Bu sevimli, küçük robot size ve çocuğunuza kod yazmayı öğretiyor

Çocuklara kod yazmayı öğretmek, muhtemelen çok da uzak olmayan bir gelecekte okul müfredatının bir parçası olacak ya da en azından olması gerekiyor. Kod yazmak paha biçilemez bir beceridir ve bu beceriyi genç yaşta edinmek keşif ve inceleme yapmak için bolca zaman yaratır.

Fakat bir çocuğa yeterli miktarda yoğunlaşma gerektiren bir şeyi öğretmeye çalışan herkes bunun çok da kolay olmadığını bilir. Neyse ki bu süreci daha ilgi çekici hale getiren bir dizi oyuncak ve oyun vardır. Bunların en yenisi ise “Root”. Beş yaşındaki bir çocuktan bir yetişkine kadar her yaş grubuna nasıl kod yazılabileceğini öğretebilen bu küçük robot, Harvard’daki bir araştırma ekibi tarafından yaratıldı.

Peki, bu robot nasıl çalışır? Root yetişkinler de dahil olmak üzere tüm seviyelerde kodlayıcılar için programlanabilir. Doğru bir zamanda basit grafik simgelerini veya temel kodlama dilini kullanabilir ve bunu Javascript’e taşıyabilirsiniz. Bir kere çalıştırmayı başardığınızda, bu robot sizin için kullanışsız bir cihaz  olmayacaktır.

Beraberindeki uygulaması ile kontrol edilen bu robotun bir dizi sensörlerini ve manyetik panellerini, duvarları yukarı çekmek veya yazı tahtaları boyunca kalemlerle renkli görüntüler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu robot çizimin yanı sıra, ses ve müzik yapmak için de programlanabilir.

Root, bir kodlamanın basit veya karmaşık olabileceği kadar esneklik ve uyumluluğa sahiptir.
Bu kombinasyon, kodlama yazmayı öğrenmek için hevesli olan çocukların veya diğer kişilerin bu robota düşkün olmasını sağlamaktadır.

Root’u yaratan ekibin asıl amacı, bu robotu okullara kazandırmaktır. Onlar dünya üzerinde her sınıfta bir Root görmek istiyor ve hâlihazırda kendi tasarruflarında yazı tahtaları ve tabletleri olan okullara da verilmesine mümkün gözüyle bakıyor. Bu anlamda, robot anasınıfından son sınıf öğrencilerine kadar fiyat olarak en uygun şekilde kullanılabilir.

Bu ekiptekilere göre, kod yazmak çocukken dünyada soyut olan ve gerçekte hiçbir anlam ifade etmeyen bir şey olarak görülüyor. Ancak, erken yaşta çocukların önüne yanıp sönen ışıkların ve seslerin olduğu bir robotun konulması, kodlamanın canlı hale getirilmesine yardımcı oluyor.

Bu robotun nasıl çalıştığına dair yaklaşım, çocuklara okula başlamalarından itibaren aileleri tarafından öğretilen ‘sonuçları anlama fikri’ ne dayanmaktadır. Bir kere kavramı anladıklarında, bilirler ki bir şeyi yaptıklarında bunun sonucunda başka bir şeyin meydana gelmesi muhtemeldir. Robotun programlanmasına başlanmasında aynı yaklaşım uygulanmıştır. Bu nedenle bu başlangıç aslında robotun davranışları üzerinedir.

Screen-Shot-2016-04-20-at-10.27.09

Root, henüz ticari olarak satışa çıkarılmamıştır ancak 199 $ karşılığında bir adet rezerve ettirebilirsiniz. Yaratıcılar robotun gelecek yılın başlarında nakliyeye hazır olacağını ve ilgilenen okulların Wsyss Enstitüsü’ndeki ekipleriyle irtibata geçebileceğini söylüyorlar.

Kaynak: http://thenextweb.com