Uzaktan çalışmanın yükselişi büyümesi ve gelişmesi nasıl değerlendirilir?

COVID-19, küresel olarak uzaktan çalışma benimseme oranını hızlandırdı, ancak ne bulduk?

Ne de olsa uzaktan çalışmanın kötü olmadığını keşfettik.

Geçmişte, ofis operasyonlarının çoğu çalışanların fiziksel olarak varlığını gerektirmese bile, birçok şirket telekomünikasyona geçiş konusunda temkinliydi. Liderler tarafından ifade edilen ana korkular arasında, çalışan verimliliğinde olası bir düşüş ve çalışan performansının ölçülmesine ilişkin netlik eksikliği yer alır.

Bireysel çalışanların performansı şirketin gidişatını belirler. Çalışanlarının çalışmalarını değerlendirmek için güvenilir yöntemler olmadan, herhangi bir kuruluşun büyüme ve gelişmeyi başarması zordur.

Bu makale, uzaktan çalışma konusunda tereddütlü olan ve zaten uzaktan çalışmayı uygulayan ancak işyeri üretkenliği ve ofis büyümesi için performansı izleme konusunda sorun yaşayan yöneticilerin endişelerini ele almaktadır.

Net Hedefler ve KPI’lar Belirleyin

 Çalışanlarınızın işleri hallettiğini nasıl anlarsınız?

Kaçınılmaz ilk adım, bir şeyleri indirmenin ne anlama geldiğini tanımlamaktır. İş dilinde bu, iş hedeflerini belirlemek ve Temel Performans Göstergelerini (KPI) belirlemek anlamına gelir. Etkili KPI’lar şirketin genel hedefleriyle uyumludur ve şirketin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmalıdır.

Çalışanlara performanslarının değerlendirileceği ölçütleri iletmek, önceliklerini anlamalarına yardımcı olur. Açık beklentiler, çalışanların odaklanmasını sağlayın.

Ölçülemez Performans Göstergelerini Onaylayın

KPI’leri belirlerken, sayıların tüm hikayeyi anlatmadığını kabul etmeniz gerekir. Rakamların önemini küçümsemeniz gerektiğini önermemekle birlikte, Temel Somut Olmayan Performans Göstergelerinin de farkında olmalısınız. Kuşkusuz, uzaktan çalışmak bu tür göstergelerin belirsizliğini artırabilir ve çalışanların çabalarının yeterince takdir edilmediğini hissetmesine yol açabilir.

Liderlik, yaratıcılık, yenilikçilik, organizasyon ve katılım gibi bazı yönler ölçülebilir değildir. Çalışan bağlılığını ve organizasyonunu anlamamızı sağlayan ölçülebilir göstergeler vardır, ancak konuların kendisi belirsizdir.

Bu maddi olmayan varlıkları ölçmenin yeni yolları ve araçları keşfedilene kadar – şirket liderliği, Temel Somut Olmayan Performans Göstergelerinin var olduğunu kabul etmeli ve bunun ötesine geçen çalışanları tanımanın yollarını aramalıdır.

Çalışan Gelişimini Destekleyin

Değerlendirmeler yargılayıcı olmaktan daha fazla destekleyici olmalıdır. Çalışanlar, amaç onları parmak uçlarında tutmak ve zorluklar sırasında destek olmak olduğunda, sık sık yapılan kontrolleri takdir ederler. Bununla birlikte, sürekli olarak ekip üyelerinin kusurlarına işaret eden (zorluklarının üstesinden gelmelerine düşünceli bir şekilde yardım etmeden) yönetici sadece huysuz olarak görülür.

Kurallar, yöneticilerin (kontrolü kaybetme korkusundan) aşırı kurumsal gözetim uygulayarak müdahaleci bir şekilde hareket etmeye başladığı uzaktan çalışma için de geçerlidir. İzleme ve değerlendirme amaçların kendileri değildir; Çalışan performansını izlemenin amacı, ekip üretkenliğini artırmak olmalıdır. Temelde, uzaktan iş yönetimi ve performans bizi yeni bir güven, daha fazla özerklik, hesap verebilirlik ve ekip işbirliği çağına götürmelidir.

“Günümüzde, pandemi başladığında çoğu kişinin hızla yaptığı uzaktan işbirliği için ekipleri yeni dijital araçlarla donatmak yeterli değil. İş yönetimi platformu Kantree’nin arkasındaki işçi kooperatifi olan Paris merkezli Digicoop’un kurucu ortağı ve CTO’su Maxime Bouroumeau-Fuseau, bu yalnızca ilk adım ”diyor. “Değişen işyeri, çalışanların işlerini kontrol etme yetkisine sahip oldukları bir ortam gerektiriyor.

Bir kooperatif olarak deneyimimize göre, çalışanlara daha fazla özerklik verildiğinde ve mikro yönetimin yerini işbirliğine bıraktığında, ekipler daha iyi sonuçlar verirken, bireysel çalışanlar işlerine daha fazla bağlı hissederler. ”

Özerkliğe İzin Ver

Pek çok insan uzaktan çalışmayı seçiyor çünkü zaman ve programlarına daha fazla sahip çıkmak istiyorlar. Bu nedenle, birçok uzak ekip için zaman takibi önemli olsa da, saatlik girdinin her zaman iyi bir performans ölçütü olmadığını söylemeye gerek yok.

Gerçek performans ölçüsü işin sonucudur. Uzaktan çalışma, çalışanların kendi çalışma saatlerini seçmelerine olanak tanır; Bir çalışan saat başına daha az çalışsa da hedefleri tutarlı bir şekilde karşılamaya devam ederse ne fark eder? Araştırmacılar, özerkliğin üretkenliği artırdığını göstermiştir.

Doğru Araçları ve Analitiği Kullanın

Fiziksel ofisler resmin dışında olduğundan, iş ve işlemlerin yapısını tanımlayan uzaktaki bir ekibin kullandığı araçlardır. Çalışanları sorumlu tutan ve organizasyonda işin nasıl yapıldığına dair eyleme geçirilebilir içgörüler sağlayan araçlar vardır.

Uzaktan çalışmanın yükselişi, çalışanların daha üretken olmasını sağlamak için günlük iş verilerinin analizinin önemini artırdı. Elde edilen bilgiler, ekip liderlerinin ve yönetimin, kuruluşun belirlenen performans ve üretkenlik hedeflerini karşılayıp karşılamadığını anlamasına ve büyüme ve gelişme oranını belirlemesine yardımcı olur. Trello, Kantree, Jira, Asana, Microsoft Teams, Slack vb. Araçlar iş ilerlemesini değerlendirmek için kullanışlıdır.

Hesap Verebilirlik Kültürü Oluşturun

Bununla birlikte, araçların yalnızca içinde bulundukları kültür kadar etkili olduğunu unutmayın. Ekibiniz en iyi araçları kullanıyor olabilir, ancak zayıf iletişim, çalışanları şirketin ana hedeflerinden saptırabilir.

Çalışan performansıyla ilgili sorunlar olduğunda, kullanılan araçlarla veya yönetimle ilgili bir sorun olup olmadığını anlayabilmelisiniz. Hesap verebilirlik yalnızca aşağı yönlü olmamalıdır; yukarıdan aşağıya da olmalıdır. Yöneticiler, astlarına karşı sorumlu ve ofis işleri konusunda şeffaf olmalıdır.

Sonuç

İstatistiklere göre, uzaktan çalışma aslında çalışan üretkenliğini ve performansını artırır. Bu da şirketin genel olarak büyümesine yol açar. Ancak, bu büyüme kasıtlı olmalıdır. Kuruluşlar, çalışmalarının ne zaman gerçekten ilerlediğini ve çözülmesi gereken sorunların ne zaman olduğunu bilmek için uygun (ve esnek) değerlendirme modelleri uygulamalıdır.

 

Kaynakça:readwrite