Pazarlama ekiplerinin yapmayı bırakması gereken hatalar

Hatalarınızdan ders çıkarmak önemlidir, ancak başkalarının hatalarından ders almak daha iyidir ve en iyisi diğer insanların başarılarından ders almaktır. ” – Jim Rohn

Bu açıdan bakıldığında, bir hatayı bir öğrenme fırsatı olarak çerçevelemek, hapisten çıkma kartı gibi görünüyor. Hata yapan insanlarla çevriliyiz. Başarıya ulaşan insanlarla çevriliyiz. Gözlerimizi açık tutarsak, çoğu felaketten kaçınmamız gerekmez mi? Çiğ tavuğun kötü bir fikir olduğunu anlamak için gıda zehirlenmesine ihtiyacım yok – lisedeki bir arkadaşımın bu hatayı benim için yaptı. Bu nedenle, hatalardan tamamen kaçınmak adına, ekibimizin üyelerinden pazarlamacıların defalarca yaptıklarını gördükleri hataları belirtmelerini istedik.

Sayıları bağlamın dışına çıkarmak

Kampanya istatistikleriyle uğraşırken, “Bu rakamlar iyi mi?” sorusunu alacaksınız. Bununla birlikte, bazı pazarlamacılar Google makinesine danışarak “İyi bir sıçrama oranı nedir?” diye soracaklar. Daha sonra bulgularını karşılaştıracaklar. Bu bir hatadır çünkü istatistikleri kampanyanızın içeriğinden ayıramazsınız. Sıçrama oranı; olay takibi, kazanç kanalları, iniş sayfası ve çok daha fazlası tarafından etkilenir. İstatistiklerin iyi veya kötü olması söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurmanız gereken birçok değişken vardır. Sporda da durum aynı. Basketbolda, büyük adamlar genellikle guardların daha yüksek FG (Field Goal) yüzdesi atarlar. Tek başına bu istatistik onların gerçekte ağa daha yakın olduklarında daha iyi şutörler olduklarını gösteriyor. İstatistiklere rağmen Lebron James’in (% 51 FG) Jakob Poeltl’den (% 62 FG) daha iyi bir şutör olduğunu bilmek için NBA hayranı olmanıza gerek yok. Sayılar söz konusu olduğunda her zaman bir hikaye vardır.

Çok fazla varsayım yapmak

Varsaydığın zaman, kendini kandırıyorsun ve ben masaya çok şey bırakabilirim. Hedef kitleniz hakkında çok fazla şey varsaymak – onlara ulaşmak için en iyi platform, onlarla yankı uyandıracak mesajlaşma türü, önlerine çıkmak için en ikna edici teklif – çok dar bir strateji ile sonuçlanabilir. İleriye dönük en iyi stratejiyi belirlemeden önce bir dizi farklı fikri test etmek ve erken sonuçları analiz etmek için önceden zaman harcamayı tercih ediyoruz. Farklı platformlarda birden çok reklamla yeterli örneklem büyüklüğünde veri toplamak, biraz daha maliyet oluşturabilir, ancak uzun vadede bütçenizden ve kampanyanızdan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yoludur.

Ayarlamak ve unutmak

Dijital taktiklerin güzelliği (ve laneti), onları sonsuza dek yayınladığınız şeyleri basmaya ve onunla yaşamaya göndermemenizdir. Pazarlamacılar, özellikle dijital taktikler söz konusu olduğunda genellikle gergin olduklarından, sürekli olarak güncelleme ve iyileştirme yapmak gerçekten zor olabilir. Ama inanılmaz derecede önemli. Daha geleneksel taktiklerin aksine, dijital bir kampanya başlatıp artık ilgilenmenize gerek kalmadığını varsayamazsınız. İşlerin nasıl gittiğini görmek ve erken dönüşlerin mantıklı olduğundan emin olmak için ilk hafta kontrol etmek önemlidir. Birkaç hafta sonra, optimize etmenin yollarını aramalısınız. Bir kampanya bittikten sonra bile, bir sonraki kampanyanızı daha da iyi hale getirmek için içgörüler elde etmelisiniz. Aynı şey bir web sitesi için de geçerli. Her zaman daha iyisini yapabilirsin.

Ekibinizi güçlendirmemek

Onaylar nedeniyle darboğaz yaşayan çok fazla pazarlama ekibi örneği gördük. Başkan Yardımcınız neden yayınlanmadan önce bir bloğu inceliyor ?! Bir pazarlama yıldızını işe almak için çok çaba sarf ettiniz, bu yüzden işe alımınıza güvenin, çalışanlarınıza güvenin ve ilerlemesine izin verin! Ekibinizi güçlendirmenin en kötü senaryosu hakkında düşünmek yardımcı olabilir. Bir blog bir yazım hatasıyla çıkabilir mi? AMP (Arama motoru pazarlama) kampanyanız da birkaç anahtar kelimeyi mi kaçırıyorsunuz? Alternatif, hiç bir şeyin olmamasıdır. Hiçbir şey yapılmaz, pazarlama ekibinizin saçlarını toparlamasına ve iş ilanlarına göz atmasına izin verirsiniz. Liderleri savaşlarını seçmeye ve “yeterince iyi” konusunda rahat olmaya çağırıyoruz.

Doğru olanı yapmak yerine sana söyleneni yapmak

Tamirciye kış lastiklerimi çıkarmak için gidersem ve frenlerimin kesildiğini görürlerse, bana söylemelerini isterim. Aynı şey dişlerimi temizleyen diş hekimi için de geçerli. Sandalyede olabildiğince az zaman geçirmek isterken, ağzımın arkasında büyüyen, yuva yapan veya yumurtadan çıkan bir şey bulup bulmadığınızı kesinlikle söyleyin. Pazarlamacılara da aynı düşünce uygulanmalıdır. Web sitesi mobil uyumlu olmayan bir işletme için bir Twitter kampanyası yürütmeniz istenirse, en azından planı değiştirmekten bahsetmek sizin işinizdir. Elbette, akışa ayak uydurmak ve size söyleneni yapmak daha kolaydır, ancak söylediğinizi yapmak değer sağlamayacak veya sonuçları etkilemeyecekse, zaman ve bütçe boşa harcamak dışında ne yapıyorsunuz? Ve bu, bu öğelerin her birinde ortak tema en kolay olanı yapmaktan kaynaklanıyorlar. Sayıları göründüğü gibi almak, anlattıkları hikayeyi araştırmak ve anlamaktan daha kolaydır. Unutmak daha da kolay. Pazarlamada her zaman en az dirençli yolu seçmek hata değildir. Yanlış tedavi.

 

business2community