Satın alma alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte pazarlamacılar yeni fırsatlar yakalıyor!

2020 yılı, çoğu tüketici için ilkler yılı olarak adlandırılabilir. Bazı tüketiciler, ilk kez sanal doktor randevusu alırken; bazıları da dışarı çıkmak yerine başkalarına yemek malzemelerini aldırabildikleri yemek kiti teslimat servislerine üye oldular. Bu yeni tutumlar, satın alma alışkanlıkları ve tercihleri artık hayatımızın kalıcı bir parçası olmaya başlamış gibi gözükmektedir. Buna örnek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir ankete göre, ankete katılan Amerikalı tüketicilerin %73’ü yeni bir mağazadan, web sitesinden ya da markadan alışveriş yapmak gibi yeni bir alışveriş alışkanlığı edindiklerini ve bunu da devam ettirme niyetinde olduklarını belirttiler.

Müşteriyi elde tutmak için müşteri sadakati bu kadar önemliyken, markalar, nasıl yeni kitlelerin dikkatini çekebilir ve uzun uğraşlar sonucu kazanılmış müşterilerinin desteğini koruyabilir?

Yeni kitlelerin ilgisini yakalayın

İnsanların salgın döneminde yeni şeyler deneme isteği yükselişteyken, yeni bir müşteri kitlesine erişmek ve işinizi büyütecek gereken talebi artırmak için fırsat kapıda diyebiliriz. Çevik bir hedefleme stratejisi, tüketiciye ulaşmak açısından sinyal gücü yüksek ve amacına uygun içerikler, markalara istedikleri kullanıcı deneyimini etkili bir şekilde iletmesini sağlayarak markaların yeni tüketiciler kazanmasında adeta bir anahtar görevi görecektir.

Aşağıdaki bazı yollarla bunu başarabilirsiniz:

·   Deneyerek öğrenin. Yeni şeyler deneme ruhuyla, denemekten asla korkmayın ve yeni reklam formatları, tanıtım aktiviteleri ve tüketici segmentleri sayesinde yeni bilgiler edinin, bunlardan ders çıkarın. Coğrafi hedefleme gibi, markaların daha isabetli hedef kitlelere ulaşmasını sağlayan araçlardan yararlanın ve en çok etkiye sahip olması kuvvetle muhtemel bölgeler, şehirler ve topluluklara odaklanın

·   Hedef kitle segmentasyonundan yararlanarak, marka olarak amaca uygunluğunuzu maksimum seviyeye getirin. Yeni tüketiciler elde etmek için, ürünlerine ve vermiş olduğunuz hizmetlerinize uygun bir şekilde, çekiciliği ve söz konusu hedef kitlenin ilgi odaklarını temel alarak, ihtiyaç ve ilgi odaklı tüketici hedeflemesini uygun platformlarda kullanın.

Sadık müşterilerle ilişkinizi güçlendirin

Ipsos araştırma şirketinin dünya genelinde yapmış olduğu araştırma anketine göre, araştırmaya katılan her üç insandan ikisi, şirketlerin ve markaların pandemiye karşı vermiş oldukları tepki şekillerinin gelecekte yapacakları harcamaları ciddi anlamda etkileyeceğini beyan etmişlerdir. Durum böyleyken markalar sadık müşterilerinin memnun kalmasını sağlamak için yaratıcı, otantik ve etkili bir şekilde nasıl ortaya çıkabilir?

·    Bir savunucu olun. İcraat her zaman laftan daha önemlidir. Zaman içerisinde düzenli ve tutarlı eylemler gerçekleştirerek, markalar kendi değerlerine olan adanmışlıklarını, kararlılıklarını gösterirler. Bundan dolayı, markaya olan sadakati harekete geçirmek için müşterilerinize aynı değerleri paylaştığınızı vurgulamalı ve onlara nasıl da olumlu bir değişimi gerçekleştirdiğinizi göstermelisiniz.

·    Bağlı kalın ve iletişim kurun. Daha güvenli olması beklenen satın alma alışkanlarıyla beraber, müşterilerinizle bağlantı içerisinde olmanız ve onlara markanızın gerekli hizmet kalitesini ve güveni sağlamak konusunda nasıl adapte olduğunu anlatmanız önemlidir. Örnek vermek gerekirse, dışarı çıkma korkusunun yeni bir friksiyon olarak ortaya çıktığını hayal edin. Böyle bu durumda, dünya çapında yapılan bir araştırma sonucuna göre her iki insandan biri kalite ve güvenlik garantisi sunan ürünlere daha fazla para ödemeye razı olduklarını belirttiklerini varsayalım. Şu an yaşadığımız bu süreçte bunla baya benzerlik gösterdiğine göre, uygulama olarak en iyisi, marka olarak “temassız”, “curbside pickup” (dışarıda, güvenli bir yerde teslim) ve “eve teslim” gibi hizmetleri müşterilerinize sunmalısınız. Bu yolla müşterilerinize markanızın güvenliğe olan adanmışlığını ve kararlılığını gösterebilirsiniz.

Sadık müşteriler, büyük markalar inşa etmeye yardımcı olurlar. Mevcut müşterilerinize ya da daha önceki zamanlarda markanıza, işinize ilgi göstermiş kişilere erişebilmek için, size savunuculuk göstermenizi ve müşterilerinize bağlı kalmanızı sağlayacak ve buna uygun özel tüketici segmentlerini inşa etmenize olanak sağlayacak araçlardan yararlanmalısınız.

Hedef kitlenizle oldukları yerde buluşun

Tıpkı tüketicilerinizin kimler olduğu ve neler duymak isteyeceklerinin önemli olduğu gibi, onlara nerelerde ulaşabileceğiniz de önemlidir.

Sosyal medya, marka dostu bir ortamda spesifik kitlelerle bağlantıya geçmek isteyen reklam verenlere geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Örnek vermek gerekirse, 2018 yılında faaliyete geçen Facebook Watch, izleyicilere Facebook’ta aradıkları şeyler hakkındaki videoları keşfetmelerine olanak sağlamaktadır. Yayın içerisi rezerv satın alma platformu sayesinde, “yeni-normal” düzen içerisinde, reklam verenler yeni ve mevcut kitleleriyle iletişime geçebilirler. Bu da herkesin – hem pazarlamacılar hem tüketiciler- takdir edeceği, hoşuna gideceği bir şeydir.

Kaynak: www.adage.com

  • Facebook Ajanslar ve Ortaklıklar Pazarlama Ekibi Lideri