Patron gibi düşünün

Bugün programlarınız hakkında rapor sunmanızı bekleyen bir patronunuz yoksa ileride bu siz olacaksınız demektir. Bunun için de mevcut organizasyonlarınızın pazarlama analitiği her ne kadar karmaşık olursa olsun şu andan itibaren bir patron gibi incelemeli ve raporlamalısınız.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Sadece pazarlama konusunda değil, pazarlama organizasyonu ve iyi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayan raporlama sistemini de hazır hale getirecek bir “muhteşem olmak” hali. Bir patron gibi pazarlamanın tüm sistemini ve raporlamasını yapabilmeniz için en önemli 5 adımı sıralıyoruz.

  1. Bir planınız olsun

Pazarlama hedefleriniz neler? Bu hedefleri gerçekleştirmek için hangi kanalları kullanacaksınız? Tüm paydaşların tüm konular üzerinde uyum ve anlaşması elinizde mi? Raporlama sisteminiz ne olacak?

Bir pazarlama sistemini oturtmak ve raporlamasının düzenli sonuçlanması için öncelikli olarak plan gereklidir. Planınızı hazırladıktan sonra kanallar ve yöntemler belirlenir. Tahsis edilen kaynaklar ve verilen kararlar da ancak iyi hazırlanmış bir plan doğrultusunda açıklanabilir.

  1. İhtiyacınız olan tüm verilere sahip olduğunuzdan emin olun

Bu sizin için bilinen bir şey olabilir fakat tekrar söylemekte fayda var. Tüm verilerinizi tam anlamıyla yakalamak için pazarlama ve analiz araçlarınız üzerinde doğru kodu ve yapılandırmayı uyguladığınızdan emin olun.

Verileri düzgün şekilde yakalayamıyorsanız, raporlama sonuçlarınızı dijital ortam da olsa raporlayabilmeniz son derece zordur.

  1. Doğru paydaşlar için doğru raporları hazırlayın

Pazarlama ekibiniz tüm taktik geliştirilebilecek bağlantıları severken, satış ekibiniz yalnızca potansiyel müşteriler ve bunlarla ilişkili çözüm üretebilecek kişilerle ilgilenir.

Her kitleyle alakalı olan bir veri görünümü sağlamak, rapor sistemi hazırlamak pazarlamacı ve analistlerin görevidir.

Raporların her zaman paydaşlarınıza özel olarak hazırlanması gerekse de belli bir kalıp üzerinden de bunu yürütebilirsiniz. Fakat özel olarak ilgilenmeniz ya da strateji belirlemeniz gereken firmalar için özel çizelge veya grafikleriniz olması gerektiğini asla unutmayın.

  1. Beklenen raporlara mutlaka bir özet ekleyin

Esas analiz çalışmalarının yürütüldüğü nokta bu alanda başlar. Bu zamanda üzerinde anlaşmaya varılan metriklerle ilgili raporları müşterilerinize ya da patronunuza sunacağınız zorlu bir dönemdir ve patron gibi davranmanız gerekir.

Bu noktadaki bağlamlar oldukça kritiktir. Ne işe yaradı ya da iyi sonuç vermedi? Parlak bir blog yazınız, sosyal medya ya da e-posta kampanyanız var mıydı? Tüm bunları rapor üzerinde hayata geçirerek nedenini ve sonucunu açıklayın.

Tüm aşamalarınızla ilgili yönetici özetleri, ekibinizin ve sizin tüm ölçümlemeler sonucunda bir pazarlamacı olarak nasıl bir güvenle kendinizi ifade ettiğinizi ve bunu işlerinize yansıttığınızı göstermenin en iyi yoludur.

  1. Öğrenin ve ustalaşın

Bir planınız var, işlemlerinizi gerçekleştirirken doğru verileri yakalıyorsunuz ve iyi bir takımınız var. Şimdi daha ileriye gidin.

Sonuç raporlaması ile yürümeyi öğrendikten sonra, yakında koşmak isteyeceksiniz. Koşabilmek için sonuçların nereden çıktığını tahmin etmeye başlayın.

Bunu yapmak sizin sadece hedefiniz olmasını değil, beklenmedik durumlarda nasıl bir yol izleyebileceğinizi ya da pazarlama konusundaki sıkı kurallarınıza nasıl bir ara yol bulabileceğinizi de gösterir. Gerçekten işinizin patronu olarak raporlama yapabilmeniz için bu ileriye dönük hamleyi atabilmeniz gerekiyor.

Sonuç raporlarınız için çıkaracağınız tahminlerle sayılarınızı arttırmasanız bile hedefinizin olması ve plana sadık kalınması takımınızın daha iyi çalışacağının ve uzun vadede pazarlamanın tüm şartlarını yerine getirerek her anlamda olumlu sonuçlar almanıza kapı açar.