Youtube direkt mesajlaşmayı masaüstüne taşıyor

Önceden sadece cep telefonlarında bulunan direkt mesajlaşma özelliği, artık YouTube’un internet sayfasından da yapılabilecek. YouTube, direkt mesajlaşma özelliğinin sadece cep telefonlardan yapılmasının ötesine geçip, bilgisayardan da yapabilmenizi sağlayacak.

Kullanıcılar, Google hesabına giriş yaparak YouTube’a girdiğinde, arkadaşlarıyla video paylaşımları yapabilecek ve söz konusu olan uygulama için bilgisayar üzerinden de kolayca mesajlaşabilecek. YouTube’un internet sitesinde, sağ üst köşedeki bildirimler zilinin yanında bulunan sohbet balonu simgesine tıklayarak sohbet edebilirsiniz. Sitedeki sohbet geçmişleri ise, ekranın sol alt köşesinde açılmakta olup, tıpkı internetteki Hangout’lar ya da Gmail hesabınız gibi, gelen kutunuzdaki ileti dizilerine devam edebilmenizi sağlayacak.

Aynı zamanda, herhangi bir YouTube videosunun altındaki paylaş düğmesini kullanarak, içeriği özel olan görüşmeleri de paylaşabilir ve bir kişi ya da bir grupta tartışmak isterseniz çoklu mesajlaşma seçeneğini kullanabilirsiniz. Direkt mesajlaşmayı kullandığınız vakitlerde beğendiğiniz ya da nefret ettiğiniz videoları anında arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu yeni özellik, YouTube videolarını arkadaşlarınızla paylaştığınız ve tartıştığınız şekli değiştirmeyecek ancak ağır bir YouTube izleyicisi iseniz, sohbet penceresine doğrudan sahip olmak sizin için iyi bir fırsat olabilir. YouTube son zamanlarda bu yeni özellik gibi kendini geliştirmeye yönelik önemli adımlar atıyor. İlk olarak YouTube, “sıra” özelliğini eklemiş ve arayüzünü yeniden tasarlamıştı. Bu sıra özelliği denilen müzik akışı uygulaması, artık kullanıcıların şarkıları özel bir oynatma sırasına göre düzenleyebilmelerini sağlıyor. Önceden, kullanıcılar yaklaşan parçaların listesini görüntüleyebilmekte ancak düzenleme yapamamaktaydı fakat bu yeni gelen özellikle birlikte, YouTube, daha kolay şarkı navigasyonu için daha büyük kontroller içeren yeni bir tam ekran arayüzü ile birlikte geldi.

Bununla beraber, YouTube geçtiğimiz günlerde Apple Music ve Spotify’a meydan okuyacak bir harekette bulunmuş ve bu iki platforma benzer bir platform oluşturarak, YouTube Music’i kullanıcılarına sunmuştu. Kullanıcılar belli bir ücret karşılığında şarkılarını indirerek, YouTube’un zengin video içeriğinden reklamsız bir şekilde faydalanabiliyordu.

YouTube, birkaç haftadır eksik olan özelliklerini internet sayfasına ve uygulamasına getirerek, kullanıcıların büyük ilgisini kazandı. Bununla beraber, YouTube’un kendisine rakip olan uygulamalara da çalım attığını söyleyebiliriz.

Kaynaklar:

www.theverge.com/

www.androidauthority.com

www.uk.businessinsider.com