Online ve offline iletişimler nasıl birleştirilir?

Günümüz dünyasında, herhangi bir online pazarlama biçimi olmadan ayakta kalan bir işletme hayal edemeyiz.

Çoğu işletmenin sosyal medyada bir web sitesi ve profilleri vardır. Ve birçoğu, izleyiciyle bağlantı kurmak için ücretli reklamlardan, influencer marketing’den ve bir dizi pazarlama taktiğinden yararlanır.

İşletmelerin interneti hiç kullanmadığı bir zamanı hayal etmek zor. Küçük işletme sahipleri, kulaktan kulağa tavsiyelerden satış aldı. Ve gazete reklamları, reklam panoları ve daha fazlası gibi geleneksel pazarlama biçimlerine güveniyorlardı.

Rekabetin çok fazla olduğu günümüzde, başarılı olmak için daha yaratıcı olmalısınız. Bunu yapmanın bir yolu, hem online hem de offline stratejileri birleştiren hibrit pazarlama tekniklerini kullanmaktır.

Bu iki yaklaşımın etkisini birleştirdiğinizde, dönüşüm oranlarınız ve diğer ölçümleriniz üzerinde daha güçlü bir etki yaratacaksınız.

Online ve offline pazarlamanızı nasıl dengeleyeceğinizi bilmek ister misiniz? Bu yazının konusu bu.

Online ve offline pazarlama iletişimini birleştirmenin faydaları

Online ve offline pazarlamayı kullanmak, hibrit pazarlama olarak da bilinir. Avantajlarından biri de daha geniş bir kitleye ulaşmanıza izin vermesidir.

Tek bir iletişim moduna güvenmek, içeriğinizi tüketemeyen kitle üyelerini kaçıracağınız anlamına gelir.

Örneğin, iş için çok araba kullanan bir kişi blog yazınızı okuyamaz. Ancak reklam panolarını görmeleri veya radyo dinlemeleri daha olasıdır.

Farklı pazarlama stratejilerini harmanlamanın temel faydası, her pazarlama yönteminin bir diğerini destekleyebilmesidir. Önemli olan onları nasıl bağlayacağını bilmektir. Örneğin, insanları sosyal medya sayfalarınıza yönlendirmek için basılı reklamları kullanmak veya fiziksel mağazanızdaki ziyaretçi sayısını artırmak için online reklamlar oluşturmak.

Online ve offline iletişimi birleştirmenin etkili yolları

Online ve offline pazarlama iletişimini harmanlamanın birçok faydası vardır. Örneğin, online pazarlama, bilgileri hızlı bir şekilde almanızı sağlar, daha geniş bir kitleye ulaşır ve daha fazla kar marjı sağlar.

Offline pazarlama, etkinlikler, seminerler ve konferanslar aracılığıyla müşterilerle yüz yüze etkileşim kurmanıza olanak tanır. Bu iki mod birbirinden ne kadar farklı olursa olsun birbirlerine bağlanabilirler. Ve bu süreçte, birlikte çalışmalarını sağlamak, kitleniz için sürükleyici bir deneyim yaratır. Bunu nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

Marka kitinizi tutarlı bir şekilde kullanın

Online ve offline iletişimi birleştirmenin etkili bir yolu, marka kitinizi tüm pazarlama kanallarında kullanmaktır.

Bu, aynı renkleri, yazı tiplerini, yazı tonunu ve daha fazlasını kullanmak anlamına gelir. Bunu kolaylaştırmak için, pazarlama faaliyetlerinize bağlı herkesin kolayca erişebileceği belgeler oluşturun.

İçerik oluşturucularınız ve pazarlamacılarınız, mesajınızın kulağa tutarlı gelmesini sağlamak için doğru renkleri, grafikleri ve diğer ayrıntıları kolayca seçecektir.

Ayrıca, müşteri hizmetlerinizi, müşterilerle konuşurken veya onlarla sohbet ederken teslimatlarının marka sesinize uygun olması için eğitmeyi unutmayın.

Kanallar arasında aynı anahtar kelimeleri kullanın

Kitleniz, online ortamda ihtiyaç duyduklarını bulmak için belirli anahtar kelimeler kullanır. Web kopyanızı, açılış sayfalarınızı ve blog gönderilerinizi bu anahtar kelimeleri yansıtacak şekilde optimize etmeniz önemlidir. Bu, Google’ın ve hedef kitlenizin içeriğinizi bulabilmesi ve neyle ilgili olduğunu anlayabilmesi içindir.

Ancak bu yaklaşım offline iletişim için de geçerlidir. Geleneksel reklamlar, posterler, el ilanları, radyo mesajları ve diğer içerikleri oluştururken doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

Özünde, anahtar kelimeler müşterilerin nasıl düşündüklerini ve bilgi aradıklarını temsil eder. Niyetleri ve hedefleri hakkında çok şey söylerler.

İlgili anahtar kelimeleri kullanarak online ve offline iletişiminizi ifade ederek, marka bilinci oluşturma içeriğinizi daha tutarlı hale getirirsiniz.

Müşteri adayları oluşturmaya odaklanın

Offline pazarlamanın sorunlarından biri, potansiyel müşteriye dönüşmemesidir. İnsanlar bir mağazada bir afiş görebilir ve bir şeyler satın alarak harekete geçebilir. Ancak e-posta adresini almazsanız, alıcınızla bağlantı kurmanın hiçbir yolu yoktur.

Online potansiyel müşteriler oluşturmak için offline pazarlamanızı sürdürmeye devam ettiğinizden emin olun. Yani, kullanıcılardan bülteninize kaydolmalarını, ücretsiz bir müşteri adayı kazanmalarını veya sizi sosyal medyada takip etmelerini isteyin. Bu tür yöntemlerle, offline olduklarında bile topluluğunuzla doğrudan bağlantı kurmanın yollarına sahipsiniz.

Offline pazarlama çabalarınızın tek başına kalmasına izin vermeyin. Potansiyel müşteri listenizi oluşturmak için onları online eylemlerle bağlayın.

QR kodlarını kullanın

İnsanların sizi fiziksel bir etkileşimden online olarak bulmasını mı istiyorsunuz?

Bunu yapmanın uygun bir yolu QR kodlarını kullanmaktır.

QR kodlarıyla, fiziksel mağazanızda bulunan veya banner’ınızı görebilen kişiler kameralarını çıkarabilir, kodu tarayabilir ve sosyal medyanıza veya web sitenize veya bir tür açılış sayfanıza bağlantı alabilir.

İnsanlara QR kodunu taramaları için her zaman bir tür fayda sunun, aksi takdirde bunu yapmak için bir neden görmezler.

Hashtag’lerden yararlanın

Offline ve online olarak işletmenizi bağlamanın başka bir yolu da hashtag kullanmaktır.

İnsanlar genellikle gerçek hayattaki olaylar sırasında ve alışveriş yapmak, dışarıda yemek yemek veya yürüyüş yapmak gibi normal şeyler yaparken bile fotoğraf çekmeyi severler.

Markalı bir hashtag veya olay bazlı bir hashtag oluşturabilir ve insanları fotoğraf çekmeye ve deneyimlerini ağlarıyla paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan bu tür gönderiler çok dikkat çeker ve hashtag’ler daha fazla insanı markanıza çekmenize yardımcı olabilir.

Ayak seslerini artırmak için etkinlikler oluşturun

QR kodları ve hashtag’ler aracılığıyla etkinliklerdeki insanları markanızla online olarak nasıl bağ kurabileceğinizi inceledik. Ancak, offline ayak seslerinizi artırmak için online etkinliklerden de yararlanabilirsiniz.

Hedef kitleniz için düzenli olarak online eşantiyonlar ve canlı Facebook veya Instagram etkinlikleri düzenleyin.

Ayrıca insanları markanızdan haberdar etmek için web seminerleri düzenleyebilir, ücretsiz demolar yapabilir ve diğer video tabanlı etkinlikler yapabilirsiniz.

Önce dijital bir bağlantı oluşturmak, hedef kitlenizi işletmenize aşina hale getirecektir. Ayrıca, işletmenizi fiziksel bir konumda kontrol etmeye ve işletmenizle iletişime geçmeye daha açık olacaklardır.

Sonuç

Bu gönderide pazarlama hakkında bir dizi güçlü yeni şey öğrendiniz. Birincisi, farklı pazarlama türlerini, özellikle online ve offline içeriğinizi birleştirmelisiniz. Sosyal medyayı fiziksel olaylarla birleştirerek insanlarla iletişim kurmanın çeşitli yollarını da inceledik.

Kaynak: business2community.com