Startup’lar pazarlama teknolojisi zorluklarının üstesinden nasıl gelebilir?

“Başlangıç” terimi birçok kişinin gözünde göz alıcıdır. “Başlangıç” terimi milyon dolarlık fikirlerin, şık ofis alanlarının ve sınırsız büyümenin peşinde koşan hevesli yatırımcıların görüntülerini çağrıştırıyor.
Ancak teknoloji uzmanları için başlangıç teriminin gerçekliğinin sadece pazarda bir yer edinmek ve/veya tırmanmak için muazzam bir tepeden fazlası olmadığının bilincindeler.

Amacımız “GetApp” ile birlikte başlangıç ve diğer işletmeler için büyüme ve her gün hedeflerine ulaşmak için gereken yazılım bulmasına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda bu yol boyunca iş büyütme zorlukları ve çözümleri hakkında bir kaç şey öğrendik.
Özellikle yeni başlayanlara yardımcı olmak için, yakın zamanda dünyanın en büyük çevrimiçi girişim topluluğu olan Startup Grind ile birlikte başlangıç liderlerinin en acil teknik zorluklarını ortaya çıkarmak için beraber takım halinde çalıştık. Çalışmamızda liderlerden en sık duyduğumuz zorluklar etkili bir çevrimiçi varlık oluşturmak ve belirlenen sorunları çözen yazılımları bulmaktı.

Sınırlı kaynaklara sahip bir girişim olarak, değerli kaynakları boşa harcamadan doğru teknolojiyi bulurken çevrimiçi ortamda nasıl fark edilebilirsiniz?

Cevap, etkili bir pazarlama teknolojisi (martech) yığını oluşturmaktır ve GetApp’ta tam da bunu yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Yaygın “martech” zorluklarını tahmin etmenize ve üstesinden gelmenize yardımcı olacak üç ipucu şu şekilde.

İpucu 1: Martech’inizin etkili olmasını ister misiniz? Bir planınız olması gerekiyor.

Startup liderleriyle konuşurken, neredeyse %70’inin zaten martech araçlarından yararlandığını keşfettik. Fakat martech araçlarından yararlanmayanlar çaresiz değildir; martech kullanıcısı olmayanların yarısından fazlası bir dış pazarlama ajansından pazarlama yardımı alıyor.

Ama onların oyun planı ne ?

Martech araçlarını kullanan startup’lara bir planları olup olmadığını ve bunu takip edip etmediklerini sorduğumuzda, %40’tan fazlası sadece kanat çırptıklarını söyledi.

Bu, etkili bir pazarlama teknolojisi yığını elde etmenin önündeki büyük bir engeldir. GetApp’ın startup anketi , martech planı olmayan startup’ların pazarlama teknolojilerinin iş hedeflerini karşılamadığını söyleme olasılığının dört kat daha fazla olduğunu buldu .

İş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak istiyoruz ve anket sonuçlarımız, oraya ulaşmak için oldukça net bir yol haritası çiziyor: Bir martech planı yapın ve ona bağlı kalın.

Sonraki adımlar: Kuruluşunuz genelinden temsilcilerden oluşan bir planlama ekibi oluşturun, ardından hangi yeni araçlara ihtiyacınız olduğunu ve bunları uygulamak için bir zaman çizelgesini belirlemek için bir başlangıç toplantısı planlayın. İş hedeflerine ulaşmanıza hala yardımcı olduklarından emin olmak için mevcut pazarlama araçlarını düzenli olarak denetleme planınıza bir adım ekleyin. Planınızı tüm paydaşlarla paylaşın ve gerekirse gözden geçirin ve ayarlayın.

İpucu 2: Elbette, Martech araçları bunaltıcı olabilir, ancak başarıya giden bir yol var ve gelişmiş katılım çabaya değer

Pazarlama yazılımı, deneyimli bir ekibin elinde inanılmaz derecede güçlü olabilir, ancak modern pazarlama teknolojisiyle birlikte gelen özellik ve yeteneklerin sayısı da yeni kullanıcılar için bunaltıcı olabilir.
Konuştuğumuz startup liderleri, kullanılmayan ve çakışan özelliklerin fazlalığından bahsettiler ve martech araçlarının genel karmaşıklığını, en önemli martech zorluklarından bazıları olarak yorumladılar.
Öte yandan, bu araçların faydaları zorluklara değer. Aynı başlangıç liderleri, etkin bir martech yığınının ilk üç avantajı olarak gelişmiş müşteri katılımı, daha kesin hedefleme ve daha etkili pazarlama kampanyalarını sıraladı.
Peki, aşırı özellik yüklemesinin yarattığı sıkıntıları ve aksaklıkları en aza indirirken pazarlama teknolojinizin avantajlarından nasıl yararlanabilirsiniz? Bir teknoloji şirketinin lideri olarak, size martech yığın denetiminin başlamak için harika bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Son kullanıcılar için bazı ekstra eğitimler de martech araçlarınızın gizemini çözmede uzun bir yol kat edebilir. Ve uygun bir martech planı , ilk etapta uygun şekilde karmaşık araçları seçerek geçişte bu sorunlardan bazılarının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
Anket yaptığımız startup liderleri, bu martech zorluklarına nasıl yanıt verdikleri konusunda da bazı geri bildirimler sundular. Deneyime dayalı içgörüleri, benzer zorluklarla karşılaşmanız durumunda kendi müdahale planınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir:

Martech yığınınızın etkinliğini artırmak için ne yaptınız?

Sonraki adımlar: Yeni pazarlama teknolojiniz için (kurum içinde oluşturulan veya satıcınız tarafından sağlanan) süreç belgelerini toplayın ve bunu tüm son kullanıcılarla paylaşın. Düzenli eğitim oturumları planlayın (hem personel tarafından yönetilen hem de satıcı tarafından sağlanan) ve sorun giderme ve atölye çalışmaları için süper kullanıcılar belirleyin. Ortak çalışma aracınızda, kullanıcıların soru sorabileceği ve martech araçlarınızla ilgili yardım alabileceği bir kanal oluşturun.

İpucu 3: Başarılı olmak istiyorsanız pazarlama bütçenizin en az %25’ini martech yatırımına ayırın.

Martech stratejinizi planlarken gerçekçi bir bütçe belirlemek ve ona bağlı kalmak çok önemlidir. Bütçeden tasarruf etmek için martech harcamalarını en aza indirmek cazip gelse de, eksik planlama acemi işinizi geride kalma ve durgunluk riskine sokabilir. Bu nedenle, aynı seviyede olduğunuz insanlarla kıyaslama yapmak yardımcı olabilir.

Pazarlama bütçelerinin dörtte birinden fazlasını martech’e harcayan girişimlerin% 65’inin yığınlarının iş hedeflerine ulaştığını söylerken, bu harcamaların% 25’inden daha azının yarısından azının (% 46) aynı iddiada bulunabileceğini göz önünde bulundurun.
Katılımcılarımızın yalnızca %13’ü bütçelerinin %40’ından fazlasını martech’e harcıyor. Bu bilgilere dayanarak, pazarlama bütçenizin %25 ila %40’ını martech’e ayırmak, emsal kıyaslama söz konusu olduğunda mantıklı bir yaklaşımdır.

Başlangıç bütçeleri, işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak çılgınca değişebilir, ancak emsallerinizin martech’e gerçekte ne kadar harcadıklarına anket verileri şu şekilde:

• Yeni başlayanların %45’i ayda 1.001 – 10.000 dolar harcıyor
• Başlangıçların <%20’si ayda 10.000$+ harcıyor
• Yeni başlayanların %38’i ayda 1000 dolardan az harcıyor
• Yeni başlayanların %56’sı bir tür ücretsiz pazarlama yazılımı/ücretsiz pazarlama aracı kullandığını bildiriyor

Startup’lar için aylık pazarlama teknolojisi bütçeleri

Adil olmak gerekirse, COVID-19 pandemisi tüm sektörlerdeki bütçelerde hasara yol açtı. Ancak yine de, başlangıç liderlerinin% 63’ünün martech yatırımlarını geçen yıl artırdığını gördük. Aynı dönemde martech bütçelerini yüzde beşten az azalttı.
Sonraki adımlar: Bütçenizi oluşturduktan sonra, ekibiniz için neyin iyi olduğunu görmek için birkaç ücretsiz aracı/ücretsiz denemeyi deneyin. Hangi martech araçlarıyla başlayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Anketimiz, A/B testi, web analitiği ve CRM yazılımının yeni başlayanların pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan en etkili araçlar olduğunu ortaya koydu.

Martech Yığınınızı Optimize Etmek İçin 4 Adım

Bir girişim olarak, sadece kritik kitleye ulaşmak büyük bir başarıdır ve oraya ulaşmak için sağlam bir pazarlama planı ve etkili bir pazarlama teknolojisi yığını kritik öneme sahiptir. Burada paylaşılan tavsiyeleri sizinle paylaşmak için dört adımlı bir plan:
1- Bir Martech planı yapın: Ekibinizi kurun, hangi araçlara ihtiyacınız olduğuna karar verin, bir uygulama planı ve zaman çizelgesi hazırlayın ve kuruluşunuzla paylaşın. Düzenli olarak gözden geçirin ve gerektiği gibi ayarlayın.
2- Ekibinizi başarı için konumlandırın: Martech yığınınızı olabildiğince verimli kullanmalarına yardımcı olmak için ekibinize süreç belgeleri, işbirliği araçları ve personel ve satıcı liderliğindeki eğitim sağlayın.
3- Gerçekçi bir bütçe yapın ve buna bağlı kalın: Pazarlama bütçenizin %25’inden önemli ölçüde daha azını teknolojiye harcıyorsanız, rakiplerinizin çok gerisinde kalma riskiniz vardır. Etkili oldukları sürece martech yığınınıza ücretsiz araçları dahil etmenin de sorun olmadığını unutmayın.
4- Martech yığınınızı denetleyin: Araçlarınızın pazarlama girişimlerinizi gerçekleştirmeye hala yardımcı olduğundan emin olmak için martech yığınınızı periyodik olarak (en az yılda iki kez) denetleyin ve kullanıcıları araştırın. Kullanılmayan araçları ortadan kaldırın ve örtüşen özelliklere sahip olanları birleştirin. Karşılanmayan ihtiyaçları gidermek için yeni araçları test edin (mümkünse ücretsiz denemeler kullanın).
İyi şanslar, arkanızdayız ve sizi destekliyoruz. Ama umarız kenardayken sizi neşelendirmekten daha fazlasını yapabiliriz. Başlangıç hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak, bir milyondan fazla doğrulanmış kullanıcı incelemesine dayanan AppFinder aracımız ve Kategori Liderlerimiz de dahil olmak üzere bir dizi ücretsiz araç ve hizmet oluşturduk .

Metodoloji

GetApp’in 2021 Pazarlama Teknolojisi Anketi, pazarlama teknolojisi araçlarının startuplar tarafından kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için 18-25 Şubat 2021 tarihlerinde 238 katılımcı arasında gerçekleştirildi. Ankete katılanlar sağlık, BT hizmetleri, pazarlama/CRM, perakende/e-ticaret, yazılım/web geliştirme veya AI/ML alanlarındaki girişimlerde liderlik pozisyonları için tarandı.
GetApp’ın pazarlama teknolojisi yığını etkililik sorusu, aşağıdaki seçeneklerin tümünü içeriyordu ( ağırlıklı puanlara göre etkinlik sırasına göre burada listelenmiştir ): A/B veya çok değişkenli test, web analitiği, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), çoklu dokunuşla ilişkilendirme, sosyal medya pazarlaması , içerik pazarlama platformu, mobil pazarlama platformu, web sitesi oluşturucu araçları, müşteri veri platformu (CDP), arama pazarlaması (SEO/SEM), kişiselleştirme platformu, izin ve tercih yönetimi, pazarlama otomasyon yazılımı, anket/müşteri deneyimi platformu, içerik yönetim sistemi ( CMS). Çok kanallı pazarlama platformu, e-posta pazarlama platformu, çevrimiçi video reklamcılık, çalışan savunuculuğu araçları.

KAYNAKÇA: martech.zone