Sporun yeni adı: E-spor

Yıllardır topluluğu domine eden, milyonlarca kişiyi ekran başına toplayan, bir stat dolusu insanın tüm enerjisini destekledikleri takıma vermelerini sağlayan “fiziksel aktivite” olarak tanımlanan spor kavramı, günümüzde bambaşka bir şekle büründü. Annelerimizin “Kalk bilgisayar başından” diye zaman zaman rahatsızlık duydukları, hala tartışılan fakat resmi olarak kabul gören “zihin sporu” olarak sayılan Elektronik Spor (e-spor) günümüzde en yaygın kullanılan ve merak edilen spor konsepti. E-Spor dendi mi akla gelen ilk isim, 2009 yılında Riot Games tarafından piyasaya sürülen ve ücretsiz oynanabilinen League of Legends.

League of Legends, dünyanın en büyük çevirimiçi oyuncu kitlesine sahip olan, ucunda milyon dolarlık ödülün bulunduğu profosyonel şampiyonalar düzenleyen bir stratejik bilgisayar oyunudur. Bir günde yaklaşık 4 buçuk milyon kişi bu oyunu oynamaktadır. Düzenlenen turnuvalar, yıllardır hakim olduğumuz Olimpiyat Oyunları, Premier Lig veya ülkemizin en çok takip edilen Süper Lig  gibi milyonlarca kişiye hitap eden, içinde rekabet barındıran, ucunda gösterişli bir kupa ve para ödülünün bulunduğu turnuvalardır. Bu turnuvalarda profosyonel Leaugue of Legends oyuncuları beşer kişilik takımlar halinde mücadele etmektedirler. Türkiye’de Beşiktaş e-spor Klubü, bir ilki gerçekleştirerek bu rekabete katılmış, ülkemizi yurtdışında Wild Card Özel Turnuvası’nda birinci olarak gururlandırmıştı. Spor Bakanlığına bağlı bu profosyonel oyuncular tıpkı futbol ve diğer sporlardaki gibi mevkiilere de sahipler; Orta koridor, üst koridor, ormancı, nişancı ve destek oyuncuları, fantastik karakter havuzundan strateji belirliyerek seçtikleri karakter ile minimum 20 dakikalık maçlarla karşı takımın merkezini ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu rekabet farklı bölgelerden takımların elemeleriyle, son ve en büyük boyuta sahip olan Dünya Şampiyonası’nda son buluyor. Toplam 2 milyon doları geçen para havuzu ve milyonlara ulaşan izleyici sayısı ile e-spor, sporun yerini almaya başladı.

Bu yıl, 8 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye’nin en büyük spor komplekslerinden biri olan Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilen 2015 Sezonu’nun en iyi takımını ve yurtdışında bizi temsil edecek olan takımı belirleyen Türkiye Büyük Finali’nde Biletix üzerinden satışa çıkan 10.000 bilet 24 saat içinde tükendi. GNCTRKCLL, Coca Cola Zero ve Teknosa’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen ve Burcu Esmersoy’un açılışını yaptığı Türkiye Büyük Finali’ni yüzbinlerce kişi internet üzerinden aynı anda izledi.

Geçen yıl da düzenlenen Dünya Şampiyonası’na 40.000 kişi Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Dünya Kupası Stadyumu’nda bu heyecana tanık oldu. Birinci olan takım Bir Milyon Dolarlık büyük ödül ile, ikinci olan takım ise 250.000 dolarlık para ödülü ile ayrıldı.

Gösterişli bir kupa, büyük para ödülleri verilen turnuvalarda, yüzbinlerce insan katılım sağlarken, milyonlar ise ekran başında… Yalnızca League of Legends değil başka oyunlarında bu pazara katılım sağladığı e-spor günümüzde büyük bir yükselişte. Bu pazarın bu kadar yükselmesinde, gelişmesinde ve vazgeçilmez bir bağımlılık olmasının arkasındaki neden e-spor’un etikleri ile ilgili olabilir. Sportmenliğin ve takım çalışmasının ön planda olduğu e-spor karşılaşmaları, belkide spor severlerin ve elektronik oyunlar ile ilgilenenlerin, e-spor karşılaşmalarına pozitif bakmasına neden oluyor. Sportmenlik e-spor’un temelinde var! Karşılaşmalar bittikten sonra takımlar birbirlerine “GG” (Good Game) yani “iyi oyun” diyor, bu e-spor’un en sık kullandığı dil arasında. El sıkışarak ve birbirlerini tebrik ederek turnuvalarda takımlar sahneden ayrılıyor. Aynı zamanda e-spor’da takım çalışması oyunun temelini oluşturuyor. Takımın ile iyi kordine olduğun taktirde “zafer” yoluna daha çabuk yaklaşıyorsun.

Bu deneyim geçmişimizde tecrübe ettiğimiz sporlardan çok daha farklı. Yüksek saatli çalışma programı, takım çalışması, yetenek ve emek isteyen bu oyunları oynaması da izlemesi de ayrı keyif veriyor. Kolay erişilebilirlik, internet çağında yaşamamız ve teknolojinin spor ile doğrudan ilişkisi, e-spor’un gün ve gün bir çığ gibi büyümesine neden oluyor. Profosyonel olmadan bile e-spor’un size getirebileceği kazanç ve heyecan, seyircinin oyuncu olmasını sağlıyor. Bir turnuvada yer almasanız bile, Twitch gibi internet üzerinden Live Stream (Canlı Yayın) yapılan sitelerde takipçi kazanmanıza, bağış almanıza ve ünlenmenize neden oluyor. Spor’un adı ve kitlesi değişiyor ve Elektronik Spor günümüzün en popüler aktivitesi olmaya başladı bile.

Yorum yapın