Seth Godin’in 2019’da pazarlama hakkında bilmenizi istedikleri

Pazarlamanın geleceğini bilen biri varsa o Seth Godin. Bu konu hakkında 19 kitap yazan ve konun gurusu haline gelen yazar, MOO ile yeni bir proje geliştirdi ve görünmez pazarlamanın bilinmeyenlerini anlattı. Yeni kitabının adı ise: ‘This Is Marketing”.

Seth Godin pazarlama  terimini “Pazarlama sözcüğünün anlamı, ‘İnsanların istediği bir şeyi yaptığımızda bu ne anlama geliyor?’ olmalıdır. “ açıklamalarıyla tanımlıyor. 2019, beraberinde daha fazla dijital ses getirdiğinden bu soru daha da önemli olacaktır. Bu yüzden Seth Godin’in 2019 hedefi: İlgili ol, fazla ses çıkarma.

Jason Feifer: 2019’da pazarlama nasıl değişecek?

Seth Godin: Dikkat ve güven, ekonomimizi ileriye götüren en değerli iki öğesi ama büyük şirketler bu değerleri uzun zamandır iyi kullanamıyorlar.Alternatif, şirketlerle değil, insanlarla pazarlanan bir organizasyon türü olmalı.

J.F: Bu tam olarak ne anlama geliyor?

S.G: Web sayfasının altında ve üstünde çıkan reklamlar, demografik bilgiler, hedefleme… Hepsi av taktikleridir. Satmak istediğimiz bir şeyimiz var ve satacak birini bulacağız.

J.F: Bu şeyler bana her zaman pazarlamacıların istenmeyen olduklarının farkında olduğunu hissettiriyor.

S.G: Kesinlikle. Tekrar tekrar gördüğümüz şey, başarılı olan organizasyonların bunu yapmadığı. Onlar hayatımızda olmazsa özlenecek olanlar. Kişinin hayallerini, hedeflerini ve arzularını gerçekleştirmesine yardımcı olacak bir şekilde davrandığınızda, o zaman içeri zorla girmenize gerek kalmaz. Yaşadığımız çağda herkes; mahremiyetin kalmadığını, veri güvenliğinin olmadığını, kimseye güvenilmeyeceğini biliyor. Fakat güvenebileceğimiz biri ortaya çıktığında, insanlar “Bu kişi farklı. O bizden biri. ” diyorlar.

J.F: Yeni teknolojiler bunun neresinde yer alıyor? Girişimciler işlerine yarayan bir sürü araç gereçe sahipler.

S.G: Ücretsiz olan çevrimiçi teknolojiler, genellikle bir mail açmak istediğinizde veya web sitelerini ziyaret etmek istediğinizde çalışır. Ücretli çevrimiçi teknolojiler programatik reklamcılık, insanların mahremiyetini araştırmak ve işleri hızlandırmak  gibi ürünleri yapan insanlara yardım etmek için değil, sosyal medyadan para kazanmak için icat edilmiş etkileşimlerdir. Büyük olmaktan endişe duymayıp onun yerine önemli olmak için endişelenmek daha mantıklıdır. Bu da en küçük kitleyi aramak anlamına geliyor çünkü o kitle sizden özel bir şey yapmanızı isteyecektir. Ve eğer özel ise, arkadaşlarına söylerler.

J.F: Bu çok temele dönüş gibi bir şey.

S.G: Evet; bir asır öncesinin temelleri. Ve bunun zor olmasının nedeni, zor olması değil. Zor olmasının nedeni korkutucu olması. Endüstriyel pazarlamanın araçları büyük şirketleri kurtarıyor. Sadece bir çek yazıyorsun ve artık senin suçun olmaktan çıkıyor. Ama onu insan yapacaksa, kendinizi oraya koyacaksınız ve “Bunu ben yaptım.” diyeceksiniz. Biri onu görecek: “Bunu istemiyorum.” diyecek. Bunu duymak ve “Beni istemiyorsun, başarısız oldum.” demek kolaydır. Fakat doğru cevap bu değil. Doğru cevap “Bunu senin için yapmadım. Senin gibi farklı bir şeye inanan, farklı bir şey isteyen birileri için yaptım. O kişiyi bulmama izin ver. ”

Kaynak: www.entrepreneur.com