen kişileri bulabilir ve yayınlarını yayınınızda paylaşabilirsiniz.Gönderilerinizin her birinde derinlemesine olmanıza gerek yok. Hafif, eğlenceli veya etkileşimli herhangi bir şey olabilir.Başkalarının içeriğini yeniden programlamaktan, yeniden tweetlemekten, yeniden paylaşmaktan çekinmeyin. Ve orijinal yaratıcıya hakkını verdiğinizden emin olun.

 

5. Reels’lardan ve kısa hikayelerden yararlanın

Önümüzdeki yıllarda video içeriğinin hakimiyet kuracağını hepimiz biliyoruz. Ve sosyal medya platformları bu kullanıcı davranışını desteklemekten çekinmiyor. Instagram ve Facebook, sırasıyla reels ve kısa öyküler şeklinde video konseptleri geliştirdi.İnsanın dikkat süresi biraz heyecana ihtiyaç duyar. İnsanlar artık tek bir videoda dakikalar geçirmekle ilgilenmiyor. Bu kısa video içerikleri takipçilerin dikkatini çekmek için harika olabilir. Reels’ları veya kısa hikayeleri, ürün veya hizmetlerinizi sergilemek için kullanabilirsiniz. Bunlar ayrıca müşterilerinizin referanslarını göstermek için de kullanılabilir. Birkaç filtre, çıkartma, ses ve başka şeylerde bu kısa video içeriklerinde kullanılabilir.

 

6. Ortak pazarlama

İşletmenizin sosyal medya profilini güçlendirmenin harika bir yolu, başka bir popüler markayla ekip olmaktır. Çevrenizde sosyal medya sayfalarına çok yönlülük katmak isteyen farklı markalar olabilir. Ortak pazarlama, iş yükünüzü azaltır ve daha yeni bir kitle tabanına ulaşmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir fitness markası, kendi fitness giyim serisini başlatmak için bir moda tasarımcısıyla iş birliği yapabilir. Bu şekilde, adınızın sosyal medyada tanıtılmasını sağlayabilirsiniz. Her zaman aynı niş kitleyi hedefleyen başka bir markayla ekip kurabilirsiniz. Bu şekilde, senkronize çabalarla yeni kitlelerine ulaşabilirsiniz.

 

7. Arkadaş etiketleme

İnsanlar resimleri arkadaşlarıyla paylaşmayı ve onları harika gönderilerde etiketlemeyi sever. “arkadaşını etiketle” postları daha fazla etkileşim elde etmektir. Bu postların tümü, insanların, memlerin, alıntıların, olayların, yerlerin, hediye seçeneklerinin veya içinde bulunduğunuz sektöre bağlı herhangi bir şey hakkında olabilir.Yapmanız gereken tek şey, takipçilerin gönderiyi gördüklerinde akıllarına ilk gelen arkadaşlarını etiketlemelerini istemektir. Bu tür gönderiler yorumlarda sohbetler başlatır ve sosyal medya katılımınızı artırabilir. Gönderileriniz çok daha fazla görünürlük kazanır ve markanız  hızlı bir şekilde sadık takipçiler haline gelebilecek daha fazla insana ulaşır.

 

8. Takipçilerinizin içerik oluşturmasını sağlayın

Hindistan’ın önde gelen yemek dağıtım uygulaması olan Zomato, geçtiğimiz günlerde bir kampanya duyurdu. Takipçilerinden marka için video reklamlar oluşturmalarını isted, en iyi reklam bir ödül kazanacaktı. Bu girişim, markaya takipçi sayısında büyük bir artış sağladı ve takipçilerini sergilemek için yepyeni bir akış sundu.Bir startup olarak böylesine büyük ölçekli bir kampanyayı duyurmanıza gerek yok. Takipçilerinize içerik oluşturmak için bazı ücretsiz hediyeler, aylık üyelik veya benzer şeyler verebilirsiniz. Takipçilerinizi sizin için içerik üretmeye teşvik edin ve bunu feed’inizde sergileyin. Bu sadece yayınınız için yeni bir görünüm oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda insanların ürününüzü gerçekten kullandığına dair güven oluşturmanıza da yardımcı olur.

 

9. Verisel zenginlik sunan gönderiler maksimum paylaşım alır

Yakın zamanda bir anket veya araştırma yaptınız mı? Sektördeki diğer kişilere yardımcı olabilecek bazı verileriniz var mı? Devam edin ve bazı ilginç bulgular içeren ilginç infografikler veya basit resimler oluşturun. Bu tarz postların çok fazla paylaşım sağlayacağına emin olabilirsiniz.Gönderilerinizde yenilikçi olmanıza yardımcı olabilecek Canva gibi birçok araç var. Bilgi açısından zengin görseller oluştururken kişiselleştirmek için marka renklerinizi kullandığınızdan emin olun. Sektördeki insanlar bu tarz gönderileri paylaşmayı sever ve çevrimiçi ortamda çok fazla etkileşim sağlarlar.

 

10. Marka imajının tutarlılığını koruyun

Sosyal medya akışınıza farklılıklar katmak harika olsa da, kalıcı bir izlenim yaratmak için bazı alanlarda tutarlılıkla ilerlemek faydalı olacaktır. Marka renklerini, logolarını, yazı tiplerini, görsellerini veya başka herhangi bir şeyi kullanıyor olsanız da, markanızı yansıtacak bazı unsurları olduğundan emin olun.Marka sesinizin tutarlı olması gerekir. Markanızı yalnızca görsel yollarla tanıyabilecek pek çok takipçi vardır, gönderilerinizin görünümüyle, tarzıyla veya temasıyla. Takipçilerinizin devamlılığını korumak ve  markanızın yayılımını koruyabilmesi için  bu tür görsel unsurların devamlılığını sağlamayı unutmayın.

readwrite.com