2017 için en iyi B2B içerik pazarlama metrikleri

İçerik pazarlama stratejinizi değerlendirmek ve B2B pazarlama planınızı yeni bir düzeye taşıyacak en son trendlere odaklanmak yılın en güzel zamanıdır. Peki, bundan sonra daha dikkatli olmanız gereken metrikler nelerdir?

Tekil ziyaretçiler

Pazarlama stratejisi kendi sitenizden başlar. Tekil ziyaretçiler, içeriğiniz aracılığıyla elde ettiğiniz gerçek trafiği gösterir. Tüm bu içerik, pazarlama çabalarınızı ölçmek için yeterli olmayabilir fakat bu ziyaretçiler, yine de sitenizin içeriğine olan ilgiyi arttırıp arttıramadığınızı muayene etmenin bir başlangıç noktasıdır.

Hemen çıkma oranı

Sizce İçerik stratejinizi yeniden değerlendirmenin zamanı geldi mi?

Sitenin trafiği, içeriğinize yönelik ilgiyi gösterir, yüksek bir hemen çıkma oranı ise tam tersini gösterir. Sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse, bu ziyaretçilerin daha fazla sayfa keşfetmek için ilgi duymadığı anlamına gelir.Hemen çıkma oranınızı düşürmek isterseniz, en yüksek etkileşim sağlayan içeriği incelemeniz gerekir. Hemen çıkma oranıyla birlikte, bir ziyaretçinin ortalama sitede bulunma süresini de görebilirsiniz.

 

Cihaz

Mobil pazarlama hızlı derecede büyüyor, bu da kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiği cihazların analizinin daha önemli hale geldiği anlamına getiriyor. Kendinize şu soruları sorun;

Her şeyden önce, siteniz tüm cihazlar için optimize edilmiş mi?

Öyleyse, içeriğinizin biçimlendirmesi mobil cihazlara uygun mu?

Eğer değilse, onu yeni yılın önceliklerine eklemeye ne dersiniz?

Mobil cihazlar için özel olarak optimize edilmiş bir site, hareket halindeyken içerikleri tüketen yeni bir kitleye ulaşmak için size bir çok avantaj sağlar ve yeni fikirler keşfetmek için size yol açar.

E-posta tıklamaları

E-posta pazarlaması sadece sizin kampanyanızın kaç kere açıldığı ile alakalı değildir, asıl olarak tıklanmalar sizin içeriğinize olan kesin ilgiyi belli eder.

Alıcıları içeriğinizi gerçekten tıklamaya ikna ettiniz mi, yoksa hiçbir işlem yapmadan ayrıldılar mı?

Tıklama oranınızı artırmak ve dolayısıyla sitenize (veya herhangi bir açılış sayfanıza) insanları çekmek için, BTÖ’nize ve e-posta kampanyalarınıza bağlantı ekleme şeklinize daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.

Aboneliklerini iptal etme ve devre dışı bırakmak

Hemen çıkma oranı gibi, abonelikleri iptal etme ve devre dışı bırakma seçenekleri, alıcıların e-posta bültenlerinizi almayı sürdüremediklerini gösterir.

Bunun nedeni aşağıdakiler olabilir:

İlgisizlik

Frekans sorunları

Kişiselleştirme eksikliği

E-posta kampanyalarınızda daha yüksek bir devre dışı bırakma oranı varsa, e-posta pazarlama stratejinizi olabildiğince hızlı olarak yeniden değerlendirmeniz gereken bir uyarı işareti olabilir.

Sosyal medya

Yorumlar ve paylaşımlar:

Etkileşim sosyal medyada önemlidir ve bunu ölçmenin en iyi yolu yorumlar, emojiler ve her yazıdaki paylaşımlardır. Beğeniler, içeriğinizin kitleniz tarafından beğenildiğini hala kanıtlayabilir ancak daha fazla eyleme ihtiyaç duyduklarından şüphe edilemez. Kullanıcılar, yalnızca konuya ilişkin görüşlerini yorumlarla ifade eder veya yayınlarını kendi özet akışlarında paylaşır. Kullanıcılar başka adımlara geçtikleri için sadece beğen düğmesini tıklamakla kalmaz. Bu en iyi onay çeşididir ve hedef kitlenizin, içeriye dahil olma ihtiyacını hissetmek için içeriği beğendiğini gösterir.

Dönüşüm

Bilgi Toplama:

İçerik pazarlamacılığı aracılığıyla potansiyel müşterilerinizi artırmak konusunda ciddiyseniz, CRM sistemleri her platformda üretilen yeni potansiyel satışları takip etmenize yardımcı olabilir.Bu, etkili içerik türlerini ve pazarlama stratejiniz için en iyi dağıtım platformlarını anlamaya çalışırken sizin için son derece yararlı olabilir. Üstelik, bu mevcut potansiyel müşterilerin içeriğinize nasıl tepki vereceğini hesaplamanıza yardımcı olabilir, böylece içerik pazarlama stratejinizin değerlendirilmesi konusunda daha iyi bir anlayış kazanabilirsiniz.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı, potansiyel müşterilerinizi satış hunisine dönüştürmenize yardımcı olan içerik parçaları hakkında size daha fazla bilgi verir.

Hedef kitle için ne tür içerik daha iyi çalışır? Beklentileri müşterilere nasıl dönüştürebilirsiniz?

Yeni yıl için belirlediğiniz hedefler ne olursa olsun, bu metrikler çabalarınızın ölçümü için çok yararlı olabilir. Sizin için daha iyi olanları seçin ve KPI (Anahtar Performans Göstergesi) tablonuzu güncellemeye hazır olun.

Kaynak: searchenginewatch.com