Pinterest’in Lens özelliği beta sürecini tamamlıyor

Pinterest, uzun zamandır üzerinde çalıştığı “lens point and shoot” adındaki keşif aracını ABD’de kullanıma sürdü. Android ve IOS kullanıcılarının indirebildiği bu uygulamanın ses getirecek cinsten olduğu açık. Pinterest Lens özelliği, son zamanlarda Pinterest tarafından sunulan üç adet görsel keşif özelliklerinden biri. Bu yeni arama motoru, kullanıcıların ilgilendikleri alanla ilgili diğer kullanıcılar tarafından yüklenmiş görselleri ve temaları bulmak için fotoğraf yüklemeleri ya da telefonlarında bulunan galeriden fotoğraf seçmelerine yardımcı oluyor. Kısaca anlatmak gerekirse siz kendi arabanıza benzer bir görsel arıyorsanız, arabanızın fotoğrafını çekip yüklemeniz yeterli. Daha sonra Pinterest yüklediğiniz fotoğraf üzerinden sizin arabanıza benzer yüklenen tüm görselleri sizinle buluşturacak.

Lens’e erişmek için öncelikle mobil uygulamanızı güncellemeniz gerekiyor. Daha sonra arama çubuğuna ve önünüze çıkan kırmızı kamera simgesine hafifçe dokunmanız yeterli. Yüklediğiniz görsel hangi kategoriye giriyorsa Pinterest size diğer kullanıcıların o kategori dahilinde yüklediği görselleri bulacak. Bunun yanı sıra, bu tür ürünleri satan işletmeler hakkında da bilgi alabileceksiniz. Dolayısıyla bu yeni özellik sayesinde sizin ürünlerinizin müşterilere ulaşması ya da sizin satıcılara ulaşmanız çok daha kolay olacak. Bu yeni özellik Şubat ayında beta sürümüyle kullanıcılara sunuldu ve şimdi tamamen hazır durumda. Ancak yine de bu sürümün tam anlamıyla oturması biraz zaman alacak çünkü Lens özelliği şu anda öğrenme sürecinde, yüklenilen tüm görselleri algılamaya ve sınıflandırmaya çalışıyor. Bu nedenle yeni kullanıcılar her yüklediğiniz görselde tam sonuç alamayabilir ancak kısa bir zaman sonra daha verimli sonuç alınabilecek. Pinterest’in ürün müdürü Eric Sung katıldığı bir toplantıda “Lens hala beta sürecinde, bu da “henüz” mükemmel olmadığını gösterir,” dedi.

Uygulama halihazırda tekstil ürünleri ve yemek malzemeleri konusunda kusursuz sonuç bulabiliyor ama diğer kategoriler için biraz daha bekleyeceğiz gibi duruyor. Lens özelliği tam verimlilik ile çalışmaya başladığında ise Pinterest kullanıcıları tek bir rakam ya da harf girmeden istedikleri tüm alanlarda tüm ihtiyaçlarını arayabilecek ve bunu sağlayan satıcıların bilgilerine ulaşıp onlarla iletişime geçebilecekler. Uygulama son zamanlarda yakaladığı çıkışla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı, bu yeni özellik sayesinde de sınıf atlayacak gibi gözüküyor.

Kaynak: smallbiztrends.com