Snapchat’ten yenilikler: Snap ve Spectacles

 Günümüzde hiçbir şey eskisi gibi kalmıyor; özellikle gençlerin arasında uzun isimler hemen değişime uğruyor. Sosyal mecra isimlerini daha çabuk söylemek için kısaltan yeni nesil bir süredir Snapchat uygulamasına Snap diyordu. Bunun farkında olan Snapchat şirketi adını Snap Inc. olarak değiştirdi.

 Gençlere ayak uydurmada geri kalmayan Snap Inc. herkesin sahip olmak isteyeceği yeni ürünü Spectacles ile de bütün gözleri üzerine çevirdi. Spectacles denen bağlantılı gözlükler, insan gözünün görüş açısına yakın 115 derecelik bir kamera taşıyor ve 10 saniye uzunluğunda videolar çekebiliyor. Tüm komutları ise gözlüğün üstünde bulunan bir adet butonla verebiliyorsunuz. Telefonu cebinizden çıkarmadan, tek tuş ile çekim yapıp paylaşılmasını sağlayan Spectacles’ın bir diğer güzel yanı ise her şeyi gördüğünüz gibi paylaşma imkanı yaratması.

 Kaykaycıların görüş açısından hareket anlarının kaydedildiği tanıtım filminde bunun ne kadar da heyecanlı olduğunu görülüyor.

  

 Teknolojik açıdan kullanışlı olmasının yanı sıra Spectacles gözlükler moda kategorisinde de kazanan olmaya aday. Siyah, mercan kırmızısı ve deniz mavisi renkleri bulunan gözlüğün tasarımı çok şık ve özgün. Snap çekeceğiniz zamanların dışında da takmak isteyeceğiniz Spectacles’ın bir diğer özelliği ise kendi gözlük kaplarının içindeyken şarj edilebiliyor olması. Korkmayın, şarjınız hiç bitmeyecek! Spectacles, hem Android hem de iOS uygulamalarıyla uyumlu. Sonbahar aylarında ABD’de piyasaya çıkacak ve 129 dolardan (385 lira) satışa sunulacak Spectacles, hedef kitlesi düşünüldüğünde doğru bir fiyat politikası belirlemiş gibi gözüküyor. Snap Inc. kurucusu Evan Spiegel’in söylediğine göre küçük partiler halinde sınırlı sayıda üretime başlanacak olan ürünün ciddi bir gelir yaratması beklenmiyor. Ancak Snapchat kullanıcı tabanının yaş aralığı düşünüldüğünde Google Glass’e göre Spectactles’ın kabul görme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtebiliriz.

 Mart ayı verilerine göre Snapchat günlük 8 milyar video görüntüleme rakamıyla Facebook’un performansına ulaşmış durumdaydı. Birbirlerinin özelliklerini taklit ederek ciddi bir savaş içinde olan Facebook ve Snapchat cephesinde bu ürünle güçler Snap’in eline geçmiş gibi gözüküyor. Hem ismiyle hem de Spectacles ile büyük, yenilikçi, heyecanlı, teknolojik, şık değişimlere adım adan Snap’in karşısında Facebook’un bir sonraki hamlesi merakla bekleniyor.