Pazarlama tanıtımı

Pazarlama tanıtımı ve pazarlama bütçesi

Pazarlama vizyonu ile markanın özünü oluşturan marka değerlerinin hedef gruplarla paylaşılmasına yönelik haberleşme süreci olarak tanımlanabilecek olan pazarlama tanıtımı faaliyetleri; kitlesel haberleşmeden kurum yayıncılığına, fuar katılımından online pazarlamaya, baskılı malzemeden basın haberleşmesine, sponsorluktan promosyon çalışmalarına kadar çok geniş bir faaliyet yelpazesini ifade etmektedir.

Bu geniş yelpaze içerisinde kullanılacak tanıtım yöntem ve araçlarının seçimi, firmaların finansal yapabilirliklerin yanında, pazarlama tanıtımı ihtiyaçlarıyla da bire bir ilgilidir…

Pazarlama tanıtımı harcamaları, tüm firmaların pazarlama konusunda en fazla zorlandığı ve şüphe duyduğu konuların başında gelir. Pazarlama tanıtımı çalışmalarının belirli bir plan çerçevesinde gerçekleştirilmesi; gereksiz harcamaların önüne geçilmesi ve bütçenin en verimli biçimde kullanılması için gerekli ön koşuldur.

Pazarlama tanıtımı için kullanılabilecek alternatiflerin belirlenmesi, fiyatlandırılması, bütçe çerçevesinde seçim ve planlama yapılması veya firma büyüklüğüne uygun bir plan ve bütçenin oluşturulması, tasarım standartlarının oluşturulması veya sürecin yönetimi bu hizmetin kapsamındadır.

Hizmetin genel amacı, firmaların tamamen pazarlama ihtiyaçlarına yönelik, özel olarak hazırlanmış bir pazarlama planı ve bütçesi ortaya çıkartmaktır.

Yorum yapın