“Van Gogh Bnb” ödülleri toplamaya devam ediyor

 14 Şubat-10 Mayıs 2016 tarihleri arasında The Art Institute of Chicago ve Airbnb işbirliğiyle ortaya çıkan Van Gogh’un yatak odası sergisi, Haziran ayında Cannes’da aldığı yedi Gold Lions (altın aslanlar) ödülüne doymamış olacak ki geçtiğimiz aylarda reklam ve pazarlama dünyası için en az Cannes kadar önemli Clio Awards’dan da dört altın ödülle döndü.

 Van Gogh’un gelecek sergisi ve 1888 yapımı “The Bedroom” (yatak odası) resmine dikkat çekmek için Airbnb ile ortak bir çalışma sürdüren The Art Institute of Chicago Leo Burnett Chicago ile anlaştı ve “Van Gogh Bnb” projesi ortaya çıkmış oldu. Dünya çapında çeşitli insanların evini kiralamasına olanak veren Airbnb’nin gelmiş geçmiş en ilginç ev sahibi şüphesiz Vincent Van Gogh oldu. Bu proje için Van Gogh’a bir hesap açıldı ve odasını günlük 10 Dolar yani yaklaşık 32 TL’den kiralayan Van Gogh’un ağzından bir de açıklama yazıldı:

  “Bu oda sizi bir resmin içinde yaşıyormuş gibi hissettirecek. Post-Empresyonist tarzda, Güney Fransa’yı anımsatan bir şekilde dekore edilmiş ve geçmiş zamanlardan gelen bu oda, mobilyaları, parlak renkleri ve çizimleriyle size bir yaşam süresi deneyimleme fırsatı sunuyor. Sadece boya almam gerektiği için 10 Dolar ücret talep ediyorum. Bununla birlikte benim The Art Institute of Chicago’daki sergim için de seve seve bilet sağlayabilirim.”

 Vincent Van Gogh’un yatak odasında bir gece geçirerek unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyen yüzlerce sanatsever kampanya duyurulduktan dakikalar sonra tüm biletleri tüketti. Sonuç olarak bu kampanya sayesinde The Art Institute of Chicago online bilet satışlarını %250 arttırmış ve 15 yılın en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmış oldu. Çeşitli kampanya ve işbirliklerine gururla imza atan Airbnb de bu sayede adını bir kez daha pazarda duyurmuş oldu. Sanatseverlere yaşattığı deneyim sayesinde de çift taraflı kazancı üçlü kazanca çevirmiş olan bu kampanyanın neden bu kadar ödül topladığına şaşırmamak gerek.

Gelecekte turizm sektöründe fark yaratarak öne çıkan Airbnb’nin kendi imzasını taşıyan başka işlerini de takip ediyor olacağız.

 Rezarvasyon için: Van Gogh’s Bedroom