Müşterilerinize etkileşim kazandıracak bir doğum günü e-postası gönderin

Doğum günlerini kutlamak oldukça eğlenceli olabilir. Doğum günleri insanların bizlere mutlu yıllar dilediği, çalışma arkadaşlarımızın doğum günü şarkıları mırıldandığı, doğum günü pastası getirdiği özel bir gündür. Bu özel günler sosyal medya mesajlarımızın en iyi dileklerle ve sevimli görsellerle dolu olduğu gündür. Bu özel günü, insan ruhunun tatil günü olarak da nitelendirebiliriz. Doğum günlerinde bir diğer heyecanlandıran durum da bu özel günde yapılması planlanan kutlamalardır. Bu kutlamalar bazen sürpriz şeklinde gerçekleşir, bazen de birer teklif niteliğindedir.

 • En sevdiğimiz restoranda bedava akşam yemeği? Evet lütfen.
 • Şehirdeki en iyi dondurmacıda bedava dondurma mı? İnanılmaz güzel bir teklif!
 • Tercih ettiğimiz makyaj markalarında veya cilt bakım ürünlerinde %25 indirim mi? Nereye ödemeliyim?
 • Neyse ki, en sevdiğiniz işletmelerden bir doğum günü kutlama e-postası almak sadece müşteri için değil, işletme için de harika bir durumdur.
 1. “Doğum günün kutlu olsun!” e-postaları

Doğum günün kutlu olsun e-postası, bir müşterinin doğum gününde veya doğum gününe yakın tarihte gönderilen otomatik bir pazarlama e-postasıdır. Bu e-postalar müşterinin en özel gününü kutlayarak müşteriye gününü tatlandırmaya yardımcı olacak özel bir teklif sunar. Bu teklif aslında müşteri satışlarını ve müşteriyi elde tutmayı artırmak için tasarlanmıştır.

 1. Doğum günü dilekleri e-postası göndermenin faydaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, doğum günü e-postaları müşteriye olduğu kadar işletmeye de fayda sağlar. Doğum günü e-postası göndermenin çeşitli nedenleri vardır:

 • Müşterilerinizin aklında kalmak.
 • Potansiyel müşterilere sizin var olduğunuzu ve muhtemelen ihtiyaç duydukları çözüme sahip olduğunuzu hatırlatmak.
 • Mevcut müşterilere ve abonelere olan bağlılığı ve sadakati göstermek.
 • Kulaktan kulağa pazarlamaya ve yönlendirmelere yol açabilecek iyi niyet toplamak.
 • Artan satışlar. (örneğin doğum günü sahibi doğum gününde işletmenizden ücretsiz yemek alabilir, ancak muhtemelen yalnız yemek yemediklerini düşünürsek bu durumun satışlara etkisi olacaktır)
 • Müşterinin sadakatini kazanma ve müşteriyi elde tutma olasılıklarının artması. ( perakende uzmanlarının %80’i  , e-posta pazarlamasının müşteriyi elde tutmanın en büyük itici gücü olduğunu belirtiyor)
 • Müşteri katılımını iyileştirmek.
 • Topluluk duygusu yaratmak.

Experian’a göre, doğum günü e-postaları işletmeler için güçlü bir oyun olabilir. Experian anketleri, doğum günü e-postalarının diğer promosyon e-postalarına kıyasla %481 daha yüksek işlem oranına sahip olduğunu, %342 daha yüksek gelir sağladığını ve %179 daha yüksek benzersiz tıklama oranına sahip olduğunu göstermektedir.

Müşterinizin doğum günlerini onlarla kutlamaya hazır mısınız? Kolay bir başlangıç için aşağıdaki formatı inceleyebilirsiniz.

 1. Doğum günün kutlu olsun e-posta şablonu

Doğum günü e-postalarınızı tasarlamaya gelince, bu konuda yaratıcılık çok önemlidir. E-posta servis sağlayıcınız, markanızı daha iyi yansıtacak şekilde özelleştirilebilen, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla şablona sahip olmalıdır.

Bir doğum günü e-postası samimi ve eğlenceli olmalı ve müşteriye iyi dileklerin yanı sıra ekstra güzellikler de sağlamalıdır. Bu durumlara örnek olarak satın alma indirimi, herhangi bir kulvarda özel bir teklif veya ücretsiz hediyeler sunabilirsiniz.

E-postayı daha kişisel hissettirmek için müşterinizin adını e-postaya veya konu satırına ekleyin. Müşterilerinizin “EN”leri, yaşadığı bölge, sevdiği konular, hobileri, ilgi alanları veya ailesi hakkında herhangi bir bilgi toplarsanız, kişiselleştirmeyi daha da detaylandırabilmek için bu bilgileri doğum günü e-postasına ekleyebilirsiniz.

Doğum günü kutlama içeriği hazırlarken, E-postayı kısa tutun ve kutlamalarına yardımcı olmak için onlara neler sunduğunuzu, sürprizlerinizi vs vurgulayın. Bu e-postaları doğum gününden önce veya doğum gününde gönderebilirsiniz. Ancak, kopyanızın seçtiğiniz seçeneği yansıttığından emin olmanız gerekir.

Müşterileriniz için bir doğum günü e-postası hazırlarken izleyebileceğiniz örnek bir şablon:

Konu Satırı: Doğum Günün Kutlu Olsun, [Müşteri Adı]

Doğum günün kutlu olsun! Özel günlerinizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyarız. Bir sonraki siparişinizde [XYZ özel teklifi] ile kutlayın.*

*Teklif [Son Kullanma Tarihi] tarihinde sona erer.

Rybbon, e-hediye kartları ve teklifleri kişi listenize göndermek için doğrudan CRM’nizle entegre olur. Daha kişiselleştirilmiş hediyeler için Sendoso, şirketlerin daha kolay bir kullanıma sahip olabilecekleri şekilde tek bir platformda doğrudan posta ve fiziksel hediyeler göndermesine yardımcı olabilir.

 1. Doğum günü e-posta konu satırları

Bir doğum günü e-postası yalnızca konu satırı kadar güçlüdür çünkü gelen kutularında gördükleri anda dikkatlerini çekmezseniz, e-postayı açma zahmetine girmezler ve tüm çalışmalarınız tartışma konusu olur.

Müşterinizin ilgisini çekecek çeşitli e-posta konu satırları vardır. İşte dikkate alınması gereken birkaç konu başlığı:

 • Bugün senin doğum günün! (Kutlamalarınıza heyecan katmak istiyoruz)
 • Doğum günün için özel bir hediye!
 • Bir Dilek Tut!
 • Doğum gününüz için %25 indirimli özel bir hediye.
 • Doğum günü yemeğin bizden.
 • Önemli bir doğum günü yaklaşıyor!
 • Küçük bir kuş bize doğum günün olduğunu söyledi.

Bu seçeneklerden biriyle gitmeyi veya kendinizinkini oluşturmayı seçseniz de şunları eklemek isteyeceksiniz:

 • E-postanız ne hakkında?
 • onlara ne sunuyorsun?
 • Dikkatlerini çekmek için akılda kalıcı veya ilgi çekici bir cümle.
 • Aciliyeti ifade etmek için bir son kullanma tarihi.

Ortalama bir kişinin gelen kutusunun günlük olarak pazarlama e-postalarıyla dolup taştığını unutmayın. Konu satırınızın onların dikkatini çekebildiğinden emin olun.

E-posta listenizdeki kişilere  mutlu yıllar e-postaları göndermek, kişinizin doğum günlerini kutlamasına yardımcı olmanın güzel yoludur. Bu yol şirketinizin hedef kitlesiyle daha güçlü bir ilişki kurmasının harika bir yoludur.

Kaynak: https://blog.hubspot.com