Neden yabancılarla bir girişimci gibi konuşmalısınız

Çocukluğumda ailem bana “yabancılarla asla konuşmamalısın” derdi. Bu, aileler arasında yaygın bir endişe olsa da benimsemek için yanlış bir hayat felsefesi, özellikle de bir girişimci veya girişimci adayı iseniz.

Yeni bir ağ oluşturmak ve bilmediğiniz insanlarla konuşma becerisine sahip olmak, girişimcilik dünyasında sahip olabileceğiniz en değerli niteliklerden biridir. Psikolog ve sosyologlar, ürün satmaktan, para toplama ve çalışanların yönetimine kadar, birçok alanda ağ ve sosyal etkileşimin gücünü kanıtlamayı başarmışlardır.

Yabancılarla konuşmak, kelebeklerin kanat çırpmalarından gelen meşhur hava değişiklikleri gibi etkilere sahiptir. Bu konuşma, bir şirketin yönünü değiştirebilen bir müşteriye, tedarikçiye veya yatırımcıya yardımda bulunabilir.

Bu noktayı göstermek için size birkaç yıl önce tanıdığım yatırımcıya ait bir hikayeden bahsetmeliyim. Yatırımcı, kontuardan ayrılması beklenen bir United Airlines uçuşunda oturuyordu. Pistteki ağır rüzgar nedeniyle, pilot uçağın geri hareket edemeyeceğini ve kısa bir süre daha gecikeceğini bildirdi. Arkadaşım, solunda oturan adama diğer uçakların kalkış yaptığından bahsetti. Diğer adam, pilotun son derece eski kafalı olduğunu düşündüğünü belirtiyordu, belki de daha önce bu tür durumlardan başı derde girdiği için bu sefer kitabına göre hareket ediyordu.

Bir buçuk saat boyunca, yatırımcı arkadaşım ve diğer adam, kalkan uçaklarla ilgili son değişiklikleri aldı. Her değişiklik, yatırımcı ve adam arasında uzun süren etkileşim dizisine yol açtı ve neticede devam eden bir sohbet başlattı. Adamın İsrail’den bir göçmen girişimci olduğu ortaya çıktı. Yeni şirketlerin yatırımcısı olarak, arkadaşım her zaman şirket arayışındadır ve İsrail, yatırım yapılacak şirketlerin keşfi mükemmel bir yerdir. Bu girişimci, arkadaşımın kaçınmaya çalıştığı biyomedikal girişimlere başladığını belirtti. Ancak kendisi, arkadaşımın da desteklediği yazılırım işleri ile ilgilenen bir çok İsrailli yatırımcı tanıyordu. Uçaktaki sohbet, ertesi hafta yatırımcı ofisinde bir toplantıya yönlendirildi. Bu da, yatırımcının birkaç evre erken İsrail işine girişine yol açtı. Arkadaşımın yatırımı iki sene sonra yatırım değerinin 42 katına çıktı.

Arkadaşım, bir United Airlines pilotunun zayıf karar verme konusunda, koltuk arkasında ki arkadaşıyla konuşmamış olsaydı, bu yeni yatırıma neden olan bir dizi olay gerçekleşmezdi. Yeni başlayan bir yatırımcıysanız ve yabancılarla konuşursanız, ağınızda çok başarılı iş sonuçlarına yol açabilecek yeni yollar üretebilirsiniz.

Bu hikayeden alınacak bir ders var. Çocuklar, ailenizi dinlemeyin. Her zaman yabancılarla konuşmalısınız. Elbette bunu yaparken risk söz konusudur (kamuya açık bir yerde yabancılarla konuşma riski muhtemelen oldukça düşüktür.) Ancak konuşmada ki seçim değeriniz, maruz kalacağınız riski aşacaktır.

Kaynak: https://smallbiztrends.com