Mikro gönüllülük platformu

Diyelim ki az bir vaktiniz var ama siz hala sosyal fayda yaratmak ve yardım kurumlarına bağış yapmak istiyorsunuz…
Zaten asla okumayacağınız mail haber bültenlerine üyelik veren aylık pasif bağışlar yerine katkınız hakkında sizi güncel olarak bilgilendirecek eyleme geçirilebilir yardımlara ne dersiniz?

 

Mikro gönüllülük; küçük, yetenek gerektirmeyen aksiyonlar ile kıymetli amaçlardan yararlanmakla alakalı. Yoğun yaşam tarzımızla oldukça uyumlu birçok potansiyel ile de fazlasıyla basit bir konsept.

 

Eğer, bir şekilde herhangi bir hayır kurumuna nasıl bağış yapacağınızı ve etki yaratacağınızı merak ettiyseniz işte işinize yarayabilecek 5 mikro gönüllülük platformu:

 

Be My Eyes:

Bu Danimarkalı platform, tüm dünya genelindeki gönüllüleri görme engelli bireylerle buluşturuyor.  Be My Eyes (Gözlerim Ol) tam olarak adında söyleneni yapan bir platform. Bu uygulama, canlı video sohbet aracılığıyla dünya çapındaki gönüllü yardımcıların herhangi bir görme engellinin “gözleri” olmasına izin veriyor.microv

Bu, iyilik için kullanılmış teknolojinin çok güzel bir örneği. Örneğin; bir ürünün son kullanma tarihini kontrol etme gibi yardım talepleri gelebilir ve gönüllü olan kişi gelen herhangi bir soruya cevap vererek yardımcı olabilir.

 

Elbi:

Elbi isimli bu uygulamanın misyonu ise dijital yaratıcılık yoluyla gündelik hayırseverliği canlandırmak. Oldukça tatlı, çocuklar için de uygun olan bu uygulamada yaratıcı karalamalar ile yetimleri neşelendirebilir ve yeni doğmuş köpek yavrularına isim verebilirsiniz.
Elbi; takip etmek vasıtasıyla (ornitorenk, deve ya da tek boynuzlu atınızın ne kadar iyi olduğunu görebilmek için) direkt olarak telefondan yapılan minik bağışları desteklemeye ek olarak sizi küçük, iyi hissettiren hayır işi eylemlerine motive etmek istiyor.

 

Tinbox:
Eğer birkaç tık ile iç rahatlatmak ve aktif olarak bir şey yapmıyorken yapıyormuş gibi hissetmekten (clicktivism) yorulduysanız ve paranızı söylediklerini uygulayan, lafta bırakmayan bir yere vermek istiyorsanız Tinbox’a bir göz atın. Tinbox’ın misyonu, toplulukları daha iyi bir hale getirmek için insanları, şirketleri ve hayır kurumlarını bir araya getirmek ve sosyal fayda yaratmak.

Bir projeyi seçmek kadar basit: 1 dolar bağışlıyorsunuz ve bağışın nasıl hayat bulduğunu izliyorsunuz. Bu uygulamayı daha da havalı yapan şey ise bağışınızın bir şirket tarafından eşleştirilmesi ve sponsor olunması; böylece etki ikiye katlanıyor.

 

Charity Miles:
Bu uygulama hayırseverlik yapmak için hiç zamanı olmadığına kesinlikle ikna olmuş kişilere sesleniyor: Charity Miles kullanarak amaç ile hareket etmeye ne dersiniz? Charity Miles normal rutininize eklenerek siz işe giderken, kahve alırken ya da yemekten sonra köpeğinizi dolaştırırken bağış yapmanıza izin veriyor.

Burada gerçekten bahaneye yer yok!

 

Catchafire:
Bu platformda biraz mikro gönüllülük açısından çıkıyoruz ama Catchafire yetenekli kimseleri misyon edinmiş organizasyonlarla buluşturarak iyiliği gerçekleştiriyor.
Belki de web dizaynı, tezgah yapımı ya da mükemmel pazarlama stratejileri oluşturmak için yeteneklisiniz? O zaman bu, seçici yetenek temelli eşleştirici platform işinize yarayabilir.

 

Kaynak: thenextweb.com