Pazarlamacıların önem vermesi gereken 23 Pinterest istatistiği

Karşınızda pazarlamacıların markaları için başarılı bir Pinterest stratejisi planlaması ve oluşturması amacıyla bilmeleri gereken en önemli stratejiler var.
Pinterest istatistikleri, pazarlama stratejileri için platform içi de dışı da çok önemli unsurlar. Bir bakışla pazarlamacıların Pinterest kitlesini anlamalarını ve popüler içerikleri tespit etmelerini sağlıyor.
Sosyal medya istatistikleri, pazarlama çevrelerince internette sıkça paylaşılıyor. Ama her istatistik güncel, güvenilir ve geçerli olmuyor. Sizin için kaynağın kendisinden direct olarak çektiğimiz en önemli Pinterest istatistiklerini topladık.

Genel Pinterest istatistikleri

Burada Pinterest istatistiklerinin diğer sosyal medyalarla nasıl karşılaştırıldığını ve daha fazlasını görebilirsiniz.

1. Pinterest dünyadaki en büyük 14. sosyal ağ.

Ocak 2021’den itibaren Pinterest global aktif kullanıcı sıralamasında dünyanın en büyük 14. Sosyal ağ platformu.
Platform Facebook, Instagram, TikTok ve Snapchat gibi sosyal ağların altında ama Twitter’ın üstünde seyrediyor.

 

2. Platformun şu an 459 milyon aylık aktif kullanıcısı var

Pinterest, 2020’de 100 milyondan fazla aylık aktif kullanıcı kazandı. Pinnerlar’ın çoğalması 2019 ve 2020 yılları arasında %37 oranında aylık aktif kullanıcı sayısı artışına neden oldu.

3. Aylık uluslararası kullanıcı oranları 2020’de %46 oranında artış gösterdi

Pinterest’in Q4 2020 Hissedar Raporu şirketin büyüyüşünün hatrı sayılır kısmının Birleşmiş Milletler dışında yaşandığını gösteriyor. Uluslararası aylık aktif kullanıcı sayısı 2020’de 361 milyona yükseldi. Bu önceki yıla göre %46 oranında bir yükseliş anlamına geliyor.
2020 yılında Birleşmiş Milletler’de, 98 milyon kişi Pinterest’in aktif aylık kullanıcısı ve bu %11’lik bir yükseliş gösteriyor.

4. Uluslararası hasılat Q4 2020’de ikiye katlandı

2020’nin dördüncü çeyreğinde şirket uluslararası hasılattan 123 milyon dolar kazandı. Buna kıyasla, Q4 2019’da 50 milyon dolar kazanmışlardı.
“Ve daha yeni başlıyoruz. Var olan uluslararası marketlerdeki varlığımızı genişletmek istiyoruz ve 2021’in ilk yarısında Latin Amerika’daki yeni bölgelere girmek için çok heyecanlıyız.” Diyor makalede.

5. Pinterest’in 10 yönetim kurulu üyesi arasında artık farklı etnik kökenlerden 2 kadın var

Şirketin en yeni çeşitlilik raporunun göstergelerine göre, 2019’da siyahi çalışanlar Pinterest’in genel işgücünün %4’ünü ve liderlik rollerinin %1’ini oluşturuyorlar.Genel olarak, kadınlar çalışanların %47’sini, yönetici pozisyonların sadece %25’ini ve stajyer rollerin şaşırtıcı bir şekilde %80’ini oluşturuyorlar.

Geçen sene, Pinterest cinsiyet ve ırk ayrımı gerekçeleriyle birçok eleştiriye maruz kaldı. Haziran 2020’de, şirket içi kültürü denetlemek üzere bağımsız bir Özel Komite kuruldu. Aralık’ta bazı değişimler çoktan yürürlüğe sokulmuş bir şekilde komitenin önerileri yayınlandı. Şirket aynı zamanda; yönetim kuruluna, yönetici ekibe ve diğer üst düzey pozisyonlara farklı etnik kökenlerden kadınlar atandı.

Pinterest bünyelerindeki içerik üreticilerin %50’sinin düşük temsil edilen gruplardan gelmesine emin olacağına dair teminat verdi. Şirket aynı zamanda perakendeciler, reklamcılar ve yaratıcıların kendilerini tanımlamalarına ve Today sekmesinde, Shopping Spotlights’ta, The Pinterest Shop’ta içeriklerini yayınlamalarına alana tanıyor.

Pinterest kullanıcı istatistikleri

Pinterest kullanıcı istatistiklerini platformun demografik dinamiklerini anlamak için kullanın.

6. Kadınların %60’a gerilemesiyle Pinterest’teki cinsiyet ayrımı daralıyor olabilir

Kadınların sayısı Pinterest’te hep erkekleri geçti. Ama yeni bir blog yazısında, şirketin Ticari Pazarlama Müdürü erkeklerin platformun en hızlı artan demografisi olduğunu belirtti. 2020’de erkek Pinterest kullanıcıları %50 oranında yükseldi.
Reklamlama kitlelerine bakarsak cinsiyet dağılımı biraz değişiyor. Ocak 2021’den itibaren Pinterest’in kişisel reklamlama araçları kadın kitlenin %77.1 oranında ve erkek kitlenin %14.5 oranında olduğunu ve kalanının belirtilmemiş olduğunu ortaya çıkardı.
2019’da Pinterest cinsiyet değişimlerine yönelik aramalarda %4000’lik bir artış gözlemledi.

7. Gen Z kullanıcıların oranı 2019 ve 2020 arasında %40 oranında arttı

Jenerasyonel demografilerde, Pinterest geçtiğimiz sene en büyük artışı Gen Z’den gözlemledi. Yani belki de bütün zamanlarını TikTok’ta geçirmiyorlardır.
Pew Araştırma Merkezine göre 1997’den sonra doğan herkes bu jenerasyona dahil sayılıyor.
2020’de millennial kullanıcılar (1981 ve 1996 arası doğanlar) %35 oranında arttı

 8. 25-34 yaş arası kadınlar Pinterest’in reklam kitlesinin %30.4’ünü oluşturuyor

Kadınlar her yaş grubunda erkekleri ve cinsiyetini tanımlamayan bireyleri geçiyor ama bu özellikle 25 ve 34 yaş aralığında öne çıkıyor. Pinterest’in kişisel reklamlama araçları demografinin daha genç yaşlara ve özellikle kadınlara yöneldiğini gösteriyor.

Pinterest kullanıcı istatistikleri

Bir kullanıcının neden bir görseli kaydettiğini anlamak iyi bir stratejiyi vasat bir stratejiden ayıran etmen. Daha çok takipçi ya da daha çok satış. Hangisini arıyor olursanız olun bu stratejiler size yönlendirecektir.

9. İnsanların %82’si Pinterest’i mobil olarak kullanıyor

Bu oran geçen senenin %85 oranına göre biraz azaldı. Yine de, 2018’den beridir mobil kullanıcıların oranı %80’in üstünde seyrediyor.

10. İnsanlar Pinterest’te her gün yaklaşık 1 milyar video izliyor

Pinterest deyince herkesin aklına ilk video gelmiyor ama bu da platform içinde büyüyen bir düzlem. Bu artışı desteklemek amacıyla şirket yakın zamanda Pinterest Premiere reklam paketlerini tanıttı. Bu paketler sayesinde video kampanyalarının hedeflenmesi ve ulaşımını artırmaya yardımcı oluyor.

11. Pinterest’teki aramaların %95’i markalardan bağımsız

Bu neden önemli? Bu kullanıcıların yeni ürünler ve fikirler keşfetmeye açık olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 10 kişiden 9’u Pinterest’i ilham almak için kullanıyor ve şirket tarafından anket yapılan insanların %98’i buldukları fikirlerden yeni şeyler denediğini söylüyor.

12. Kullanıcıların %85’I Pinterest’i yeni projeler planlamak için kullandıklarını söylüyor

İnsanlar Pinterest’I birçok farklı şekilde kullanıyor ama en belirgin kullanım amacı planlama yapmak. Genelde, insanlar platforma bir projenin ilk safhalarında ya da bir alım yapmadan önce geliyor.

13. 2020’de yaratılan panolar %35 oranında arttı.

Pinterest kullanıcıları 2020’de planlama ile meşgullerdi ve elimizde bunu kanıtlayacak panolar var.

İnsanlar nasıl panolar yaratıyorlardı? Kadın modası temalı panolarda %95’lik bir artış oluştu, %44’lük bir artış güzellik konusunda ve %36’lık artış ev dekorasyonunda yaşandı. 2020’nin Haziran ve Aralık ayları arasında bebek ürünleri temalı panolarda Pinterest’in dediğine göre “tarihi oranda” bir artış yaşandı.

Yeni trendler de öne çıkmaya başladı. “Hayalimdeki yaşam tarsi” panoları evde antrenman ve proje planlama panolarıyla beraber platformda üç kat artış yaşadı.

14. Tatil planlaması 9 ay kadar önce başlıyor

Temmuz ayında yılbaşı mı? Pinterest’te yılbaşı planlaması Nisan kadar erken tarihlerde başlıyor.
Nisan 2020’de “yılbaşı hediye fikirleri” aramaları önceki yıllara göre üç kat daha fazlaydı. Haziran ve Aralık arasında “Yılbaşı dekor fikirleri”, “yılbaşı filmleri”, “yılbaşı yemekleri” platformun en popüler aramalarındandı.
Mevsimsellik Pinterest’te oldukça önemli. Pinterest verilerine göre “spesifik sezonlara yönelik” görseller 10 kat daha çok farkındalık ve %22 oranda daha çok çevrimiçi satış doğuruyor.

15. 10 Pinterest kullanıcısından 8’i platformun onları iyi hissettirdiğini söylüyor

Öbür platformlar pozitiflik konusunda başarısız olurken Pinterest hep ilerledi. Hatta, bir Pinterest anketinde soru sorulan insanlardan %90’I Pinterest’e “çevrimiçi cennet” demişler. Böyle hissetmelerinin bir nedeni de şirketin 2018’de politik reklamları yasaklaması olabilir.

Pinterest aynı zamanda içerik filtrelemenin de negatifliği platformdan uzak tutmada etkili olduğunu söyledi. “Eğer sosyal medya bize bir şey öğrettiyse o da filtrelenmemiş içeriğin negatifliği çektiğidir. Amaç doğrultusunda filtreleme olmadığında insanları birleştirme amacıyla kurulmuş platformlar onları sadece uzaklaştırıyor.” Diyor bir şirket raporunda.

Pinterest pazarlama istatistikleri

Pinterest, Internet’te insanların markalı içeriklere açık olduğu nadir platformlardan. Pazarlamacıların uygulamada Pinterest istatistikleri sayesinde nasıl başarıya ulaştıklarını öğrenin.

16. Reklamcılar Pinterest’te 200 milyondan fazla insana ulaşabiliyorlar

Pinterest’in çeyrekten-çeyreğe reklam etkileşimi %6.2 oranında arttı ve bu sene içinde de artışı bekleniyor. Bu artışın bir nedeni de Pinterest’in reklam kitle portföyüne daha çok ülke eklemesi.

Yine de, Pinterest’in reklam kitlesini oluşturan 100,750,000 milyondan fazla üye Birleşmiş Milletler merkezli ve reklamcılara müsait olan toplam kitlenin %50’sini oluşturuyorlar. Birleşmiş Milletler’i; Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Kanada takip ediyor. Bu sıralama önceki seneden beridir değişmedi

17. 6 kattan fazla şirket Q4 2020’de alışveriş reklamları kullandı

Pinterest raporuna göre: “Alışveriş reklam gelirleri bir kez daha genel işten daha büyük bir artış gösterdi ve Q4’teki alışveriş reklamlama formatlarını kullanan şirketler arasında 6 katlık bir artış gözlemledik.”

Bu artış 2020’nin Nisan ve Ekim aylarında alışveriş alanları arasında %85 daha fazla etkileşime tekabül etti.
Alışveriş reklamlama formatı şu an Kuzey Amerika ve Avrupa’daki 28 ülkede mevcut. Alışveriş Pinterest’in 2021 için olan stratejik öncelikleri arasında, yani bu formatın ulaşılabilirliğinin artmasını bekleyebilirsiniz.

18. Pinterest’teki haftalık dönüşümler geçen seneye göre %300 oranında arttı

Bu istatistiğin gösterdiği şey insanların sadece alışverişle etkileşime geçmediği aynı zamanda satın alım da yaptığı.

2020’nin Ocak ve Ağustos ayları arasında, sepete ekleme ve satın alma dönüşümlerinde %300 oranında artış yaşandı.

Aklınızda bulunsun, Pinterest yakın zamanda platform üzerinden alışveriş yapmayı kolaylaştıracak çeşitli özellikler tanıttı. İstatistikler aynı zamanda pandemi kaynaklı çevrimiçi alışverişe yönelimin de etkilerini yansıtıyor.

19. Kullanıcılar bir sahne içindeki ürün etiketleriyle %70 oranında daha çok etkileşime geçiyor

Eğer pazarlama stratejinizin önemli bir noktası dönüşümler ve satışlarsa bu Pinterest istatistiği sizin için önemli.
İnsanlar ürününüzü düz ürün fotoğraflarındansa aksiyon içinde görmeyi tercih ediyor. Pinterest’e göre, ürününüzü kullanan birini içeren kampanyalar satış oranlarını artırıyor.

20. Koleksiyon reklamları toplam sepet boyutunu %6-18 oranları arasında artırıyor

Koleksiyon reklamları, pazarlamacıların birden çok ürünü aynı Pin içerisinde tanıtmasına olanak sağlıyor. Bu tüm ekran reklam tecrübesi bi rana görsel ve 24 adete kadar ikincil görsel içeriyor.

Şaşırtıcı değildir ki, insanlara ne kadar çok ürün gösterirsen sepetlerine ürün koyma şansları o kadar artıyor.

21. Üst metinde “yeni” yazan Pinler 9 kat daha çok farkındalık yaratıyor

Pinterest verilerine göre, insanlar yeni olan şeyleri fark ediyor. Ve bunları daha çok hatırlıyor. Bu yüzden eğer yeni ya da yenilenmiş ve geliştirilmiş bir ürünü piyasaya sürüyorsanız “yeni” kelimesini eklemeyi unutmayın.

22. Q4 2020’de bütün reklamlamaların yarısında otomatik fiyat teklif sistemi kullanıldı

Pinterest Ekim 2020’de alışveriş için otomatik fiyat teklif sistemini oluşturdu. Senenin sonunda platformdaki reklamların neredeyse %50’si bu şekilde para kazanıyordu.

23. Pinterest kullanıcılarının %92’si platformu itibar olarak ilk sıraya koyuyor

Pinterest reklamcıları arasında yapılan bir ankette cevap veren kişilerin %92’si Pinterest’i genel itibar sıralamasında ilk sıraya yerleştirdi.

Pinterest yönetimi pozitif olmanın kazandırdığını söylüyorlar. Ticari Pazarlama Direktörü Jim Habig “Bu pozitif ortam daha iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor çünkü insanlar pozitif ortamlarda bulunan markalar için daha iyi hissediyor, hatırlıyor ve onlara güveniyor.” diyor.

Kaynak: blog.hootsuite.com