Video pazarlama kampanyanızın başarısını ikiye katlayacak 6 ipucu

Video pazarlama aynı zamanda, ortaya attığınız içeriğin en ilgi çekici formunu sunuyor ve her türlü cihaz için de tamamen uyumlu oluyor. Ama bazı insanlar video pazarlamanın bir gümüş kurşun olduğuna körü körüne inanıyorlar. Video pazarlama, otomatik olarak işiniz için dikkat çekmez ve siz asla sadece online bir videonuz var diye başarılı olamazsınız.

Bu nedenle, istediğiniz sonuçları alamıyorsanız eğer, yapabileceğiniz bazı şeyler hakkında düşünme zamanınız gelmiş demektir. Bu rehber size, bir sonraki video pazarlama kampanyanızın başarısını ikiye katlayacak olan bazı ipuçları sunacak.

1. İnsanların ilgi duyacağı bir hikaye ile başlayın

Videoların bu kadar etkili olmasının nedeni yazılı bloglarda bulunan benzer içeriği yeniden sunması değildir. Bunun yerine, insanların duymak isteyebileceği ilginç bir hikaye anlatmasıdır. En etkili videolar her zaman, ilham verici bir hikayenin bazı formları sayesinde bir hedef kitleyle bağlantı kuruyorlar.

Ürününüzü gösteren basit bir video, size küçük sonuçlardan başka bir şey elde ettirmez. Bu ürünü bir hikayenin içinde birleştirin ve hem görüntülenmeniz artsın hem de daha fazla sonuç elde edin.

Bugün dünyadaki her viral videonun eğlenceli ve ilgi çekici bir hikayesi var.  Marka ikincil, video ise hala uzun vadede şirketiniz için daha iyidir.

2. Video’yu kısa ve vurucu tutun

Video uzunluğu, birçok kişinin önem verdiği pazarlamanın bir yönüdür. Yapılan çalışmalar, çoğu müşterinin kısa dikkat süresine sahip olduğu ortaya çıkarmıştır. Bu bir sürpriz değildir. İzlediğiniz sırada başka bir yöne doğru çekildiğiniz çok fazla içerik internette bulunuyor.

Bugünlerde kısa videolar uzun videolardan çok daha fazla dönüşüm oranlarına sahip. Çoğu insanın otobüsten inmeden önce 30 saniyelik bir pencerede sizin videonuzu izliyor olacağını unutmayın. Yani, bir videonun ideal uzunluğu bugün bir dakika kadardır. Videonuzun uzunluğu artarsa, hemen çıkma oranı da artar.Yaratıcı olmakta ısrarlı olacağım diye mesajınızın algılanmasına çomak sokmayın.

3. Videonuzu interaktif hale getirin

Müşterilerinizin davranışları her zaman değişebilir. Buna yetişmekte başarısız olursanız geride kalırsınız. Her seferinde değişken izleyicilere video oluşturmak pahalı ve zaman alıcıdır. Daha uzun süreli içerik oluşturmanın en kolay yolu videolarınızı interaktif hale getirmektir.

İnteraktif içerik gittikçe popülerleşiyor. İnteraktif videolar aslında müşterilerin videoda yer almasına izin veriyor ve hangi yöne doğru gideceklerini belirliyor. Yani izleyicinin eline güç veriyor.Dinamik bir hikaye, müşterilere belirli dersleri öğretebilir ve eğlenceli oyalama görevi görebilir. Bu gelişmiş teknik henüz işletmelerin muazzam miktarda katılımlarına sahip değil, bu da bu stratejinin üzerine şimdi atlamanın çok önemli olduğunu gösteriyor.

video-marketing

4. Bir ‘call to action’ butonu ekleyin

İşletmelerin video içerikleriyle yaptıkları en büyük hatalardan biri videonun sonunda görüntünün kararmasına izin vermeleridir. Buna izin vermek yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir çünkü müşterilerinizin gitmesini istediğiniz bir sonraki yere dair yön göstermeyen bir videoya sahip olmuş olursunuz.Videonun sonundaki birkaç saniye iletişim bilgileri ve sağlam bir ‘call to action’ eklenmeye adanmış olmalıdır. Bu butonun, izleyicilerinizi gitmesini istediğiniz yere götürdüğüne emin olun.Videonuz nihayetinde sizin satış yelpazenizin bir parçasıdır.

5. Video’yu birden fazla yerde yayınladığınıza emin olun

Diyelim ki istediğiniz sonuçları alamıyorsunuz.Problem, videoyu nerede paylaştığınızda olabilir. Hedef kitlenizin çoğu sizden tamamen farklı bir ağda olabilir. Hedef kitleniz Facebook ya da Youtube’da takılıyorsa örneğin, videonuzu sadece web sitenizde paylaşmanızın hiçbir anlamı yoktur.Bu nedenle, paylaşımlarınızı nasıl genişletebileceğinizi düşünün.

6.Sonraki davranış biçiminizi belirlemek için verileri kullanın

Veri, iş dünyasında her şeydir. Bu, yaptığınız şeyin doğru olduğundan emin olmanız için tek yoldur. Bir veri toplama stratejiniz olmalıdır ki her videonun ilerleme grafiğini çizebilesiniz. İnsanlar videonuzu doğru şekilde yanıtlıyorlar mı yoksa hemen sayfadan çıkıyorlar mı? Bu tür bilgiler bir sonraki üretiminiz için önemli olabilir.

Sonuç

Video pazarlama, doğru kullanıldığında son derece etkili olabilir. Ama bir sonraki kampanyanızı başlatmadan önce herhangi bir değerlendirmeniz olmazsa bu gerçekleşmez.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/282164