Tıklanma oranlarını artırmak için neler yapabilirsiniz?

Hemen hemen tüm modern işletmeler pazarlama ve reklam kampanyalarını web siteleri veya en azından işletmeye ayrılmış bir dizi açılış sayfası etrafında yapılandırır. Kampanyaları bu şekilde yürütmek mantıklıdır, çünkü müşteriler için uygun ve ucuzdur (koordine edilmesinin kolaylığından bahsedilmiyor).
Ancak bu sizin işiniz gibi geliyorsa, merkezi bir sorun olduğunu biliyorsunuz- insanları web sitesine mümkün olduğunca tutarlı ve hızlı bir şekilde ulaştırmak. Çoğu pazarlama stratejisi, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için SEO kullanmak veya sitenizi doğrudan göstermek için PPC reklamları kullanmak gibi görünürlüğünüzü artırmak üzere tasarlanmıştır. Ancak bu stratejilerin hiçbiri müşterilerinizin bağlantılarınızı tıklatacağını ve yerinde içeriğinizi göreceğini garanti etmez.

Tıklama oranınızı (TO) artırmak için hangi adımları atabilirsiniz?

Öncelikle, pazarlamacı olarak göz önünde bulundurulması gereken iki farklı TO türü olduğunu açıklamalıyız: organik TO ve PPC reklam TO.

Organik TO, o bağlantıyla karşılaştıktan sonra arama motoru sonuç sayfalarında bağlantınızı tıklayan kullanıcıların yüzdesini ifade eder. Organik TO’nuzun sıralamanızı artırmada rol oynadığını öne süren bazı çalışmalar var, ancak bu nedensel bir bağlantıdan ziyade korelasyonlu bir özellik olabilir. Her halükârda, aynı zamanda TO’nuzu da artıramazsanız, daha üst sıralarda yer almak markanız için hiçbir şey ifade etmeyecektir.

PPC (internet reklamcılığında tıklama başına ödenen miktar) reklam TO’nuz, o reklamla karşılaştıktan sonra PPC reklam bağlantınızı tıklayan kullanıcıların yüzdesini ifade eder. Bazı platformlarda kalite puanınızı belirlemede rol oynayabilir ve bu da nihai olarak teklif maliyetlerinizi, reklam görüntülerinizi ve uzun vadeli başarınızla ilgili diğer faktörleri etkileyebilir.

PPC reklam TO’nuzu artırma

PPC reklam kampanyanız için TO’nuzu artırmanıza yardımcı olabilecek bazı özel stratejiler vardır:

 • Kalite puanınızı yükseltin. İlk olarak, kalite puanınızı artırmaya çalışın. Bir reklam veren olarak kalite puanınız arka uçta hesaplanır ve kontrol edilmesi zor bir şeydir. Ancak, özellikle hedef kitleniz için yapabileceğiniz en iyi içeriği yazmak için yoğun bir çaba harcarsanız ve tüm vaatlerinizi yerine getirirseniz, kalite puanınız asla sorun olmamalıdır.
  Reklam uzantılarını kullanın. Kullanabiliyorsanız, reklam uzantılarından yararlanın. Farklı eklenti uzantıları, farklı şekillerde daha fazla alandan yararlanmanıza olanak tanır; örneğin, dahili sayfalarınızdan bazılarını sergileyebilir veya reklamını yaptığınız ürünün resimlerini ekleyebilirsiniz. Her durumda, görünürlüğünüzü artıracak ve daha güvenilir olduğunuzu göstereceksiniz.
  Müşterileriniz için en iyi reklam türlerini bulmak için denemeler yapın. PPC kampanyanızda kullanabileceğiniz birçok farklı reklam türü vardır. Her birinin farklı artıları ve eksileri vardır. Hedef kitleniz için hangisinin en iyi olduğunu görmek için çeşitli farklı biçimleri denediğinizden emin olun.
  En iyi anahtar kelimeleri seçin. Anahtar kelime seçimi, herhangi bir PPC kampanyasında nihai başarınızda önemli bir rol oynar. Daha iyi anahtar kelimelerle, daha alakalı bir mesajla daha fazla kişiye ulaşırken aynı zamanda rekabetten kaçınabilir ve maliyetlerinizi düşük tutabilirsiniz. Bu aynı zamanda hedef kitlenizi daha iyi anlamanız anlamına gelir, böylece onlar için daha alakalı reklam metinleri yazabilirsiniz, bu da sonuçta tıklama oranlarının artmasına neden olur.
  Yeniden pazarlamayı kullanın. Yeniden pazarlama, TO’nuzu doğrudan artırmaz, ancak orijinal reklamınızı kaçıran kişilerden daha fazla tıklama ve ziyaret almanıza yardımcı olur. Geçmişte markanıza ilgi göstermiş ancak anlaşmayı tamamlamamış kişilere reklam vermenin bir yoludur.

Daha iyi TO için genel stratejiler

Öte yandan bu stratejiler, herhangi bir bağlamda TO’nuzu artırmak için kullanılabilir:

 • Kısaca yazın. Mesajınızı mümkün olduğunca kısa tutun. Reklam metin yazarları genellikle sınırlı bir alana mümkün olduğunca çok bilgi doldurmaya çalışırlar, ancak bu verimsizdir ve hızlı karar vermeye çalışan tüketiciler için bunaltıcı olabilir. Bunun yerine, başlıklarınızı ve reklam metninizi mümkün olduğunca az kelimeyle sınırlayın.
  Şeffaf bir şekilde fiyatlandırmayı dahil edin (ilgili olduğunda). Bir ürünün reklamını yapıyorsanız veya hizmetlerinizi sergiliyorsanız, fiyatlandırmanızı şeffaf bir şekilde eklemek iyi bir fikirdir. Fiyatlandırmanızı karşılayamayan insanlar uygun değildir. Fiyatlandırmanızı karşılayabilecek kişilerin daha fazla ayrıntı sorma olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Fiyatlandırmanızın doğru olduğundan emin olun, aksi takdirde insanlar tıkladığında çok fazla güven kaybedersiniz.
  Merak uyandırın. İnsanların daha yüksek oranda tıklamasını istiyorsanız, meraklarını uyandırmalısınız. Onları bekleyen bir sürpriz olduğunu ima edin veya bir şeyin gizli bir ön izlemesini yapın. Birini daha fazlasını öğrenmesi gerektiğine başarılı bir şekilde ikna ederseniz, tıklama bir garantiden başka bir şey değildir.
  Daha uzun ifadeler kullanın. SEO kampanyanız için daha yüksek bir TO elde etmek istiyorsanız, ana anahtar kelimeler yerine uzun kuyruklu anahtar kelime öbeklerini hedeflediğinizden emin olun. Uzun kuyruklu ifadeler daha az rekabete sahip olma eğilimindedir ve meyveleri düşük seviyededir; ayrıca, mesajlarınızı hedef kitlenizin bir kesimine mümkün olduğunca özel hale getirebildiğinizden emin olmanın harika bir yoludur. Hangi uzun kuyruklu anahtar kelimelerin en iyi olduğunu bulmak zordur, ancak bir kez yaptığınızda sorunsuz bir seyir olacaktır.
  Hedef kitlenizi anlayın ve doğrudan hedefleyin. Hedef kitleniz kim? Demografik özellikleri nelerdir? Temel değerleri ve bakış açıları nelerdir? Dünyayı nasıl görüyorlar? Bunu ne kadar iyi anlarsanız, mesajlarınızla onlara o kadar doğrudan ulaşabilirsiniz.
  Başlıklarınıza ve açıklamalarınıza dikkat edin. Web sitenizin sayfalarını optimize ederken başlık etiketlerine ve meta açıklamalara çok dikkat edin. Bu içerik bölümleri, insanların SERP’lere girişinizi fark ettiklerinde ilk görecekleri şeylerdir. Onları çekici bir başlıkla kavrayabilir ve benzersiz bir açıklama ile ilgilerini çekebilirseniz, tıklamaları çok daha olası olacaktır.
  Mümkün olduğunda görseller ekleyin. İnsanlar görsel bilgiyi işlemede, yazılı bilgiyi işlemede olduğundan çok daha hızlıdır. Reklamlarınıza veya organik girişlerinize görseller eklerseniz çok daha yüksek TO’lar görürsünüz. Daha fazla ziyareti teşvik etmek için çekici fotoğraflar, bilgi grafikleri ve hatta videolar eklemeye çalışın.
  Tasarımın yerinde olduğundan emin olun. Kötü UX/UI, düşük tıklama oranlarına ve daha da kasvetli olası satışlara, dönüşümlere ve satışlara yol açar. Kapıdan çıkar çıkmaz en iyi sonuçları sağlamak için web sitesi tasarımınızın yerinde ve tamamen test edildiğinden emin olun.
  İçeriğinizi sayılar, adımlar veya diğer sindirilebilir formlar olarak yapılandırın. Bilgilerinizi müşterilerinizin kolayca tüketebileceği kısa ve anlaşılır bir biçimde sunmak için yapılandırılmış işaretlemeleri kullanın. Madde işaretli listeler, numaralı adımlar ve sıralı listeler, TO’nuzu iyileştirmek için mükemmeldir.
  Deneyin ve geliştirin. Bu en önemli ipucudur, çünkü diğerleriyle alakalıdır: Denemek ve geliştirmek için zaman ayırın. Tıklanma oranınızı tam olarak neyin artıracağını veya müşterilerinizin tam olarak neyi tercih ettiğini söylemek imkânsız, bu yüzden bunları bilimsel yöntemle keşfetmeniz gerekiyor. Çeşitli farklı reklam türleri, farklı mesajlar ve farklı taktikler deneyin, ardından sonuçlarınızı ölçün. Pazarlama ve reklamcılık yaklaşımınız hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, sonuçlarınız o kadar iyi olur.

Bonus: İlk yerinde deneyiminizi iyileştirin

İşte size teğetsel olarak ilgili bir bonus ipucu: İlk yerinde deneyiminizi geliştirmek için elinizden geleni yapın. Web siteniz, eksik resim veya diğer eksik içerik olmadan hızlı ve tam olarak yüklenmelidir. Mobil uyumlu ve duyarlı olmalıdır. Ayrıca, açılır reklamlar veya diğer izinsiz girişler olmadan güvenli olmalıdır. Aksi takdirde siteniz can sıkıcı veya düzgün çalışmıyorsa, hemen çıkma oranınız çok yüksek olduğu için dünyadaki en yüksek TO bile işe yaramaz olacaktır.

Her durumda, bu stratejiler, SEO veya PPC reklamlarını tercih etmenizden bağımsız olarak TO’nuzu artırmanıza yardımcı olabilir. Ve daha yüksek bir TO ile, daha fazla müşteriyi güvence altına almak ve daha fazla gelir elde etmek konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.

 

KATNAKÇA: what-can-you-do-to-raise-your-ctr/