Sosyal medya pazarlaması koronavirüs sırasında değerini kanıtlayabilir mi?

Geleneksel reklam kanalları bu süre  içinde daha az yere sahip olsa da, influencer marketing yaratabileceği bilgilendirici ve ilham verici içerikler ile değerini kanıtlamak için mükemmel bir fırsat yakalamıştır.

Markalar, içerik yaratıcılarını ve influencer marketing’i pazarlama stratejisinin bir parçası olarak düşünmemeli, bunun yerine onları markanın yaratıcı ekibinin bir parçası olarak görmelidir. İçerik oluşturucuların değeri, takipçi sayılarından öte, özel bir konuya ortak ilgi duyan bir topluluk oluşturma ve doğrudan markanın hedef kitlesine hitap eden markalı içerik üretme kabiliyetlerine olan etkileri ile alakalıdır.

Koronavirüs salgını, bildiğimiz pazarlama yapısının büyük oranda etkiledi. Tüketiciler artık istedikleri gibi işe gidemiyor veya genellikle ev dışına çıkamıyorlar. Böylelikle, markalar açık alanlarda yaptıkları pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçirmek zorundalar. Evde harcanan zamanın artması çevrimiçi olarak harcanan zamanda da büyük bir artışa yol açmıştır. Özellikle sosyal medyada, insanlar ilham verici ve moral artırıcı içeriklere yönelmişlerdir.

Duyarsız veya fırsatçı görünmeden hedef kitlelerine nasıl ulaşılacağı konusunda markalar arasında büyük bir belirsizlik olduğu gerçeğiyle karşı karşıya gelinilir. Bu durum, influencer marketing ve  içerik yaratıcılarının gerçek değerlerini kanıtlamaları için mükemmel bir fırsattır.

Koronavirüs pazarlamayı nasıl değiştirdi?

İngiltere hükümetinin evlerde kalınması ve gereksiz tüm gezileri sınırlaması tavsiyesi, doğal olarak açık alan reklamcılığında büyük bir düşüşe yol açtı ve markalar bunun yerine dijital reklamcılığa odaklanmayı tercih etti.

Televizyon reklamları da bu durumdan etkilendi. Birçok işletme televizyon reklam harcamalarını tedbir olarak kesmeyi tercih etmektedir. Tüm büyük spor etkinliklerinin ve daha sonra spor sponsorluk anlaşmalarının iptali, öngörülebilir gelecekte düşüş yapması beklenen bir televizyon reklam pazarına yol açar.

Tüm bunlar olurken, sosyal medya kullanımında büyük bir artış gerçekleşti. Daha önce, geleneksel reklam tekniklerini seçmiş olabilecek birçok marka, reklam harcamalarını sosyal medyada ve daha spesifik olarak influencer marketting üzerine yapmayı tercih etti.

Koronavirüs sırasında influencer marketing önemi nedir?

Koronavirüs hepimizi şaşırttı. İnsanlar, virüs daha bu kadar yayılmamışken, durumu gerçekten ciddiye almadı. Yılın başlarında, hepimizin evden çalışacağını, evlerimizden çıkamayacağımızı ve dünyayla iletişim kurma biçimimizin tamamen değişeceğini söyleseydiniz, muhtemelen gülüyor olacaktık. Neredeyse her endüstriyi ve herkesi etkileyen, daha önce benzeri görülmemiş şekillerde çalışma ve yaşama şeklimizi değiştiren bir hal aldı.

Bu benzeri görülmemiş zamanlarda, markaların tüketicilerine ulaşmak için yeni yollar bulmasının önemli olduğunu biliyoruz ancak, her şeyden önce, seçilen herhangi bir pazarlama biçiminin dünyadaki herkesin karşı karşıya kaldığı duruma uygun olduğundan emin olunması gerekiyor.

İçerik üretmenin yanı sıra, birçok stüdyo kapatıldığında ve herkes izole edildiğinde onu nasıl oluşturacağının lojistiği ile uğraşmak, birçok markanın şu anda karşı karşıya olduğu en büyük zorluk.

Influencer marketing burada devreye giriyor

Birçoğu yetenekli sanatçılar, pazarlamacılar ve grafik tasarımcılarından oluşan içerik yaratıcıları, stüdyoda üretilen işin kalitesi ile eşit kaliteye sahip şaşırtıcı içerikler oluşturmak için yeterli kapasiteye sahip.

Bu zamanlarda, influencer marketing markalara özel içerik oluşturmaya devam etme fırsatı sunuyor. Kendi evlerinin konforunda içerik üretme yetenekleri ile, içerik yaratıcıları kaliteli içeriğe ihtiyaç duyan markaları kurtarmak için adım atıyorlar.

Influencer marketing, bir markanın hedef kitlesiyle ilişkilendirilen içerik üretme konusunda da değerini kanıtlıyor. Şu anda, markalar duruma uygun olacak içerik türünden emin değiller. Onlara rehberlik etmek için en iyi seçilmiş kişiler içerik yaratıcılarıdır. İçerik yaratıcıları, soruları yanıtlayarak topluluklarıyla düzenli olarak ilgileniyorlar. Yaratıcılar, izleyicilerinin ruh halini sürekli olarak ölçüyorlar ve bu nedenle, markalara nasıl ilerleyecekleri konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar.

Markaların koronavirüs olan odadaki fili görmezden gelmeleri imkansız hale geliyor. Ancak aynı zamanda duyarsız görünmeyen içerikler oluşturmak için dikkatli bir şekilde davranmaları gerekiyor. Birçok marka için bu, şu anda krizin ölçeğini ve dünyanın durumunu hala anlamaya çalışırken, COVİD-19’dan faydalanıyormuş gibi görünmemeleri anlamına geliyor. Bu ilgi çekici, hassas ve niş içeriği oluşturmak için en iyi insanlar, topluluklarını inşa etmek için yıllar harcayan yaratıcılardır.

E-ticaret satışları her zamankinden daha önemli

Dahası, birçok marka artık e-ticaret satışlarına güveniyor, yani içerik oluşturucuları ürettikleri ürünlerinini ve hizmetlerinini ilgi çekici ve otantik bir şekilde tanıtmaları gerekiyor.

Mevcut iklimde, yaratıcılar, en iyi şekilde müşteri güvenini ve sadakatini korumak için seçilir. Dünya ile ana etkileşim kaynağı olan her gün kullandıkları cihazlar ve platformlarda kitlelere ulaşmaya devam edebilen insanlardan bazılarıdır.

İnsanların içerik oluşturucularına olan bağlarından yararlanarak, markalar panik ve stresin yoğun olduğu bir zamanda insanların bilinçli satın alma kararları vermelerine yardım edeceklerini düşündüler. Bununla birlikte, yaratıcılar artık insanların bir şeyler satın almasına yardım etmenin ötesinde bir tür sosyal amaca sahipler. Bu amaçlar; gerçek bir ilham, istikrar ve bağlantı kaynağı olmalarıdır. .

Koronavirüs sırasında influencer marketing değerinin kanıtlanması

Geleneksel reklam kanalları bu süre  içinde daha az yere sahip olsa da, influencer marketing yaratabileceği bilgilendirici ve ilham verici içerikler ile değerini kanıtlamak için mükemmel bir fırsat yakalamıştır. Gerekli olmayan durumlarda evden çıkılmaması ve seyahat yasağı, ev dışı ve televizyon reklamları gibi geleneksel reklam yöntemlerinin değerinde büyük bir düşüşe yol açmıştır. Bu arada, sosyal medyada harcanan zaman içinde büyük bir artış oluşmuş, ve bu durum içerik oluşturucularına verilen önemi arttırmıştır.

İçerik yaratıcıları, yaratıcı stüdyolarına erişemeyen veya ekipleriyle normalde çalıştıkları gibi çalışamayan markalarla çalışırken önemlerini ve değerlerini kanıtladılar.

Kaynak: https://talkinginfluence.com