Markalar mimari tasarımı kullanarak müşterileriyle nasıl duygusal bağlantı kurar?

E-ticaret çağında, mağazaların rolü değişti. Artık önceliğimiz ürünü satın almak değil, daha çok ürünün markasıyla ilgilenmek. Bu nedenle artık mağaza tasarımlarında ürünleri en iyi şekilde nasıl göstereceğine ya da alışveriş yapanların mağazada rahatça gezinmesine yardımcı olmasından çok, markanın en iyi etkiyi nasıl yaratacağına önem veriliyor.

Perakende satıcıları buna uygun olarak marka hikayelerini anlatmak için markanın benzersiz niteliklerini yüksek tasarım aracılığıyla vurgulamak istiyor. Ve müşterileri markanın somutlaşmış örneğine getirirken onlarla duygusal bir bağ kurmak için de mekânda görsel kimlikler yaratıyor.

PSFK geniş Mağaza Deneyimi Tasarım Bilgilendirmesi’nden alınan aşağıdaki üç örnekte, sadece anlatmakla kalmayıp, ürünü tam olarak nerden aldıklarını göstermek için marka özelliğini yansıtan tasarım mağazalarından alışveriş yapan müşterilere ve mağaza tasarımları yoluyla otantiklik sunan perakende satıcılara dikkat çekiyor:

Camp

Bu oyuncak mağazası yaz kampına gitme hissini yeniden yaratmak için ticari ürünleri, oyunları ve medyayı birleştiren bir “aile deneyimi mağazası” olarak tasarlandı. Ziyaretçiler, New York şehri dışındaki bir dünyayı deneyimlemek üzere “gizli” bir kapıdan geçiyorlar. Mağazanın her bölümü, çeşitli ürün seçenekleriyle sanat ve el becerisi veya yemekhane gibi farklı bir kamp etkinliğine ayrılmış. Mağazanın teması, her 8-12 haftada bir değişiyor, ilk tema olan Basecamp, klasik kamp deneyimini uyandırmak içindi.

Starbucks Reserve Roastery New York

Starbucks’ın New York’taki 23.000 metrekarelik mağazası, en üst düzeyde sürükleyici bir kahve deneyimi olacak şekilde tasarlanmış. Çekirdekler; tavandaki Willy Wonka tarzı tüpleri ile 30 metrelik bakır silolardan kahve barlarına taşıyan bir evde kavrulur. Mağazada deri kapılı kapı kolları, çay demleme usulü butik kokteylcileri, karışım istasyonları, Princi usulü yapılmış  ürünleri bulunuyor. Dev bir mağaza teraryumu etrafında dönen ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelenler için çok fazla kahve çekirdeği seçeneğine sahip bir ‘kepçe bar’ ve Starbucks Siren’in 906 kiloluk bakır heykeli gibi şık tasarım öğeleri sunuyor. 

Bottega Veneta Ginza Prestij Mağazası

Tokyo’da ulunan bu mağaza İtalyan lüks moda markası Bottega Veneta Ginza‘nın prestij mağazası. Mağaza, Tokyo’nun modern ruhunu yansıtırken aynı zamanda İtalyan köklerine saygı da gösteriyor. Mağazanın cephesi, markanın imzalı dokuma deri tasarımını yansıtan, kafes şeklinde düzenlenmiş 900’den fazla metal panelle kaplanmış. Mağazanın iç kısmında özel Japon taban taşları, İtalyan mermerlerinden yapılmış ekran ve masaların yanı sıra Gianfranco Frattini tarafından tasarlanan Sesann koltukları gibi klasik İtalyan mobilya tasarımları yer alıyor

Kaynak: www.psfk.com