Pizza Hut’tan ayakkabı ile pizza siparişi

Pizza Hut, pizza siparişi için yeni bir yol adım atıyor. Online sipariş yöntemlerine yeni bir soluk kazandırmaya çalışan marka, kendisinin ürettiği özel spor ayakkabılar ile siparişi mümkün kılıyor.

Pizza Hut, markete soktuğu bu inovasyonu ile birlikte iki temel noktayı hedefliyor; yüksek fiyatlı spor ayakkabılara sahip olamayanlar için kendi ürettiği ayakkabıları ucuza satmak ve sattığı bu ayakkabılar üzerinden pizza siparişi almak.

“Pie Tops” adını verdiği özel üretim spor ayakkabılar, Amerika hatta dünya pizza pazarının en son pazarlama ürünü olmakla birlikte, bu stratejide baş rol oynayan dublörlük görevinde. Pastadan en büyük payı kendi tarafına çekmek için yaratılan bu strateji ile Pizza Hut, kullanıcılarına hem yüksek kalitede fakat ucuza satın alınabilecek bir ayakkabı, hem bu ayakkabı ile pizza sipariş verme imkanı, hem de bu ayakkabı ile verilecek pizza siparişlerinin diğer pizzalara oranla daha büyük dilimler içerdiğini vurguluyor.

Bu senaryonun sahne arkası ise şu şekilde yorumlanıyor; Pizza Hut’ı da bünyesinde barındıran ve “Yum Brands Chain” olarak bilinen hazır yemek zinciri firması, geride bırakılan 2016 yılının son çeyreği ile alakalı olarak Pizza Hut’ın pazardaki payından memnun olmadığını açıklamış ve dünyanın en büyük pizza zinciri olarak bu durumun kabul edilebilir olmadığını vurgulamıştı. Son çeyrekte Pizza Hut’ın Amerika pazarındaki gelir payının %4 oranında düştüğünün açıklanması; bu durum karşısında da en büyük rakipleri Dominos’un %12.2, Papa Johns’un ise %3.8 büyümesi Pizza Hut için çanların çalmasına sebebiyet vermiştir.

Yum Brands firmasının CEO’su Greg Creed, yaptığı açıklamada bu durumun, mümkün olan en hızlı şekilde aşılması ve yükselişe geçilmesi gerektiğinin altını çizmişti. Bu durum üzerine Pizza Hut pazarlama yetkilileri, mevcut stratejilerini daha çok dijitalleştirmeleri gerektiği yönünde bir karar almış ve durumun faturasını Pizza Hut’ın global yaratıcı ajansı Deutsch’a kesmişti. Çareyi, yola yeni bir ajansla devam etmekte arayan markayı, “Pie Top” kampanyasına da imza atan, dünyanın en büyük bağımsız yaratıcı ajansı Droga5 kurtardı.

Droga5 yaratıcı ekibi, yola çıkış noktalarının bir pizza siparişinin ne kadar kolay verilmesi gerektiğinden faydalandıklarını ve NCAA olarak bilinen kolaj basket bol liginin resmi pizza partneri yapma fikrinden yola çıktıklarını belirtiyor.

Kampanyanın ayakkabıları ise Los Angeles kökenli, ayakkabı cerrahı olarak bilinen Dominic Chambrone tarafından üretiliyor.

Pazarlama yetkilileri kampanyayı genel anlamda başarılı olarak görürken; daha önce Dominos Pizza tarafından uygulanmış olan emoji Tweet’leyerek pizza siparişi vermeyi mümkün kılan kampanyanın ile Facebook Messenger’la yazışarak pizza siparişi sağlayan kampanyaların geride bırakıldığını ve sektöre yeni bir soluk getirildiği düşüncesinde.

Pie Tops, ayakkabı ile sipariş yöntemiyle yetinmeyip, $12.99 olarak ücretlendirilen pizzaların, bu kampanya aracılığı ile verilmesi durumunda $7.99 olarak siparişe yansıtılıyor.

Kaynak: adage.com