Online itibar yönetimi: Markanızı oluşturmak için birkaç araç

İşletmeler her gün itibarlarına yönelik tehditlerle karşı karşıyadır. Bazen bu tehditler, mükemmel ürün ve hizmetlerin yanı sıra hızlı ve verimli müşteri hizmeti sunmanızı sağlayarak kolayca yönetilir. Diğer zamanlarda, itibarınıza yönelik tehditler, vicdansız aktörlerden, hatta rekabet avantajı arayan rakiplerden ve hoşnutsuz çalışanlardan, sizin açınızdan herhangi bir meşru başarısızlık olmadan işinizi yıkmak için eziyet edecek bir balta ile gelir. Nedeni ne olursa olsun, çevrimiçi itibar yönetimi işletmeniz için bir önceliktir.

Çevrimiçi itibar yönetimi

İtibarınızın zedelenmesi, tüketicilerin ve iş ortaklarının işletmenize olan güvenlerini kaybetmesine neden olur ve kötü yorumlar alan işletmeler müşterileri uzaklaştırır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, tüketicilerin %93’ünün çevrimiçi incelemeleri okuduğunu ve beş müşteriden dördünün olumsuz incelemelere sahip bir şirketten alışveriş yapmayacağını gösterdi. Rapora göre, kötü bir çevrimiçi itibar yönetiminin maliyeti ABD’de 537 milyar dolara mal oluyor. Bu rapora göre, bu maliyet, olumsuz incelemenin meşru veya tam bir uydurma olmasına bakılmaksızın geçerlidir. Şaşırtıcı ama başka çalışmada, yaklaşık% 80’inin geçen yıl en az bir uydurma inceleme okuduğunu buldu. Qualtrics’e göre, yanıt verenlerin% 94’ü çevrimiçi bir incelemenin onları bir işletmeden kaçınmaya ikna ettiğini söylüyor. Bu hasarı önlemek için sürekli izlemek ve hızlı eylem gereklidir.

Bu nedenle, işletme sahiplerinin satışları artırmak için itibar yönetimi stratejilerine öncelik vermeleri gerekir. Sosyal medya çağında, kötü yorumlar hızla yayılır . Bu nedenle, itibarınızı yönetmek için doğru araçlara sahip olmanız çok önemlidir. İtibarınıza yönelik tehditleri hızla belirlemek ve bir an önce azaltma çabalarını uygulamak önemlidir. Bunun için, şirketinizin itibarını yönetmenize yardımcı olacak bu yazılım araçlarına bir göz atın.

Çevrimiçi itibar yönetimi araçları

1.Reputology

Reputology, işletmelerin yükü hafifleterek çevrimiçi itibarlarını yönetmelerine ve işletmelerin izlemesine, yanıt vermesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılım programıdır. Araç, şirketinizin çevrimiçi itibarınızı yönetmesine yardımcı olmak için hem sosyal dinleme hem de izleme özellikleri sunar. Ashley Homestores, Gold’s Gym ve House of Blues gibi önde gelen markalar tarafından kullanılan bu yazılım, işletmelerin kârlarını artırmak için incelemelerinden yararlanmalarına yardımcı oluyor.

Yazılım, 24 saatlik inceleme takibine izin verir. Böylece, işletmelerin doğrudan platformdan hızlı bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olur. Yazılım aynı zamanda müşteri duyarlılığını analiz etmek için araçlar içerir. Bu şekilde, şirketinizin nerede durduğuna dair bir kıyaslama sağlar. Verileri kullanarak, itibarınızı artırmak ve hizmetlerinizde ve ürünlerinizde ayarlamalar yapmak için gereken araçlara sahip olursunuz. Reputology, markanızın anketlerini, yorum kartlarını ve daha fazlasını takip etmenize yardımcı olur. Analitiğe erişebilir ve çevrimiçi itibarınızı artırmaya yönelik ipuçları da alabilirsiniz.

2. Bright Local

BrightLocal, incelemeleri izleme yardımıyla işletmelerin çevrimiçi itibarlarını artırmalarına yardımcı olur. Hilton, IKEA ve Roto-Rooter gibi markalar, çevrimiçi işlerini Google Analytics, SEO ve itibar yönetiminin özelliklerini tek bir gösterge panosunda birleştiren tek bir kolay panodan yönetmek için BrightLocal’a kullanıyor. Araç, yerel işletmelerin aramada görünürlük kazanmasına yardımcı olan ücretsiz bir araç olan “Google My Business” ı takip etmeye yardımcı olur. Müşteri incelemelerini yönetmek için çevrimiçi itibarınızı yönetmek ve geliştirmek için de ayrıca özellikleri vardır. Bright Local’ı kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Kullanımı kolay bir arayüze sahip bulut tabanlı yazılım.
  • GMB listelerinizi düzenleyin ve yerel SEO’nuzu geliştirin.
  • Her sosyal kanalda sözlerinize yanıt vermek için sosyal gelen kutusu.
  • Hayatı kolaylaştırmak için sosyal pazarlamayla bütünleşir.

3. Sprout Social

Sprout Social, zaman içinde markanıza karşı tüketici duyarlılığını dinleyerek ve değerlendirerek sosyal medya yönetimini sürdürebilmeniz için bir platformdur, böylece markaların sosyal medyayı izleyerek sosyal pazarlama stratejilerini ve çevrimiçi itibar yönetimini düzenlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olur. Bu aracı kullanarak, içerik pazarlamanızın görevini kolaylaştırmak için yazı takviminizi de yönetebilirsiniz. Ayrıca, gönderileri en uygun zamanlarda da planlayabilirsiniz.

Çevrimiçi itibar yönetimi için değeriniz, sosyal hesaplarınızdan herhangi birinde yayınlanan mesajları kontrol ederek bu mesajlara yanıt vermenizle ve kullanıcılarla değerli ilişkiler kurmak için müşteri ilişkileri yönetimi araçlarını kullanma becerinizle doğru orantılıdır. Sprout Social ayrıca sosyal medyada markanız hakkında bahsedilenleri kontrol etmenize, TripAdvisor ve Facebook gibi platformlarda yorumlarınızı yönetmenize olanak tanır. İşletmenizi pazarlamak söz konusu olduğunda, sağlam bir sosyal pazarlama stratejisine sahip olmak önemlidir. Öyleyse neden aynı zamanda çevrimiçi itibar yönetimine yardımcı olan bir araç seçmeyesiniz?

4 . Brand 24

Brand24’ün yardımıyla işletmeler, çevrimiçi itibarlarını yönetmek için sosyal dinleme özelliklerine erişebilirler. Bu yazılımı kullanarak, en son endüstri trendlerini gözlemleyebilirsiniz. Buşekilde kullanıcıların markanız hakkında olumsuz duygulara yanıt vermelerinde kritik bir adım olarak nasıl konuştuğunu izleyebilirsiniz. İşletmeler, şirketleri hakkındaki yorumları hızlı ve gerçek zamanlı olarak izleyebilir. Ayrıca araç, dijital pazarlama stratejinizi optimize etmek için içgörüler edinmenize yardımcı olan pazarlama analitiği sağlar. Markalar ayrıca etkileyici puanı, duygusal analiz ve rakip bilgisi gibi özelliklerden yararlanmalıdır.

İşletmenizi korumak

İşletmenizin itibarını korumak ve yönetmek istediğinizde, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta daha vardır. Marka itibarınızın zarar görmesinden, mali ve yasal sorunlardan korumak için iş sigortasını yaptırdığınızdan emin olun. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, doğru kapsamı bulmanız ve küçük işletmeler için sorumluluk sigortası araştırmanız önemlidir.

business2community