Türkiye’nin online alışveriş haritası

Toplumda tüketim gün geçtikçe arz ve talep doğrultusunda artış gösterirken, toplumun ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için şirketler sanal ortamda ürünlerin satışını sağlıyor. Yıl boyunca online alışverişin yüzde 42’si Marmara Bölgesi’nde oturanlar tarafından gerçekleştirilirken, Marmara’yı yüzde 19 ile İç Anadolu ve yüzde 12 ile Ege Bölgesi izledi.

Kliksa, 2015 yılının son haftalarına girerken internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı. Kliksa verilerine göre, 2015 yılı boyunca Türkiye genelinde en çok akıllı telefon, televizyon, USB bellek, tablet bilgisayar, hafıza kartı, elektrikli süpürge, oto lastiği ve bebek bezi satın alındı. En çok online ürün alınan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nin ardından Antalya, Konya, Adana, Mersin, Balıkesir ve Gaziantep oldu.

images

Taşınabilir aygıtlara ilgi arttı

Telefon, bilgisayar, elektrikli ev aletleri, anne ve bebek, oyuncak, oto aksesuarları, TV görüntü sistemleri ve beyaz eşya Türkiye genelinde en çok rağbet gören kategoriler olarak sıralandı. Teknolojinin giderek özgürleşmesiyle birlikte, tablet ve notebook gibi taşınabilir aygıtlar ile hafıza kartları ve USB bellek gibi veri depolama ürünlerine olan ilgi 2015 yılında da artarak devam etti. Telefon kategorisinde akıllı telefonlar ve aksesuarlarının ardından, 2015’ün tercih edilme rakamlarıyla öne çıkan ürünlerinden biri de taşınabilir harici piller oldu.

Kaynak: Kliksa