Nesnelerin İnterneti Sektöründe Yeni İş Özgürlükleri

Nesnelerin İnterneti (IoT), son yıllarda siber pazarda daha fazla çekiş kazandı. Statista, dünya çapında IoT pazarını projelendiriyor.

Bağlı cihazlar, akıllı ev ve ofis araçları ve diğer araçlar IoT pazarında daha yaygın hale geldikçe, Nesnelerin İnterneti (IoT) son yıllarda daha fazla ilgi gördü. Statista, dünya çapındaki IoT pazarının 2030 yılına kadar bir trilyon doların üzerine çıkacağını öngörüyor.

Bu artan gelir, işletmelerin IoT teknolojisini kullanması için yeni fırsatlar sunuyor. Bu nedenle, işletmeden işletmeye alanına göz kulak olmak için ortaya çıkan trendler çok önemlidir.

Sesle Desteklenen Teknolojiler

Müşteriler ve işletmeler arasındaki etkileşim, IoT cihazlarının artan popülaritesi ile değişiyor. Siri, Alexa ve Cortana, müşterilerin siparişleri doğrultusunda çok sayıda arama gerçekleştirebilen gelişmiş ses teknolojileridir. Müşteriler, çevrimiçi olarak her sipariş için birden fazla arama kullanıyor ve bu, IoT’nin dünya çapında hızlı büyümesini sürdüreceğini gösteriyor.

Müşteri ve müşteri davranışlarını bilmek, teknolojiden anlayan işletmeler için mükemmel bir fırsat ortaya çıkarır. Ses teknolojisi, müşteri temsilcisi veya sanal asistan ihtiyacını da ortadan kaldıracak. Otomatik ses teknolojileri, müşteri hizmetlerini iyileştirebilir, müşteriler için daha iyi bir deneyim sağlayabilir ve verimliliği artırabilir.

Perakende Veri Takibi ve Analizi

Akıllı saatinizin, akıllı hoparlörünüzün ve dijital termostatınızın topladığı verilerin tümü, işinizi geliştirmenize yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu cihazlar kolayca bağlanır ve veri toplamak için kullanılabilir.

İşletme sahipleri, gerçek mekânda faaliyet gösteren kuruluşlarda müşteri davranışlarına ilişkin paha biçilmez bilgiler edinebilir. Yazar kasalardan, mağaza kameralarından ve mobil müşteri uygulamalarından veri toplayabilirsiniz.

Toplanan veriler daha sonra müşteri hizmetleri çözümleri oluşturmak için entegre edilebilir. Örneğin, yazarkasa, mağaza kameraları ve mobil müşteri uygulamalarından elde edilen veriler varsa, bu veriler, müşteri hareketlerinin en yoğun olduğu zamanları belirlemek veya envanterinizi planlamak için kullanılır.

Siber güvenlik

İnternete bağlı her uç nokta risk altındadır. Birçok siber güvenlik şirketi var ve hepsi işinizi ve sizi mümkün olan en iyi şekilde koruyabileceğini iddia ediyor. Doğru siber güvenlik şirketini seçmek, biriyle “evleri birleştirmeye” benzer. Bu yeni işletmeler arasından doğru sağlayıcıyı bulmak her işletme için çok önemli olacaktır.

İnternet Telefonu

Ofis telefonu çok yönlü bir iletişim merkezine dönüşmüştür. Bu masada kullanılan telefonlarını aramak artık normal değil. Bu telefonlar, telefon görüşmesi yapmaktan çok daha fazlasını yapar. Gelecekte, konum ve yakınlığa dayalı sosyal medyanın proaktif kullanımı, pazarlamacıları ve temsilcileri harekete geçirecektir.

Gayrimenkul

E-ticaret büyümesi ile endüstriyel binalara yatırım yapmak için birçok fırsat var. Birçok yatırımcı endüstriyel işletmelerin neye ihtiyacı olduğunu bilmiyor. Tesisinizin doğru IoT cihazlarıyla donatıldığından emin olun. Otomatik envanter yönetimi ile donatılmış binalar. Bazı envanter sistemlerinde IoT sensörleri ve RFID etiketleri kuruludur. Akıllı raflar ve sıcaklık izleme sensörleri olan gayrimenkuller bir iş kurmak için harika bir yerdir.

Sezonluk IoT Perakende

Önümüzdeki yıl insanların IoT cihazlarını sezonluk alışveriş için kullandığını görmek sizi şaşırtmasın. En iyi hediyeler = akıllı hoparlörler. Birçok kişi alışveriş yapmak için akıllı hoparlörler kullanır ve ellerini serbest bırakır. İşletim sistemleri sesli arama yazılımlarını iyileştirdikçe, daha fazla insan sevdiklerine hediye almak için bu teknolojiyi kullanacak. Yeni sesli arama dalgası, SEO uzmanları, e-ticaret pazarlamacıları uzmanları ve çok daha fazlası için yeni fırsatlara yol açıyor.

Hasta Sağlığı İzleme

Sağlık hizmetleri yakında hasta takibine sahip olacak. Hastaları hastaneden veya ofisten uzaktan izlemek, genel maliyetleri düşürmek ve kaliteyi artırmak mümkün olacak.

IoT Sanal Tıbbi Bakım

Sağlık için IoT kullanımından bahsetmek önemlidir. Tıbbi hizmetler artık uzaktan tıbbi bakım sunabilir. Doktor fiziksel olarak mevcut olmasa bile, tıbbi prosedürleri uzaktan gerçekleştirmek veya hastaların sağlık durumlarını izlemek artık mümkün. Sağlık hizmetlerinde IoT kullanımı, sistemin çalışma şeklini değiştirdi.

Envanter Yönetimi

IoT, perakende işletmelerinin envanter yönetiminin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Malları depolamak ve takip etmek, bir e-ticaret mağazasını veya fiziksel perakende mağazasını yönetmede en zorlu görevlerden biridir. Düşük stok tespit etmek için bir cihaz olması verimliliği artırır, yerden tasarruf sağlar ve maliyetleri düşürür.

Üst Düzey Bakım

IoT, yaşlılara ve bakıma ihtiyacı olan diğer kişilere yardım etmenin harika bir yoludur. IoT, tüm gıda ve diğer öğelerin stokta tutulmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve sağlık hizmetlerinde eksik olan bir uygulama olan yaşlıların sağlığını ve refahını izlemek ve güvence altına almak için cihazlar kullanılabilir.

 

Readwrite.com