Müşteri iletişiminde dikkat edilmesi gereken 3 büyük hata

İşletmenizi kurduğunuzda, düşünmeniz gereken ilk şey, müşterilerinizi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almaya nasıl çekeceğinizdir. İşletmenizin başarılı olması için elbette ki müşterilere ihtiyacınız var. Yeni potansiyel müşteriler çekmek, onları elde tutmak ve sonunda eylemlerinizi satışa dönüştürmek için çeşitli pazarlama stratejileri tasarlamak önemlidir. Ancak sorun şu ki, yeni müşterileri çekmekte başarılı olsanız bile, onları uzun süre elinizde tutmak kolay değildir. Ürünlerinizi bir veya iki kez satın aldıktan bir süre sonra üyeliklerini iptal edebilir veya daha fazla satın alma yapmak için sitenize geri dönmeyi bırakabilirler.

Neyin yanlış gittiğini merak edip duruyor olabilirsiniz. Bu durumlarda pazarlama stratejinizde kesinlikle müşterilerinizi elde tutmanızı engelleyen bir  aksaklık vardır. Artık endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu yazıda, müşterilerinizi kaybetmenize neyin sebep olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek 3 hatadan bahsedeceğim. Öyleyse başlayalım.

1. E-posta pazarlamasının gücünü küçümsemek

Birçok pazarlamacının yaptığı ilk hata, e-posta pazarlamasının gücünü hafife almaktır. Pazarlamacılar için e-posta kampanyalarının bu kadar önemli olmasının en önemli nedenlerinden biri, mesajınızı açıkça iletmenize izin vermesidir.

Diğer pazarlama biçimlerinden farklı olarak, e-posta ile pazarlama, doğrudan potansiyel müşterilerinizin gelen kutusuna girmenizi sağlar. Bu yüzden size müşterilerle doğrudan iletişim kurma fırsatı verir. Ve bunu yaparken, müşterilerinizin dikkati bozulmamış olur. Bu, mesajınızı hedef kitlenize daha verimli bir şekilde iletmenizi sağlar.

Yeni ürünleriniz, indirimleriniz, teklifleriniz vb. hakkında onları bilgilendirmek için bu yolu kullanabilirsiniz. Mesajınızı okuduklarında işletmenizi hatırlayacak ve sitenizde işlem yapmak isteyeceklerdir. E-posta ile pazarlama, hedef kitlenizle ilişki kurmanın harika bir yoludur. Bunu, müşterilerinizin sorunlarını çözerek ve korkularını azaltarak hayatlarını kolaylaştıracak yararlı içerikler göndererek yapabilirsiniz.

2. Müşteri edinmeye daha fazla odaklanmak

Pek çok pazarlamacı, yeni müşteriler edinmenin mevcut müşterileri elde tutmaktan daha önemli olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla, mevcut müşterinin deneyimini iyileştirmeye odaklanmak yerine, yeni müşteriler çekmeye daha fazla odaklanıyorsunuz.

Ancak bunu yaparken, mevcut kullanıcıları elde tutmanın yenilerini çekmekten daha kolay ve daha uygun maliyetli olduğunu unutmaya meyilli olursunuz. Müşteri kazanma çabalarınız, hedef kitlenizin kim olduğunu, işletmenizin neyle ilgili olduğu, neden ürünlerinizi kullanmaları gerektiği gibi şeyleri planlamakla başlamalıdır. Bunu yapmak çok zaman ve çaba gerektirir. İşletmenizi pazarlamanın yanı sıra, yepyeni bir kitleye pazarlama da maliyetli olabilir.

Ancak eski kullanıcılarınız markanızla zaten etkileşim kuruyor. Sizden tam olarak ne bekleyeceklerini, işletmenizin sorunlarını çözmelerine nasıl yardımcı olabileceğini, neden ürünlerinizi kullanmaları gerektiğini vb. bilirler. Markanızın zaten farkında olduklarından, size güvenme olasılıkları daha yüksektir ve bu da onların sitenizde işlem yapma olasılığını yükseltir.

3. Geri bildirimleri ciddiye almama

Bazen müşterilerinizin sunduğunuz ürün veya hizmetten memnun olmadığını düşündüren geri bildirimleri kabul etmek zordur. Birçok pazarlamacı bu tür geri bildirimleri olumsuz olarak alır ve bunun için müşterilere tepki gösterir. Bu, bir pazarlamacı olarak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir.

Bu tür yorumları ve geri bildirimleri kişisel olarak almak marka itibarınıza zarar verebilir ve kullanıcılarınızı rahatsız edebilir. Hatta onları çıkmaya ve gelecekte sitenize asla geri dönmemeye zorlayabilir.

Öyleyse kızmak ve bu tür şeylere gücenmek yerine, müşterilerinizi elinizde tutmak için bunları etkili bir şekilde kullanmayı öğrenin. Müşteri geri bildirimlerini ciddiye almanın birçok faydası olabilir.

Birincisi, müşterilerinizi dinlediğinizde onlara değer verildiğini hissettirirsiniz. İkinci olarak, bu tür geri bildirimler size işiniz ve pazarlama boşluklarınız hakkında daha iyi fikir verir. Böylece onları daha iyi bir müşteri deneyimi için iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Bu, müşterilerinizi elinde tutacak ve dönüşüm hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dolayısıyla bunlar, pazarlamacıların yaptığı büyük hatalardan bazıları. Sonuç olarak, bu tarz markalar müşterilerini kaybederler. Ancak artık bu hataları bildiğinize göre, müşterilerinizi daha fazla kar elde etmek, elinizde tutabilmek için bunlara göz atabilirsiniz.

 

Bussines2community.com