Şirketinizin İmajını Değiştirmek İçin 10 Adım

Küresel işletme hızla gelişmeye devam ederken, şirketler müşterilerinin akıllarında kalabilmek ve hedef kitlelerine ulaşabilmek için genellikle imajlarını güncellemek zorunda kalıyorlar.

Müşterileriniz ve hedef kitleniz, onlara sunduğunuz görüntünüzün sürekli aynı olması durumunda; işiniz için herhangi bir çaba göstermediğiniz sonucuna varabilir veya son zamanlarda piyasada yaşamış olabileceğiniz talihsiz bir durum sonucunda iş imajınızın zedelenmiş olduğunu düşünebilirler.

Şirket İmajınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Tüm bunları engelleyebilmek için, iş imajınızı değiştirerek akılda kalmaya devam edebilir ve müşterilerinizin güvenini tekrar kazanabilirsiniz.  İşte bunun için atmanız gereken 10 adım:

1. Yeni bir ve yaklaşım üzerine strateji kurun

İş imajınızı değiştirmenin en zorlu yönlerinden biri, şirket imajınızı müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun şekilde ayarlamaktır. Genellikle şirketinizin uzun süredir devam eden yaklaşımlarından uzaklaştırmak ve çalışanlarını görev tanımlarından farklı düşünmek zordur. O yüzden bu durum, hedef pazarınızdaki gereksinimlerinizi karşılamak için işletmenizin yapısını tekrar tasarlamanızı zorlaştırır. Daha büyük resmi görmenize ve iş modelinizin en etkili şekilde nasıl çalışacağına dair yeni bir plan hazırlamanızı sağlayan ‘’On the Mark’’ gibi çözümler ise yardımcı olabilir.

2. Şirketinizi nasıl değiştireceğinizle ilgili olarak müşterilerinizle iletişim kurun

Müşterilerinizden, onların sizden ne istediklerini dinlemek kendinizi değiştirme planınızın bir parçası olmalı. Müşterilerinizi dinlediğinizde ve söylediklerine uymaya başladığınızda, stratejik olarak uzun bir yol kat etmeye başlayacak, bunun yanı sıra mevcut ilişkilerinizi de güçlendireceksiniz. Salesforce gibi, değişiklikler yapmanızı sağlarken aynı zamanda imajınızı nasıl biçimlendireceğiniz alanları organize eden bir CRM platformu ve proje yönetim sistemi işinizi kolaylaştıracaktır.

3. Kitleniz ile şirket imajınızı gösteren içerikleri etkileşime geçirin

Artık kitleler, bir şirketle ilgili kararlarını web sitelerinde, bloglarda ya da sosyal medya profillerinde gördükleri yazılı ve görsel içeriklere bakarak veriyor. Bu yüzden vermek istediğiniz mesajınızı, yeni şirket imajınızı temsil eden içeriklerin üzerinde paylaşmak onlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca müşterileriniz ile aranızda bir iletişim platformu kurarak, yeni imajınız hakkında ne düşündüklerini ve bunun onlar için ne anlama geldiğini sormanızı sağlar. Contently gibi platformlardan bunun için yardım alabilirsiniz.

4. Yeni şirket imajınızı sunum görsellerinize yerleştirin

Bu, kitlenizin şirketinizi temsil eden görüntülere sahip olmasını sağlar. Çünkü bunlar, tanıtmak istediğiniz yeni marka özelliklerinin hatırlanmasına yardımcı olan simgelerdir. Şirket imajınızı değiştirmek için logo, slogan, web sitesi sembolünüzü güncellemek bunun için uygun bir yoldur. İşte bu noktada, grafik tasarım en yakın arkadaşınız olur. Tüm görsel sunumlarınızı gözden geçirin. İyi bir izlenim bırakmak için, SummitSoft gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

5. Eksik olduğunuz iş alanlarına uzman yetenekler getirin

Logoları ve web sitenizi gün boyu değiştirebilirsiniz; bunun için iş dönüşümü belirli bir yere kadar size yardımcı olacaktır. Konuyla ilgili tam zamanlı çalışanları işe almanız her zaman finansal olarak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda işe, özellikle pazarlama ve satışları iyileştirme hakkında size yardımcı olabilecek alanında uzmanlaşmış serbest çalışanları alabilirsiniz. Grafik tasarımcıların, satış temsilcilerinin, sanal asistanların olduğu ajansları inceleyin.

6. Yeni iş imajınızı hedef kitleye ulaştırmak için etkileyenler bulun

“Influencer Marketing’’ (Etkileyici Pazarlama) hedef kitleyi belirli bir ürünü veya hizmeti satın almak için ikna etme üzerine önemli bir etkisi olan pazarlama alanlarından biridir. Etkileyici Pazarlamada sanal etkileşim fazla olduğunda, tüketiciler ve işletmeler, satın almaya karar vermeden önce ürün ve hizmetleri gözden geçirmek için diğerlerine güvenir. Bu nedenle, etkili platformlar sizi etkilenenler ile birleştirerek, işletme imajınızı kitlelere ulaştırmanıza yardımcı olur.

7. Şirketinizin mali temellerini geliştirin

Doğru finansal bilgi ve araçlara sahip olmak, işletmeninizin değişimini ve büyümesini finanse etmeye yardımcı olur. Ticari dönüşüm her zaman kamusal imge ile ilgili değildir ancak en büyük farkı yaratan, şirket finanslarıyla ilgili mekanizmaların arkasına odaklanmaktır.

8. Hedef kitlenizle aranızda güvenilirlik oluşturmak için düşünce liderliği stratejileri uygulayın

Makale ve blog yazılarınız, işinizin imajını, trendleri ve kitlenizin karşılaştığı sorunlarla ilişkili olarak yenilendiğinizi açıklamak için temel oluşturabilir. Bunları hizalamak, iş imajınızdaki geçişin olabildiğince kesintisiz olmasını sağlarken aynı zamanda daha fazla güven oluşturabilir. Lider görüntünüzün değiştirmenin kitle ve pazar gelişimine yararlı olacağını fark edeceksiniz. Endüstri yayınlarının yanı sıra diğer haber siteleri de bu içerikleri kabul edecektir.

9. Şirket görüntünüzü Livestream video (canlı yayınlar) ile iletin

Mesajınızı doğru insanlara iletmek için, canlı yayın özelliği taşıyan platformlar kullanabilirsiniz. Instagram, Periscope ve Facebook’daki canlı yayın özelliği çok fazla popüler hale geldi. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilir, onu müşteriye benimseten bir formatta sunarak yeni imajın neyi temsil ettiğini gösterebilirsiniz.

10. Şirket imajınızı canlandırmak için kampanya düzenleyin

Kitlenizi, ilk kez yeni bir hizmet başlatıyormuş gibi heyecanlandırmak üzere tasarlanmış yeni bir pazarlama ve reklam kampanyası oluşturarak bunu işletme imajınızı yenileyecek bir etkinliğe dönüştürün. Bunu sosyal medyada paylaşarak, Hootsuite gibi uygulamalar kullanarak patlatın. Ayrıca bunu e-posta yoluyla veya yeni bir blog yazısıyla da yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.smallbiztrends.com