Zara’dan artırılmış gerçeklik deneyimi

İspanyol giyim markası Zara, önümüzdeki Nisan ayından itibaren 120 küresel Flagship mağazasında tüketicilerine mağaza içerisinde artırılmış gerçeklik deneyimi yaşatacağını duyurdu. Marka aynı zamanda kendi alışveriş uygulamasında da artırılmış gerçeklik teknolojisini 18 Nisan’dan itibaren tüketicilerine sunacak.

Inditex firmasına ait olan Zara, yaklaşan Studio Koleksiyonu ile birlikte bir artırılmış gerçeklik uygulaması başlatmaya hazırlanıyor. Teknoloji, 18Nisan’dan başlayarak 2 hafta boyunca toplam 120 Zara Flagship mağazasında sunulacak. Teknolojiyi kullanabilmek için, müşterilerin markanın akıllı telefon uygulamasını indirmesi gerekiyor. Uygulama başladığından itibaren tüketiciler kameralarını mağazalarda belirlenen grafik işaretine doğru doğrulttuklarında, Léa Julian ve Fran Summers isimli modeller 7-12 saniye arasında süren kliplerle müşterilerin karşısında olacaklar. Zara giysilerini taşıyan modeller, “tüketici ile konuşmak” gibi interaktif etkileşimlerde bulunacak. 12 adet klip 68 farklı kamera ile bir film setinde hologram olarak kaydedilmiş. Holografik görüntüler ve deneyimler sosyal medyada da paylaşılabilecek.

Ancak bu yenilik sadece fiziksel mağazalarda değil Zara’nın akıllı telefon uygulamasında da aktif olacak.  Uygulama kullanıcıları, dijital ortamda satın aldıkları bir Zara paketinin üzerine cep telefonlarını getirdiklerinde bile modelleri görebilecekler.

Yakın zamanda Zara, yeni teknolojileri denemek ve uygulamakla oldukça meşguldü. Bu yılın Ocak ayında, İspanyol moda markası İngiltere’deki ilk online-pop-up mağazasını piyasaya sürdü. Ayrıca lojistik zincirlerinde robotların kullanımını artırdı. Zara kesinlikle artırılmış gerçekliği kucaklamaya başlayan tek moda perakendecisi değil. Burberry bu teknolojiyi geçen yıl Eylül ayında uygulamaya koydu.

Rimmel London ise 2016 yılında “Get the Look” uygulamasını kullanıcılarına ücretsiz olarak sunmuştu. Cep telefonunun ön kamerasını kullanarak kullanıcının uygulamak istediği makyaj tipini önce “Shazam”layıp daha sonra uygulama üzerinden kendi yüzünde görmesini sağlarken aynı zamanda kişiye özel Rimmel London ürünleriyle yapılan makyaj videoları yayınlıyordu. Beğendiği makyaj stiline sahip olmak isteyen kişiler, Rimmel London sanal ürünlerini uygulama yardımı ile makyajı kendi yüzlerinde deneyimliyor, beğendiği ürünlere sahip olmak isteyen kişiler de Google Shopping üzerinden sipariş sayfasına yönlendiriliyordu.

Müşterilerin neredeyse ürünler üzerinde deney yapmalarına izin veren benzer girişimlerin ileride diğer markalara da yayılarak, dijital çağın pazarlama trendlerinden biri haline gelmesi yüksek bir ihtimal gibi görünüyor. Büyük markalar bunu çoktan uygulamaya koymaya başladı bile.

Kaynaklar:

retail.economictimes.indiatimes.com

ecommercenews.eu

ft.com/content

apparelresources.com