Snapchat’ten markalara ve yatırımcılara yeni yatırım fırsatı

Tüm dünyada son zamanların günde 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Snapchat uygulaması, kullanıcı portföyü minimum 3 maksimum 10 saniye olarak çekebildikleri video paylaşımlarını ve anlık çektikleri fotoğrafları birkaç filtre özelliği kullanarak takipçileriyle paylaşabiliyorlar.

Uygulama aynı zamanda kişilerin özel olarak uygulamaya bağlayabildikleri Bitmoji özel emojisiyle de kullanıcılarının kalbini bir kez daha fethetmişti. Snapchat, uygulama içine koyduğu çeşitli özellikleri ile her geçen gün kullanıcılarının daha fazla rağbet gösterdiği bir uygulama olma halini koruyor.

snapchat-bitmojis-updateSnapchat’in bir önceki güncellemesinde kullanıcılar görmek istemedikleri snapler ile aniden karşılaşıyorlardı. Uygulama bu güncellemede kullanıcılar tarafından aldığı tepkiyi düzeltmek için birkaç gün önce yeni bir güncelleme ile Android ve İOS programlarında güncelleme gerçekleştirdi.

Bir sonraki güncellemede ise uygulamaya bir reklam özelliği geleceği dile getirdi. Markaların ve yatırımcıların bu konuda dikkatini çekeceğe benziyor. Uygulamaya benzer şekilde, içeriğine hikaye özelliği koyan Instagram ile yoğun bir rekabet ortamı yaşayan Snapchat, Instagram uygulaması ile ayrı bir rekabet ortamı daha oluşturacak gibi. Kullanıcıların izlemek istemedikleri hikayelere de çözümü bu reklam özelliğinin beraberinde ayrıca getiriyor. Artık kullanıcılar Android ve İOS uygulamalarına gelecek yeni güncelleme ile hesaplarını diğer kullanıcıların görmek istemedikleri paylaşımlarını, bir izleme listesi oluşturarak görmeyi engelleyebilecek hale getirebilirler. Kullanıcının bu listeyi oluşturmaması durumunda, web sitesi içerisinde gezinirken sayfayı komple kaplayan reklam görselleri ya da Youtube kanalında izlenmek istenen bir videodan önce karşımıza çıkan kısa reklam filmleri gibi güncel bir sorunla karşı karşıya kalmaktan kullanıcılar kaçamayacaklar ve tek bir Snap’e karşılık bir reklam izlemek durumunda kalacaklar. Bazı kullanıcılar bu reklamları görmeyecekleri diğer platformlara yönelme gösterebilirler. Snapchat, bunun önüne geçebilmek ve kullanıcıdan bu yönde tepki çekmemek adına yaş grupları oluşturarak kullanıcının sempatisini kazanmaya çalışabilir.

Bunun en iyi örneklerinden biri de Coca-Cola şirketinin uygulamakta olduğu reklam kampanyalarındaki sosyoekonomik kültürel etkilerin baz alınmasıdır. Snapchat’in benzer reklam kampanyaları uygulaması, markaların uygulamaya ciddi yatırımlar yapmalarına büyük fırsat tanıyacak gibi gözüküyor. Yatırım yapan marka bazında küçük bir reklamın dahi uygulamada hedef kitleye göre yer alması, istenen kitleye ulaşmada ikili bir köprü görevi görebilir. Bu da markanın sosyal medyada farklı bir ayrıcalığa sahip olmasına katkı sağlayacaktır.