Mobil reklamcılığın ele geçirilmesi

Mobil reklamcılık, pazarlama stratejilerinde fark edilen bir konu haline geldi. Mobil cihazlar birincil bilgi kaynakları olarak daha fazla kullanılmaya başlandı. Mobil cihazlarda her geçen gün artan hareket miktarı nedeniyle küçük işletmeler bile mobil pazarlamaya daha fazla ağırlık vermeli.

Pinterest, Twitter ve Facebook kullanıcılarının çoğu mobil cihazlarındaki sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Ayrıca, Snapchat gibi hizmetler sadece mobil cihazlarda bir uygulama olarak var oluyor ve geleneksel masaüstü ya da dizüstü bilgisayarda kullanılamıyor. Mobil cihazları kullanarak daha fazla sayıda tüketicinin sosyal ağlarda insanlar ile iletişim kurmaları için mobil kullanıma ilgi gün geçtikçe artıyor. Pazarlamacılar, mobil kullanım oranının yükseldiğine dikkat çekiyor ve mobil harcamalarına daha fazla reklam bütçesine yatırım yapılıyor. Buna göre, mobil reklamcılığa harcanan cari maliyetler, geleneksel bilgisayarlarda harcanan rakamlarla zaten yarışıyor ve 2019 yılına kadar dijital reklam harcamalarının yüzde 72’sinin mobil reklamcılığa gideceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, mobil cihazlardaki reklamlar işe yarar bir şekilde kullanılmalı. Mobil reklamcılık, düzgün bir şekilde uygulanmadığı takdirde kullanıcılar tarafından rahatsız edici olarak algılanabilir.

Mobil reklamcılığa başlarken işinize yarayacak fikirler

İzleyicilerin ilgili oldukları içerikleri paylaşmak

Çoğu zaman insanlar mobil cihazları ile ilgilendiklerinde sosyal medya hesaplarını kontrol ediyorlar. 18-29 yaş arasındaki mobil kullanıcıların yüzde 91’i telefonlarında sosyal medya kullanıyor. Bu nedenle, sosyal medyayı gelecekteki müşterilerinize doğrudan ulaşabilmek için kullanabilirsiniz.

Sosyal medyada mobil pazarlamayı gerçek anlamda kullanmak için yapacağınız paylaşımları teşvik etmeniz gerekiyor. İçeriğiniz birkaç kullanıcı tarafından paylaşılabiliyorsa, şirketinizin ürününe ilişkin farkındalık yaratılabilir.

Marka anlaşmalarını desteklemek, yalnızca tüketicilerin algısına girmek için yeterli bir yol değil, çünkü herkes iyi anlaşılmayı ister. Aslında, tüketicilerin yüzde 96’sı kupon kullanıyor ve bu tüketicilerin yüzde 81’i kuponlarını düzenli olarak kullanıyor. Bu sayede işiniz ile ilgili bir anlaşma yapmak için tüketicileri reklamınızı tıklamaya ikna etmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir; bunu büyük olasılıkla kendileri yapıyor olacak. Ancak, sosyal medya aracılığıyla fırsatları paylaşmak veya yalnızca sosyal amaçlı promosyonlar oluşturarak mevcut hayranlar ve hedeflenen sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir reaksiyon başlatabilir. Mobil reklamcılık planınızda kuponlar sunarak, mevcut müşterileriniz arasında talep toplayabilir ve yeni müşteriler çekebilirsiniz.

Yerel tüketicileri hedeflemek

Genellikle cep telefonu kullanıcıları, marka bilgisini bulmak için cihazlarına güvenir; buda, yerel ilgiye ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Konuma dayalı reklamlar, belirli bir ürünü veya hizmeti bulmak için istekte bulunan yakınlarındaki tüketicilerle bağlantı kurmak için iyi bir araç olabilir. Mobil reklamcılık yoluyla coğrafi olarak hedefleme, küçük işletmeler için özellikle etkili bir strateji; çünkü hemen hemen mağaza kapılarından trafik çekme olanağı tanır. Örneğin, Facebook ve Twitter kullanıcılarına çoğu zaman konumlarının belirli bir yarıçapı dahilinde yerel işletme reklamları sunulur; Hedeflenen reklamlar kullanıcıları yakındaki yeri ziyaret etmeye yönlendirir.

Ayrıca, bazı yerel işletmeler, Bluetooth sinyalleri ile mesaj veya promosyonları cihazlarına yakın mesafedeki insanlara göndermelerine izin veren mobil işaret feneri teknolojisini de kullanıyorlar.

Işın pazarlaması, müşterileri ödüllendirmek ve alışveriş yaparken ya da servis beklerken yararlı içeriği tüketicilere sunmak için kullanılabilir. Bu konseptin mükemmel bir örneği Shopkick’tir. Shopkick sayesinde yakınlarındaki kullanıcıları işletmelerde genel promosyonlarla bilgilendirir, alışveriş yaparken kullanıcılara uygulamayı incelemesine izin verir ve yakınlarında bulunan işletmelerin stokta olduğu çevrimiçi ürünlerden hoşlandığında bir bildirim gönderir. Tüm bunlar, başka türlü kayıtsız bir potansiyel müşteriyi işletmenizde alışveriş yapmasına ikna etmek için kullanılır.

Konum stratejilerinin sonuçlarının takip edilmesi, kampanyanızdaki başarınızı sürdürebilmek için önemli bir etken olabilir. Hangi stratejilerin çalıştığını ve hangilerinin olmadığını gösteren birkaç farklı method bulunuyor. Sosyal ağ analizinden, çoklu dokunma ilişkilendirme ve karşılaştırma gibi farklı medya kaynakları arasındaki pazarlama aktivitelerine kadar her şeyi kullanabilirsiniz. Önemli nokta maliyetleri nereden indireceğinizi ve hangi stratejileri korumak gerektiğini bulmaktır.

Günümüzün rakiplerine göre rekabet rekabeti daha da arttırıyor ve markaları takip edebilmek için mobil stratejilerini uygulamaları gerekir. Şirketler cep telefonlar ile yaşadıkları yerdeki tüketicilerle konuşmaları gerekiyor. Genellikle küçük işletmeler, gelirlerini korumak için sadık müşterileri ile birebir konuşarak güvenlerini sağlıyor. Yeni tüketicileri ve artan sayısal göçebe işgücüne katılmak için kuruluşlar, AdWords’teki coğrafi hedefleme ve işaretleme teknolojisi aracılığıyla tüketici konumlarını izlemeliler.

Kaynak: www.smallbiztrends.com