NCT 127 orijinal içeriğini nasıl kazanan bir dijital pazarlama stratejisine dönüştürdü?

Genel olarak konuşursak, günümüzün müzik süperstarları on yıl önceki kadar tam tanıtım turlarına bağlanmak için hızlı değiller. Talk show devreleri veya bir SNL konseri ile tamamlanan geçen yılki yayın öncesi basın turunun soyu tamamen tükenmedi. Ne de olsa, Lil Nas X’in Montero için parlak sunumu ve Adele’in 30 albümünü destekleyen medya görünümleri dizisi, müzik PR stratejisinin ruhunun hala biraz canlı olduğunu kanıtlıyor.

Pandemi kısmen geleneksel pazarlama taktiklerindeki daha yeni düşüşten sorumlu olsa da (yakınlaşmak güvenli olmadığında bu yakın ve kişisel röportajları rezerve etmek zor olduğu için), önceki tereddüt görünüşte sürpriz albüm düşüşünün ve nazlı, ölçeklenmiş reklamcılığın yükselişine geri dönüyor. Ancak günümüzün sanatçı dalgası, özellikle TikTok, Instagram ve YouTube aracılığıyla bir albümün piyasaya sürülmesinden önce istekli dijital pazarlama yoluyla hayranlarıyla bağlantı kurmaya hazır olduğunu gösteriyor.

Koreli pop grubu NCT 127 için dijital alan, hayranlarına yönelik orijinal içeriklerin sağlam sayfalarıyla yaratıcılığı müziklerinin ötesine esnetmek için fırsatlar sunuyor ve bu da genellikle albümün fiziksel çıkışından bir ay önce promosyon programının duyurulmasıyla başlıyor. Standart röportajınızdan ve fotoğraf çekiminizden biraz daha fazlasını içermekte: bu içerik sunumları, oyun turnuvalarından sitcom tarzı web şovlarına, üyelerin kendilerinin oluşturdukları ve kendilerinin içinde bulunduğu  radyo şovlarına kadar her şeyi içerebilir. Ve hepsi  hayranların promosyonlar sırasında ve sonrasında eğlenmesi için YouTube’da yükleniyor. .

Dijital itme olumlu getirilerle birlikte gelir. Akışın hüküm sürdüğü bir çağda, NCT 127, kişisel bir kayıt olan son albümleri Sticker’ın 1.3 milyondan fazla ön siparişini sadece 24 saat içinde toplamayı başardı. Albüm ayrıca Billboard 200 listelerinde 3 numaraya yükseldi ve bu yıl yayınlanan K-pop albümleri arasında rekor sayıda hafta ile art arda 13 hafta listede  kaldı.

Buna ek olarak, grubun etiketi SM Entertainment, içerik ağırlıklı stratejinin daha güçlü bir hayran kitlesinin geliştirilmesine yardımcı olduğunu ve karantinanın eğlence kaynağı haline gelen sanal Beyond Live konserleri gibi etkinlikler için grubu albümün ötesinde desteklemeye devam ettiğini söylüyor.

SM Entertainment’ın ABD’li svp’i Dom Rodriguez Adweek’e verdiği demeçte, “Müziğe, görsellere ve topluluğa gerçekten bakıyoruz.” dedi. “Çeşitli içerik türleri aracılığıyla bile olsa bir bağlantı yapıldığından emin olmak çok önemli. Bu bizim için çok kritik.”

Çeşitliliğin tatlı sesi

Her yaratıcı kampanya büyük ölçüde albümün farklı tematik konseptleri etrafında uyarlanmıştır. Daha koyu, daha deneysel şarkılar benzer şekilde tonlanmış fotoğraf çekimlerine ilham verebilirken, daha melodik parçalar grubu kısa bir yolculuğa çıkaran “Stick Together” gibi hafif kalpli bir web serisine puan verebilir.

Rodriguez, “Süreç gerçekten müzikle başlıyor”, diye paylaştı. “Müziğe baktığımızda zaten görsel olarak düşünüyoruz. Bence konu K-pop olunca, ikisi birlikte yaşamak zorunda.”

Burada ekip, bazıları albümün temalarını  tamamen özetleyebilecek daha kişilik odaklı içerikler üzerinde sanatçılarla birlikte çalışıyor. Mayıs 2020’de NCT #127 Neo Zone: The Final Round adlı ikinci albümlerinin yeniden düzenlenerek  YouTube için bir talk show parodisi oluşturdu. Albümün “Punch” adlı parçasından sonra “Late Night Punch Punch Show” adlı seri, erkeklerin komedi yeteneklerini sergilemelerine izin verirken, hayranlarına James Corden veya Jimmy Fallon’ı ziyaret etmek için denizaşırı seyahat ederken gece geç saatlere kadar süren deneyimin tadına bakmalarını sağladı.

NCT 127, Adweek ile yaptığı grup açıklamasında, “Çektiğimiz içerik parçalarından bazıları özellikle albümlerimizin konseptine uygun olarak ayarlanmıştır ve bazıları her üyenin kişiliğini ve cazibesini göstermeye biraz daha odaklanmaktadır.” dedi. “Her zaman taraftarlarımızın bizim hakkımızda bilmek istediklerini düşünüyoruz ve onlara farklı taraflarımızı göstermeye çalışıyoruz.”

Bazen, tanıtımlar bazı sanatçıların kişisel projelerini içerecek. NCT #127 Neo Zone için grup üyesi Johnny, uzun süredir devam eden YouTube dizisi “Johnny’s Communication Center”ın bir bölümünü, fiziksel albümlerin nasıl bir araya getirildiğine ve ortaya çıktığınının perde arkasına bir bakışa adadı.

Johnny, Adweek’e verdiği demeçte, “Hayranlara daha önce görmemiş olabilecekleri özel bir şey göstermemizi sağladı.” dedi. “Daha genel olarak, gösteri kendimizin farklı taraflarını da göstermemizi sağlıyor. İyi vakit geçiriyoruz. Umarım hayranları da bizim çekmekle zevk aldığımız kadar keyif alıyordur.”

SM’nin stratejisinin en iddialı unsuru, etiketin grubun ikinci albümüyle ilk kez uyguladığı bir konsept olan parça videosu. Bunun için NCT 127, her parçanın parçacıklarına dayanan mini müzik videoları çekti ve bu da ana single “Kick It”in çıkışına yol açtı.

Rodriguez, “İnsanların müziği daha derin bir seviyede deneyimlemelerini istiyoruz.” dedi. “İnsanları gerçekten tüm projeyle tam olarak ilgilenmeye davet ediyor. Bu ivmeyi sürüme doğru kuruyoruz ve bunu her piste çok benzersiz ve spesifik bir şekilde yapıyoruz.”

Tanıtım stratejisinin her unsuru sanatçıların üç boyutlu görünümüne katkıda bulunuyor. Teaser görüntüleri ve müzik video klipleri benzersiz görsellerine ve müzikalitelerine hitap ederken, ek yaratıcı içerik aynı zamanda oyuncular, TV kişilikleri, sunucular, yapımcılar, yazarlar, fotoğrafçılar, hatta film yapımcıları olarak yeterliliklerini de anlatıyor – hepsi henüz yayınlanmamış bir albümün sesine karşı. Bu, yeni ve geri dönen tüm hayranların gruba ve sundukları her şeye sürekli bir ilgi geliştirmelerinin bir yolu, sadece anın müziği değil.

İçerik, yaratıcılık ve kültürü bir araya

NCT 127’nin adamları, modern tanıtımın sınırsız olanaklarını keşfetmeye hevesli müzisyenler topluluğunun bir parçasıdır. Yine de, dijital pazarlama uzmanı Brodrick Williams Adweek’e, hızla gelişen sanal alanda pazarlamaya yeterince ilgi göstermeyen birçok kişi olduğunu söyledi. Bazı vakaların tembelliğe bağlanabileceğini düşünse de, diğerleri daha derin bir sorunu yansıtıyor.

“Çevrimiçi pazarlama söz konusu olduğunda birçok sanatçı kendine güvenmiyor.” diyor. “Bazıları [dijital planın] faydasını gerçekten görmüyor, çünkü bunu gerçekten anlamıyorlar.”

Williams, bu yeterliliği kazanmak için bir sanatçının “ekibine gerçekten güvenmesi ve tam güçle dalış yapması” gerektiğini söylüyor, bu da büyük ölçüde tüm çevrimiçi platformlara yayılan bir plan içeriyor ve NCT 127’nin promosyonlarında olduğu gibi, herhangi bir büyük çıkış öncesinde zamanlanıyor.

“Piyasaya sürülmenize bir ay hatta birkaç ay önce [bir müzik çıkışı] başlamanın sizin için çok hayati olduğunu düşünüyorum.” diye tavsiyede bulunuyor.

Capitol Records’un dijital pazarlama direktörü Jaide Lewis’e göre, mekaniklerin ötesinde sanatçılar dijital pazarlamayı kültürel anlar yaratmak veya katılmak için bir fırsat olarak görmeli. Williams gibi Lewis de Summer Walker ve Lil Nas X’in kampanyalarından bahsediyor ve bu da hayranların müzikleri dışında onları daha derin bir şekilde anlamalarına yardımcı oldu.

Adweek’e verdiği demeçte “Hayranlarınız müziğinizi seviyorsa, kişiliğinizi ve yapmayı sevdiğiniz farklı şeyleri de sevecekler.” dedi. “Şarabı seven bir R&B sanatçımız varsa, her parçayla bir şarap eşleştirmesi yapabiliriz. [Dijital pazarlama eğlenceliymiş gibi hissetmelerini ve kişiliklerini ve kim olduklarını göstermelerini istiyorsunuz, çünkü her zaman müziğe dönüşüyor.

Kaynakça: https://www.adweek.com/creativity