Yaratıcı ekonomi ile alakalı 5 tahmin

Spoiler uyarısı: 2022, içerik oluşturucular ile bir araya gelen daha fazla marka ve platform görecek

Daha fazla marka, daha fazla içerik oluşturucu

Açıkça şunu söyleyebiliriz ki: Son birkaç yılda içerik oluşturucu alanında önemli bir büyüme gördük, daha fazla içerik oluşturucu daha büyük kitlelere ulaştı ve markalar pazarlama bütçelerini onlarla birlikte çalışmak için ayırdı. Genel olarak bu, özellikle TikTok’un ortaya çıkışı ve etkisi ve bunun sonucunda Instagram ve YouTube’daki değişikliklerin yanı sıra Z Kuşağı ve internet içeriği ve kültürünün yaşamlarına doğal entegrasyonundan kaynaklanıyor. Z kuşağı için içerik oluşturmak normal. Hele ki, kullanım engelleri azaldıkça ve ünlü çocukların bunu yaptığını gördükçe diğer gruplar için de içerik oluşturmak giderek daha normal hale geliyor. Tüm bunlar, 2022’de her zamankinden daha fazla içerik oluşturucu ve markanın birlikte çalışacağı anlamına geliyor. Pazarlama planınızda 2022’de içerik oluşturucular yer almıyorsa, gerekli bir bileşen eksik demektir. Artık eğlenceli bir eklenti değil, giderek temel pazarlama planı haline geliyor.

Her platform yaratıcıları dahil edecek

Tüm büyük platformlar, içerik oluşturucuları bünyesine katıyor ve bunun inşa edilmesi ve savunulması gereken bir alan olduğunu anladıklarında bunu yapmaya devam ediyor olacaklar. Pinterest (içerik oluşturucular için doğal bir yuva) ve Reddit (bunun nasıl ortaya çıktığını görmek ilgimi çekti) gibi bazı şaşırtıcı platformların da yaratıcıları bünyesine kattığını göreceksiniz. İçerik oluşturucular her yerde platform bulacak ve bu, pazarlamacılar için harika bir fırsat.

Daha az metalaştırma, daha fazla ölçek

Yaratıcıların metalaştırılmasının tehlikeleri hakkında birkaç kez yazdım. İçerik oluşturucular, işe alınabilen, ucuz bir üretim kaynağı olmadığı gibi, program aracılığıyla sağlanan anonim, değiştirilebilir bir kaynak da değil. Bu yaklaşımlardan herhangi birini kullanmak, oyundaki gerçek potansiyelden yararlanmaz; Yaratıcılar, bir pazarlamacının geniş ölçekte anlamlı ağızdan ağıza pazarlamaya ulaşabileceği en yakın şey – muhtemelen hepimiz için kutsal nimet.

İçerik oluşturucuları bu şekilde düşündüğünüzde, doğru içerik oluşturucu yeteneğini bulma, akıllı, içgörü destekli kreatif sunma ve performanslı medya aracılığıyla hedef kitlenize ulaşma konusunda daha düşünceli bir yaklaşım benimseme eğilimindesiniz demektir. Daha fazla pazarlamacının, kulaktan kulağa konuşmanın kilidini açmak için içerik oluşturucu kampanya yürütmelerine daha fazla dikkat ettiğini ve bunun büyük ölçüde göz ardı edilmiş bir şey olduğunu göreceğiz. Harekete geçenler 2022’de ödüllerini alacaklar.

Risk sermayesi yatırımı ve ürün işbirliği

Çok fazla tek boynuzlu attan ve arka planda bir teknoloji balonundan bahsederken bile, yaratıcı alana daha fazla VC (Venturel Capital/Girişim Sermayesi) gideri akışı göreceğiz. İçerik oluşturucuların kendi ürünleri olabilir, ancak sırada ne var? Ayrıca, ürün ve hizmetlerde içerik oluşturucularla işbirliği yapabilen markalar başarıya ulaşırken, bunu yaparak çok daha fazla kişiye daha anlamlı yollarla ulaşacak. 

Yeni teknolojiler ve uygulamalar

2022 tahminlerinden oluşan bir listeye NFT’leri atmak kolay – ancak bunları bir örnek olarak kullanalım. Neredeyse her gün, NFT’ler gibi gelişen teknolojilerin yeni ve ilginç uygulamaları ortaya çıkıyor; bazıları yol kenarına düşecek ve bazıları öldürücü kullanım durumu haline gelecek ve büyük çekişmeler elde edecek. Bu yeni teknolojiler söz konusu olduğunda, uygulama çok sayıda olduğundan ve yürütme kabiliyetine kolayca erişilebildiğinden, içerik oluşturucu alanı izlenmesi gereken bir yer. Şu anda denenmekte olan herhangi bir yeni teknoloji, bir yaratıcı merceğinden değerlendirilmeli. 2022’de pazarlama alanının köşelerini sonuna kadar açabilecek çok çekici fikirlerin ortaya çıktığını göreceğiz. Aynı zamanda Sosyal ticaret ve canlı alışveriş, göz önünde bulundurulması gereken şeyler.

 

KAYNAK: 5 Predictions for All Things Creator Economy