Twitter’a eski çağlardan gelen rakip Mastodon

2017 yılı ile birlikte sosyal medya kullanıcı sayısının geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre %21 (yaklaşık 482 milyon kullanıcı) artış göstererek, 2.7 milyar olarak açıklandı. En fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu ise yaklaşık 1,87 milyar kullanıcı ile yine Facebook oldu. Facebook’u 2.sırada 1 milyar kullanıcı sayısı ile Youtube takip ediyor.

Pek çoğumuz ise sosyal medya platformlarından en az birine üyeyiz. Bu sosyal medya platformlarından en çok tercih edilenlerden altıncı sırada olan Twitter ise 2006 senesinde Jack Dorsey tarafından, 140 karakterle anlık bilgi, haber, durum paylaşımı imkan veren platform niteliğinde kuruldu. Twitter özellikle Orta Doğu ülkelerinde yaşayan insanların farklı kaynaklardan haber ve bilgi alma plaformu olması sebebiyle sevildi. 2006’da basit bir mikroblogun rağbet görüp görmeyeceği belli değildi ancak 2016 itibari ile Twitter’ın aktif kullanıcı sayısı 313 milyon olarak açıklandı -ki bu da neredeyse AB üyesi 6 büyük devletin toplam nüfusları kadar kullanıcı sayısı demek.

313 milyon kullanıcı ve 20 milyar dolar marka değerine sahip Twitter’a 2017 yılı itibariyle yeni bir rakip geldi. Eugen Rockho tarafından kurulan ve nesli tükenmiş bir fil çeşidi olan Mastodon’dan ismini alan bu yeni sosyal medya platformu, Twitter’la pek çok ortak ve farklı yöne sahip. Öncelikle benzer yönlerine bakmamız gerekirse, her iki sosyal medya platformunda da görseller, videolar, GIFler vb. paylaşımlar yapılabiliyor. Her iki platformda da karakter kısıtlaması var, Twitter’da bu kısıtlama 140 karakter iken, Mastodon’da 500 olarak belirlenmiş.

Mastodon’un Twitter’la benzer yönlerinin yanı sıra, oldukça farklı ve özgün yönleri de var. Örneğin en çok sevilecek yanı, nefret içeren paylaşımlar engelleyen algoritmaya sahip olması. Bu nefret söylemleri neleri mi içeriyor? Cinsiyet, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, nazizm, Yahudi soykırımını reddeden ve destekleyen tüm söylemler Mastodon’un radarına takılacak ve paylaşıma izin verilmeyecek. Mastodon bu algoritmayla, Twitter’da özellikle Türkiye’de son yıllarda artan nefret söylemleri ve kullanıcıların birbirleriyle bu nefret söylemleri sebebiyle mahkemelik olmalarından ders almış gözüküyor. Bu özelliğiyle en çok Twitter’ın gergin ortamında bulunan ve sıkılmış, yeni alanlar arayan kullanıcıları cezbetmesi bekleniyor. Henüz resmi olarak açılalı bir aydan daha kısa bir süre olmasına rağmen, 4 Nisan itibariyle 41,7 bin aktif üyesi bulunmakta ve platforma her saat ortalama 550 yeni kullanıcı katılıyor. Kurulduğundan itibaren geçen 48 saatte %73 büyüdüğü tespit edilen Mastodon, bu ivmesini sürdürür ve Twitter’a ciddi bir rakip olur mu, zaman gösterecek.