Organik sıralamaların SEO başarısını etkileyen tek faktör olmamasının 5 nedeni

Bir SEO stratejisi başlatırken, yerel işletme sahipleri doğal olarak işlerini temsil eden anahtar kelimeler için organik sıralamaların en üstünde olmak ister. Aslında bu hedef, genellikle ilk etapta SEO ihtiyacını işaret eden şeydir. Tabii ki organik sıralamalar, SEO stratejinizin ne kadar iyi çalıştığının önemli bir ölçüsüdür ancak başarının tek ölçüsü değildir.

SEO ilk çıktığında, anahtar kelime sıralaması çoğu SEO stratejisinin sürücüsü oldu. Sitenizde iyi bir şekilde yerleştirilmiş anahtar kelimelere ve sitenizi gösteren iyi bağlantılara sahip olmak sonuçları görmek için yeterliydi, ancak bugün arama motorları arama yapan kişilere kaliteli sonuçlar sunmak için çevrimiçi varlığınızın tüm sağlığı hakkında çok daha karmaşık sinyallere bakıyor.

Yerel dizin listeleme ve sosyal medya hesapları gibi web sitenizin dışındaki öğeler, web sayfalarını tarayan arama motoru botları tarafından dikkate alınıyor. Yerinde kullanıcı deneyimi bütünseldir; sayfa yükleme süresi, mobil cihazlara uygunluk ve web sitesi kodunun kalitesi, arama motorlarının sitenizi nasıl derecelendirdiğini etkiler.

Organik olarak sıralama yapmak için doğru çevrimiçi olmanın fazlası olsa da güçlü bir SEO stratejisinin işinize ve alt çizginize başarı getirmesi için ek yollar da vardır. İşte organik sıralamanın yanı sıra SEO’nun en önemli beş avantajı:

1.Güçlü SEO stratejileri genel marka bilincini artırır

İyi bir SEO stratejisi, işletmenizin sosyal medya hesaplarını ve dizin listeleme hesaplarını (yerel alıntılar olarak da adlandırılır) oluşturmayı gerektirdiğinden işletmeniz web genelinde daha fazla yerde bulunur. Potansiyel müşteriler çevrimiçi araştırma yaptıkça, işletmenizle daha sık karşılaşırlar. Sizi Facebook, Yelp, Google Haritalar ve diğer yerlerde görürler. İşinizdeki artan bu farkındalık, potansiyel olası müşterileri ısıtmanın, markanızı yaymanın ve kendinizi yerel bir endüstri lideri olarak konumlandırmanın güçlü bir yoludur.

2.Ekstra marka bilinci diğer pazarlama çalışmalarınızı yükseltebilir

Tüketicilerin bildikleri ve güvendikleri satıcıları tıklama, iletişim kurma ve satın alma olasılıkları daha yüksektir. SEO’nun ekstra marka bilinirliği ile SEO çabalarının olgunlaşması gibi diğer pazarlama çabalarınızı yükseltecek bir kaldıraç arayın. Ekstra farkındalık SEO yardımıyla daha fazla reklam tıklaması, sosyal medya takipçisi ve web sitesi ziyareti getirir. SEO’nun zaman aldığını unutmayın; SEO stratejiniz geliştikçe altı aydan bir yıla kadar olan süreç içerisinde bu gelişmeleri görmeyi bekleyin.

3.Web sitenize gelen trafik sadece organik aramalardan değil, tüm kaynaklardan artırılabilir

Kaliteli bağlantı kurma, eksiksiz dizin listelemeler ve iyi bir SEO stratejisinde yer alan kaliteli sosyal medya hesapları genellikle daha fazla trafikle sonuçlanır. Web sitenize yalnızca organik aramalar değil, bu dizinler ve sosyal siteler gibi tüm kaynaklardan daha fazla ziyaret gerçekleştirmeyi düşünün.

4.Geliştirilmiş deneyim sayesinde web sitenizde dönüşümler artabilir

Arama motorlarının tercih ettiği web sitesi öğeleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Mutlak bir zorunluluk olan mobil kolaylık, cep telefonlarında ve tabletlerde arama yapanların sayısının arttığından hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar sitenizde ihtiyaç duydukları bilgilerin bulunmasını sağlar. Açılış sayfanızı daha iyi ziyaretçi deneyimi için optimize etmek, hızlı bir yükleme süresi ve form doldurma işlemlerini yapmak bir ziyaretçinin size ulaşma kolaylığını geliştirir. Tüm bunlar, sitenizi ziyaret eden tüketicilerin daha fazla dönüşüm elde etmesi anlamına geliyor.

5.Google’ın birinci sayfasında raf alanı azdır

Google’ın ilk sayfasının web sitesi listeleri için daha az alana sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Aramalar genellikle, harita listeleri, yapılandırılmış Snippet’ler ve arama motoru sonuçları sayfasındaki yerel işletmeler için en istenilen yerlerle dolduruluyor. Google ayrıca kombine bir aramaya ve buna artı olarak SEO yaklaşımına daha da fazla önem vererek neyin organik bir sonuç ve neyin PPC metin reklamı olduğunu belirlemeyi daha zorlu kılıyor.

Google, sonuç sayfalarının görünümünü değiştirmeye devam edecek; dolayısıyla, önümüzdeki bir hafta içinde yeni bir reklam özelliği veya Snippet ile değiştirilebilen bir ilk sayfa sıralamasına odaklanmak size uzun vadeli başarı sağlamayabilir. Harika bir SEO stratejisinden gelen faydalar web varlığınızı ve web sitenizi uzun vadede başarıya ulaştırabilir. SEO ekibinize bu önemli konularda sonuçları nasıl sunduklarını ve arama sonuçlarında bulunmanıza nasıl yardımcı olduklarını sorduğunuzdan emin olun.

 

Kaynak: www.business2community.com