Startup’ınızın marka adı için uygulanabilir 4 ipucu

 

Çok fazla inanç ve beklentiyle, startup dünyasına adım attınız. Girişiminizi tekrar tekrar değerlendirdiniz, bir yol haritası belirlediniz, pazar araştırması yaptınız ve prototipler ürettiniz. Ve şimdi planınızı kârlı bir işe dönüştürmeye hazırsınız.

Adı ne olacak ?

Ancak, ilerlemeden önce, en önemli yönleri üzerinde çalışmanız ve bunun için bir işletme adı seçmeniz gerekir. Startup’ınıza isim vermek başlangıçta kolay görünebilir, ancak bu zorlu bir görevdir. Şirketinizin potansiyel isimleri hakkında düşünürken aşağıdaki hedefleri aklınızda tutmanız gerekecektir. Adınız yıllarca sizinle kalacağından, bir ad seçerken son derece dikkatli olmalısınız. Startup’ınız için harika bir ad seçmenize yardımcı olacak uygulanabilir 4 ipucu paylaşacağım. Başlayalım.

   1. Adınızı unutulmaz kılın

Startup’ınızın adı, öngörülebilir gelecek için kimliğine bağlı olacaktır, bu nedenle onu olabildiğince akılda kalıcı hale getirin. Ekibinizin ve potansiyel müşterilerinizin işinizden başkalarına bahsettiklerinde söyleyecekleri ilk şeylerden biridir. Avrupa ve Dubai’yi kapsayan bir markalaşma ajansı olan Appetite Creative’in genel müdürü Jenny Stanley, “Adınız size yapışır” diyor.

Startup’ınızın adı her yerde görünecek – satış konuşması desteleri, sunumlar, broşürler, web siteleri, pazarlama kampanyaları, e-posta adresleri, kartvizitler, ürünler ve çok daha fazlası. Startup’ınız için insanlar arasında iyi yankı uyandıran alımlı ve akılda kalıcı bir isim kullanmak, hedef kitlenizin zihninde mükemmel bir ilk izlenim uyandırmanıza yardımcı olacaktır.

   2. Kısa ve basit tutun

Amazon, Walmart, BestBuy, Target – bu şirketlerin ortak yönü nedir? Marka isimleri kısa ve basittir. Hecelenmesi ve telaffuz edilmesi kolaydır. Fortune 1000 listesindeki şirket isimlerinin ortalama uzunluğu 14 karakterdir. İnsanlar daha kısa isimleri kolayca hatırlar, bu da ürünlerinizi veya hizmetlerinizi dünyaya pazarlarken çok yardımcı olur.

Şimdiye kadar, aklınızda potansiyel isimlerin bir listesi vardır. Bu isimlerden 2-3 tanesini kısa listeye alın, arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize sunun ve onlara nasıl tepki verdiklerini ölçün. İnsanlar tek bir ismi bile hatırlayabiliyor ve doğru yazabiliyorsa, tebrikler, hedefinize ulaştınız. Bu nedenle, müşterinizin yerine geçmek, şirketiniz için doğru ismi seçmenize yardımcı olacaktır.

   3. Kalabalıktan sıyrılın

Startup kuracağınız alan için aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, ya çok fazla oyuncu olacağı ya da hiç olmayacağıdır. Her iki senaryoda da kendiniz için uygun bir yer oluşturmalısınız.

İlk vaka hakkında konuşalım – kıyasıya bir rekabet olduğunda.

Piyasalar rekabetçi hale geldiğinde, girişimcilerin bir kısmı hızlı bir şekilde zengin olmayı umarak rakiplerini taklit etme eğilimindedir.

Örneğin, kısa süre önce pazar lideri haline gelen “contentDen” adında bir içerik pazarlama ajansı olduğunu varsayalım. Diğer girişimciler contentDen başarısının kokusunu alır almaz – “ContentPlace”, “ContentCrib” ve “ContentSpot” gibi isimlerle kendi ajanslarını kurmaya başlayacaklar ve bunun uzun vadede işlerini aksatacağını unutacaklar.

Benzer isimler kullanarak, zaten adından söz ettirmiş olan şirkete marka gücü verdiğinizi anlamalısınız. Bu sadece gelecekteki müşterilerinizin kafasını karıştırmayacak, aynı zamanda bir kısmı da rakibinize gidecek. Müşterileriniz girişiminizin adını kolayca hatırlayamazsa, müşteri edinme oranınız kelimenin tam anlamıyla boşa gidecektir.

Bir ürün veya hizmet için kendi talebinizi yaratın.

İkinci durumda, pazara yeni girdiğinizde ve rekabetin nispeten düşük olduğu veya hiç olmadığı durumlarda, ürün veya hizmetiniz için talep yaratmanız gerekecektir. Bu nedenle, tutuşan ve izleyicileriniz üzerinde uzun süreli bir etki bırakan bir isim seçmelisiniz. Sonuçta markanızın itibarı, pazardaki yerinizi belirleyen büyük bir bileşen olacaktır.

Kalabalıktan sıyrılan bir isim seçmek, insanlar arasında merak duygusu uyandırır. Benzersiz ve tamamen orijinal bir ad kullanırsanız, sunduğunuz bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında insanların sizi düşünmesi daha olasıdır.

   4.Alan adınızı alın

Beğendiğiniz startup ​​adlarını daralttıktan sonra, marka tescili için eşleşen bir alan adının mevcut olup olmadığını kontrol etme zamanı gelir. Alan adını kaydetmek için GoDaddy gibi bir şirket kullanabilirsiniz. İstediğiniz alan orada yoksa veya daha fazla ad fikri üzerinde beyin fırtınası yapmak istiyorsanız, mevcut sahiplerin alan adlarını satış için listeledikleri Alter gibi bir alan pazarını deneyin.

Her zaman bir .com alanı kullanmalısınız çünkü müşterilerinizin bekleyeceği şey budur.

.net veya .org gibi diğer tüm alan adı uzantıları profesyonel görünmeyecektir. Ayrıca, müşterileriniz web sitenizi ziyaret etmeye çalıştığında her zaman önce .com uzantısını deneyeceklerdir. Eğer sahip değilseniz, o zaman müşteri başka birinin web sitesine ulaşacaktır.

Etki alanı adını edindikten sonra, Twitter, Facebook, Linkedin ve benzerlerinde girişiminiz için eşleşen sosyal medya tanıtıcılarına bakmayı unutmayın. Bunlar, girişiminizin çevrimiçi marka bilinirliğini artırmasına yardımcı olacaktır.

Adında ne var? Her şey.

Startup’ınızın marka adı, onun birincil kimliği olacaktır. Müşterilerinizin zihninde şirketinizin belirli bir imajını yaratacaktır. Ayrıca seçtiğiniz isim, hayatının geri kalanında markanızda kalacaktır, bu yüzden ona ciddi miktarda çaba harcadığınızdan emin olun.

Startup’larınıza doğru adı bulmanıza yardımcı olması için yukarıdaki 4 uygulanabilir ipucunu kullanın.

https://readwrite.com/2021/03/07/4-actionable-tips-for-naming-your-next-startup/?__cf_chl_jschl_tk__=b9ffde77a938914a530d1480d2e47a3053e9664b-1615906902-0-AbpkhpE3THrKnahl3lm6OL_b5QVUCMnXpDLyh_2rqi6dzeJb7Fr4QJtVS7gu29YYIYwEx-X4ZF2IvIsty-zXw1b4WZZRreyT0L0ZBP7BN_MpXPZBDDZvggWQ1BbscKCQVXkUhn-x2qbeH3SolEvUVi18wItywjdZms_Mddmno-D0ITBSEP-UyRIXCKzIr5g1KBuG5_gI7RJ_Z0S-zXEV_E-t0O2bjYRTUPdVCbGjBT_qt665VUg_l4qbt3vklYu0ec58_s2VWkjstdWrqakNzHTOKWC6xFVdchbkHYtLnapEF7_qBdv4yJYhv40O1Pa_zBqh13eU-oyZ42-qtSnw3yC4zSDgvQkn73ZzobPfUS08ZIOVCma_8zdP6rr7y25T9A1MzNjJike8i6nxV1EAjgIT2G4LjUPeqmfTZGJMtn5g6P4lNRIe6mrtgVuVJCkDTyHUDkvTe71oKIgZcVeXfKw