Spor sektöründen deneyimsel pazarlama örnekleri

Deneyimsel pazarlama, ürün veya hizmeti almadan önce tüketiciye eşsiz deneyimler yaşatarak hem o ürünü almaya yönlendiren hem de akılda kalıcılığı artıran pazarlama yöntemi olarak tanımlanabilir. Spor sektöründe ise kimi markalar ürünlerini ön plana çıkarmak istiyor, kimileri spor salonlarını daha fazla üyeyle doldurmak istiyor kimileri de daha aktif bir yaşam tarzı satmak peşinde.

Oysho yoga turu

Pijama, iç giyim ve spor giyim markası Oysho, uluslararası yoga etkinliğini geçtiğimiz ay ilk defa İstanbul’da Feriye Sarayı’nda düzenledi. Organizasyonda bir yoga eğitmeni eşliğinde meditasyon yapıldı. 2012’de ilk defa Barcelona’da düzenlenen bu etkinlik; Barcelona, Madrid, Milan, Şanghay ve Dubai’de 30.000’den fazla katılımcı sayısına ulaşmayı başardı. Bu yıl ise Moskova, Paris, Doha, Tunus, İstanbul ve Bali de gerçekleştirilen etkinliklere büyük ilgi oldu. Bu etkinlik, dünya da hızla yayılan sağlıklı yaşam pazarlamasının da en iyi örneklerinden biri.

Hillside City Club’tan yeni bir spor akımı “Jungle Challenge”

Geçtiğimiz aylarda Hillside City Club “Jungle Challenge” ismini verdiği yeni bir spor akımını tanıttı. Doğadan ilham alınarak yaratılan bu egzersizde çitanın, timsahın ya da bir kartalın savunma anındaki hareketleri uygulanıyor. 25 dakika süren bu egzersiz ile yaklaşık 600 kalori yakmak mümkün. Fitness programına eklenen bu egzersizler her vücuda uygun olarak yapılıyor. Hillside ilerleyen zamanlarda daha farklı egzersizler ekleyerek programı çeşitlendireceğini açıkladı. Hillside’ın yarattığı bu egzersizler sporseverler tarafından ne kadar sevilecek ve kulübe ne kadar üye kazandıracak, göreceğiz.

Nike Run Club ve Adidas Runners

Nike, Nike Run Club adı altında her hafta şehrin farklı konumlarında koşular düzenliyor. Sahillerde, parklarda ve çeşitli lokasyonlarda düzenlenen koşuların liderliğini NRC antrenörleri yapıyor. Benzer bir kitleye hitap eden spor giyim markası Adidas da, “Adidas runners” adı altında koşusevenleri buluşturuyor.

LC Waikiki “Sporla Kal” etkinliği

LCW spor koleksiyonunu tanıtmak ve spor yapmayı desteklemek için Caddebostan sahilinde bu yıl “Sporla Kal Türkiye” etkinliğinin ikincisini düzenledi. Bu etkinlikte aromaterapist ve yaşam koçu olan Ayşe Tolga sağlıklı yaşam üzerine bilgiler paylaştı. Fitness eğitmeni Burak Ay de müzik eşliğinde egzersiz ile katılımcılara eğlenceli bir deneyim yaşattı. Organizasyonun ikinci yılında katılım oranındaki artık etkinliğe ilginin arttığını gösteriyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, kullanıcılar bu deneyimler sonucunda ürünü veya hizmeti almaya daha fazla yöneliyor. Süreklilik sunan bu akiviteler sayesinde hem ürün pazarlanırken, hem de deneyim satılmış oluyor.

Kaynak:

https://www.oysho.com/tr/

https://www.nike.com/tr/