Perakende medyası, sosyal medyadaki havalı çocukların partisini bozabilir mi? 

Ticaret ve sosyal medya birbirine yaklaşıyor ama kimin şartlarına göre?

“Perakende medyası” ve “yakınsama”, 2021’deki en büyük pazarlama terimlerinden ikisiydi.

Perakende medya ağları bir anda ortaya çıktı, çoğaldı, genişledi ve her zamankinden daha karmaşık hale geldi. Yakınsamaya gelince, akış, sosyal medya, ticaret ve canlı akış alışverişi arasındaki devam eden füzyon, medya reklam kategorileri söz konusu olduğunda birini diğerinden ayırmayı zorlaştırdı. 

Peki perakende medyası canlı akışta alışverişle birleştiğinde ne olur?

Şöyle söyleyelim: Klasik gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendeci ve ışıltılı TikTok ustası birlikte liseye gitselerdi, muhtemelen kafeteryada aynı masaya oturmazlardı.

Ama ticaret ticarettir. Kağıt kuponlar veya TikTok etkileyicileri olsun, her zaman bir şeyler satmanın yeni yolları olacak. Bu yüzden iki dünyanın çarpışması mantıklı.

Ama dikkatli olalım, bir süredir burası kaynıyor. Perakende medya firmaları, Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya seçenekleri de dahil olmak üzere, ara sıra Snapchat’in iyi bir önlem olarak atılmasıyla tekliflerini zenginleştirmek için çok çalışıyorlar. Yani canlı akışlı alışveriş, halihazırda olup bitenlerin doğal bir evrimi.

Oyunun Durumu

İşte, ana oyuncuların canlı akış alışverişini tekliflerine nasıl dahil ettiğine (veya henüz eklemediğine) dair hızlı bir genel bakış.

Amazon Live, QVC Plus hissi ve çok kısa bir satın alma yolunun bonusu ile bir yılı aşkın bir süredir canlı akışlı bir alışveriş deneyimi sunuyor. Yine de tam olarak “havalı” değil. 

Kitle, henüz canlı yayın alışverişine ayak uydurmadı. Ancak, #targetstyle ve #targetfinds hashtag’leri ile etkileyici içerik oluşturmak ve alışveriş yapanların ürün incelemelerine şık fotoğraflar yüklemeleri için kolay bir yol oluşturmak için zaten sağlam bir hat oluşturdu. Instagram’daki bu hashtag’ler ve görseller de içerik olarak Google arama sonuçlarında karşımıza çıkıyor.

Walmart’ın geçen yıl TikTok canlı yayınlarına girmesi muhtemelen en dikkat çekici olaylardan biri oldu. Walmart, tatil sezonunda Twitter’ın ilk alışveriş yapılabilen canlı yayınını, şarkıcı/sosyal medya yıldızı Jason Derulo’nun başrolde olduğu çeşitli şov tarzı bir etkinlikle başlattı. Elektronik, ev eşyaları, giyim ve tatil dekoru dahil her türlü Walmart çeşitli eşyalarını vurguladı ve hatta birkaç sürpriz misafirin üzerine serpiştirdi.

Kendi partini yarat

Pazarlama evreninin diğer köşelerinde, canlı akışlı alışverişi dünyasına adım atan bu nispeten az sayıda marka örneğinin yanı sıra, influencerlar birkaç perakende medyada boy gösteriyor. Bu nedenle perakende medyası henüz partiyi tam anlamıyla bozamıyor olsa da, kapıyı çalmak için can atıyor.

Ayrıca bozulan “bir” parti değil, birden fazla parti olduğu da ortaya çıktı. Örnek olay: Walmart, canlı alışveriş çabalarını olağan şüphelilerin yanı sıra BuzzFeed’in Tasty, IGN, TalkShopLive ve YouTube da dahil olmak üzere sekiz sosyal ve medya platformunda yayınladı.

Walmart’ın stratejisi, bir başkasının partisini bozmak yerine kendi partisini yaratmak gibi görünüyor. Home Depot, benzer bir oyun yaratıyor. Eylül 2020’den bu yana perakendeci, tuvalet tesisatından mevsimlik dekorasyona kadar her konuda kendin yap atölyeleri üretmeye devam ediyor, ancak sosyal medya üzerinden değil kendi sitesinde. 

Ancak şirketler canlı yayınlı alışverişi önemsiyor, bugün “norm” olmasa da kesinlikle oraya gidiyor. Asya’daki, özellikle de Çin’deki kullanıcılar, tüketici alışveriş alışkanlıkları dijitale (veya çevrimdışı deneyimlerle – hibrit) yönelmeye devam ettikçe, özel ve havalı olan çoğu şey gibi, insanların sonunda ortaya çıktığını ve bu fikri satın aldığını gösteriyor.

Peki, perakende medyası, partiyi bozuyor mu? Evet. Orada bir gelir kapısı var. Yine de perakendecilerin çökebileceği pek çok başka taraf var, merak etmeyin

Bu bizi huninin neresinde bırakıyor? Yukarısı. Bu bizi “havalı” ölçekte nerede bırakıyor? Aşağıda.. Ama umarım ortada buluştuğumuz zaman çok zaman almaz.

KAYNAK: Can Retail Media Crash the Cool Kids’ Party?