Perakendecilerin, sosyal medya kullanarak Z kuşağına ulaşabilecekleri 10 yol

Y kuşağı tüketicilerine artık alıştığınızı düşünebilirsiniz  ancak Z kuşağı için hazır mısınız?

Her iki grupta birçok benzerlik olsa da, Z kuşağı Y kuşağının alışveriş eğilimlerini bir üst seviyeye taşıyor. Accenture’un yeni raporuna göre, 20 yaş ve altındaki tüketiciler olarak tanımlanan Z kuşağı, eski tüketicileri ve birçok perakendeciyi “dijital tozlarının” arkasında bırakıyor.

Sosyal medyada Z kuşağı için pazarlama

İyi haber: Y kuşağı gibi Z kuşağı müşterileri de internet üzerinden alışveriş yapmak yerine dükkanlara giderek alışveriş yapmayı sever. Ancak, gerçek dünyadaki alışveriş seçenekleri, dijital dünyadan, özellikle de sosyal medyadan büyük ölçüde etkileniyor. İşte Z kuşağını mağazanıza getirtmek için yapmanız gereken 10 sosyal medya hamlesi.

1-Facebook’un ötesinde düşünün.

YouTube bu kalabalığın bir numarası. Y kuşağı satın alımını yapmadan önce YouTube’u ziyaret ediyor ama YouTube, Y kuşağının neredeyse iki katı daha fazla Z kuşağı müşterisini barındıran bir platform. Aynı zaman da Instagram, Snapchat ve Twitter hesaplarınızın da olması gerekir.

2. Mağazanızın içinde sosyalleşmelerini kolaylaştırın.

10 Z kuşağı müşterisinden 4’ü alışveriş yapmadan önce arkadaşlarından ve ailesinden görüş alır. Mağazanızda ücretsiz Wi-Fi sunun; böylece akıllı telefonlarını kullanarak sosyal çevrelerine hızlı bir şekilde danışabilirler.

3. “Sosyal dinleme” prensibi uygulayın.

Z kuşağı, diğer nesillerden çok daha fazla düşündükleri konusunda açıktır. Bu kuşağın yüzde 40’ı , “çok sık” olarak değerlendirme yazıları yazarak geribildirim verdiklerini söylüyor. Sizleri derecelendirecekleri ve değerlendirecekleri siteleri inceliyor veya sosyal hesaplarına yüklüyor olsalar da, bu müşterilerin çevrimiçi geri bildirimlerinin üstünde durmaya dikkat edin. Ve harekete geçtiğinizden emin olun  bu yaş grubunun işletmelerin onları dinlemediği düşüncesinden daha fazla nefret ettiği şey yoktur.

4. Görüşlerini isteyin.

Z kuşağının alışveriş yaparken görüşlerini paylaşmasını beklemeyin-onlara sorun! Bu grup anket yaptığınızda çok duyarlı davranıyor. Snapchat veya Twitter hakkında hızlı sorular sormaya çalışın.

5. Onları spot haline getirin.

Birbirlerini tanımıyor olsalar bile, Z kuşağı müşterileri birbirlerinin düşüncelerine güvenir. Onlardan olumlu geribildirim aldığınızda bunu sosyal medyada paylaşın.

6. Topluluk duygusu yaratın.

Genç müşterilerden, satın aldıkları ürünlerin fotoğraflarını veya videolarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalarını isteyin. Onları yarışmalara veya anketlere dahil edin. Onlara sosyal medyada yanıt verdiğinizden emin olun! Böylece hem işletmeniz güven oluşturacak hem de Z kuşağı müşterilerini elinizde tutmuş olacaksınız.

7. Bunu resimleyin.

Z kuşağı müşterisi için görüntüler, kararlarını etkilemek için metinlerden daha önemlidir. Yalnızca metin mesajlaşmalarından kaçının ve sosyal medyayla paylaştığınız fotoğraflar söz konusu olduğunda oyuna devam etmek zorunda olup olmadığınızı değerlendirin.

8. Bir film yapın.

Z kuşağı, çevrimiçi videoyu seviyor (onların YouTube bağımlılığına tanık oluyor). Çevrimiçi videolar hazırlamaya gelince, gözünüz korkmasın Oscar ödüllü yapımlar olmak zorunda değiller. Snapchat veya Instagram’da hızlı, canlı videolar paylaşmak, bu yaş grubunda olduğu kadar etkili.

9. Taze tutun.

Z kuşağı müşterilerinin kısa bir dikkat süresi vardır; bu nedenle sosyal medya varlığınızın yalnızca tutarlı değil aynı zamanda aktif olmasını sağlayın. Yeni yayınların, fotoğrafların, videoların ve yorumların sürekli akışı bu kuşağın ilgisini çekecek ve böylece onlar da mağazanıza gelecek.

10. Etkileyen kişilerle bağlantı kurun.

Popüler YouTube yıldızları, Instagram kişilikleri ve diğer sosyal medya isimleri, Z kuşağının satın alma davranışını etkileyebilir. Ancak, mağazanızı tanıtmak için bu seviyede bir etki yaratıcısı için binlerce dolar harcamanız gerekmiyor. Bunun yerine, işinizi pazarlamanıza yardımcı olması için sosyal medyada büyük pusulalara sahip Z kuşağı müşterilerinize ulaşmayı deneyin. Belki bir ürünü mağazanızdaki bir etkinliğe satmak veya katılmak için incelemeye istekli olacaklar.

Kaynak: https://smallbiztrends.com