NBA, MLB “Youtube TV” için sıradaki kim?

Günümüz dünyasında televizyon izleme alışkanlığı hızla değişiyor. İnsanlar ücretli üyelikleri hatta ücretsiz yayın yapan televizyon yayıncılarından bile hızla uzaklaşıyor. Geleneksel televizyon yayıncılığı ve kablolu yayınlar bu durumdan fazlasıyla etkileniyorlar. Hali hazırda hiç kablolu yayın hizmeti almamış kişilerin sayısı ve bulunan paralı üyeliklerinden vazgeçen kişilerin sayısı her geçen gün artmakta ve bu sayı azımsanacak türden değil.

Bunun başlıca sebebi geleneksel televizyon yayıncılığından vazgeçenlerin büyük bölümünü genç nüfusun oluşturması. Geldiğimiz noktada küçük yaşlardan itibaren eğlenme aracı olarak internetin kendisi, mobil uygulamalar, sosyal medya ve Youtube önem kazanmış durumda. Bu değişen müşteri profiline hizmet vermek için bir çok ulusal eğlence, spor, film kanalını bulunduran aylık 35 dolar olan “Youtube TV” yi yayına soktu.

Ancak geçtiğimiz ay MLB(Major League Baseball) yani Amerikan Beyzbol Ligi’yle bir sponsorluk anlaşması duyurduğunu açıklayan Youtube TV hemen ardından NBA(National Basketball Associaton) Amerikan Basketbol Ligi’yle de devam eden sponsorluğunu büyüttüğü açıkladı. Değişen alışkanlıklara hitap etmek ve spor seyircilerinin isteklerine yanıt vermek için yapıldığı açıklanan bu anlaşmalar. Spor yayıncılık tarihinde de önemli bir mihenk taşı oldu.

Beyzbol ligi için yapılan anlaşmada her yıl şampiyonu belirleyen ‘Word Series’ in yayın ismi “Word Series representing by Youtube TV” oldu. Ayrıca bu reklam anlaşmasında oyuncularla konuşmalar, müsabaka sırasında, molalarda yayınlar ve stadyum içi reklamlarda mevcut olacaktır.

NBA için de benzer bir sözleşme mevcut. Sezon sonunda şampiyonu belirleyen ‘The Finals’ play-off turunun adı, “The Finals representing by Youtube TV” olarak anılacak. NBA tarihinde sponsorluk anlaşması için bir ilk olarak “Youtube TV” logosu sahada ve oynanan salonda gözükecek. 2003’den beri resmi yayıncı olan “ABC” de yayınladığı reklamlarda bu anlaşmadan bahsedecek. Elbette NBA’in sosyal medya hesapları ve dijital ortamlarında bu ortaklık görülebilecek.

Youtube TV’nin bir numarası olan Angela Courtin ise bu anlaşma için, “Youtube TV seyirciler için yaratıldı, dünyanın en çok izlenen spor organizasyonlarından biri olan ‘The Finals’ ı kablosuz kullanıcılara ulaştırmak için heycanlıyız” diyerek bu konu hakkındaki görüşlerini belirtti.

Değişen dünya izleyici alışkanlıklarına bu denli hızlı etki ederken, çoğu konuda muhafazakar bir tutum sergilemek, şirket olarak, üretici, tüketici, izleyici olarak hatta kişisel olarak bile geride kalmamıza neden oluyor. Google yani Youtube değişen dünyaya ve alışkanlıklara uyum sağlama konusunda yüzde olarak çok başarılı. Bir spor izleyicisi olarak kablolu, ücretleri yayınların rafa kalktığı bu dönemde Youtube TV için sıradaki hedef tüm dünyadaki futbol severlerin ilgisini çeken “UEFA Şampiyonlar Ligi” olabilir mi?

http://pr.nba.com

https://techcrunch.com