Vestel’den beyaz eşyada taahhütlü satış dönemi

Vestel Pazarlama A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini yürüten Ergün Güler, Pazarlama Zirvesi 2016’ya katıldı. Zirve’de konuşan  Ergün Güler, gelecekte katma değer yaratmak için yapacaklarını ve uygulamaya koyacakları Vestel taahhütlü satış modelini anlattı.

Ergün Güler’e göre zaman çok hızlı değişiyor ve dayanıklı tüketim konusunda yeni ortaya çıkan sorunlar mevcut. Bunlardan ilki müşterilerin alışverişten sonra ortalama beş yıl bir daha mağazaya uğramaması ve geri dönüşünün de garantisinin olmaması. Bir diğer sorun ise mağazalarının günlük trafiklerinin düşük olması. Bu sorunlardan ilki için Ocak ayında  Vestel televizyonları ve daha sonra tüm beyaz eşyalar taahhütlü satılmaya başlayacak. Bu  sayede Vestel, müşterileriyle her ay temas kurabilecek ve müşteri de istediği zaman yeni bir Vestel ile ürününü değiştirebilecek.

‘Kafe Vesto’ kapılarını açıyor

Diğer bir sorun olan trafik problemi için geliştirilen konsep ise “Kafe Vesto”. Bunların da ilki Beşiktaş’ta açıldı. Kafe ve Vestel mağazası kombasyonuyla oluşan Kafe Vesto, Vestel’in “milli değer” olması imajını sunduğu menülere işliyor. Menülerin genel içeriğinde Türkiye’de üretilen  çay ve kahveler, şehirlere has özellikleriyle bulunuyor. Ergün Güler, Vestel’in bu iki girişimiyle gelecekteki en büyük problemlerini çözme ve katma değer katma konusunda emin adımlarlailerlediğini söylüyor.

Vestel Parakende Akademisi

Ergün Güler’e göre bundan önce en büyük sorun ürünlerin mağazalarda iyi sergilenememesiydi. Bu nedenle Vestel Perakende Akademisi’ni kurdular. Bu akademi, Vestel çalışanlarıyla birlikte zincir ve bayi kanalında görev alan sahadaki tüm ekiplerle ortak bir perakende kültürü yaratmayı amaçlıyordu. Vestel Perakende Akademisi’nde 1,5 yıl içinde toplam bine yakın Vestel çalışanı ve saha satış ekibi eğitim aldı. Akademi programında yönetim becerileri ve liderlik, iş ve insan yönetimi, mağazacılık trendleri ve değişim yönetimi, proaktif satış, rekabetçi mağazacılık operasyonları, gelecek senaryoları ile stratejik yönetim gibi ana başlıklar altında 40 farklı ders işlendi. Vestel Perakende Akademisi ile perakende sektöründe “Bir numara” olmak için çok ciddi adım attılar ve bu konuda birçok ödül aldılar.