Metaverse nedir ve nasıl çalışır?

Metaverse” terimi son zamanlarda teknoloji endüstrisinin moda kelimesi haline geldi. Hatta en iyi bilinen internet platformlarından biri, bu fütüristik fikri benimsediğini belirtmek için yeniden markalaşıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketinin adını Meta Platforms Inc. veya kısaca Meta olarak değiştireceğini açıklaması, bilim kurgu yazarı Neal Stephenson’ın 1992 tarihli romanı “Snow Crash” için bu terimi icat etmesinden bu yana Metaverse’in başına gelen en büyük şey olabilir.

Ancak Zuckerberg ve ekibi, sanal gerçeklik ve diğer teknolojilerin bir karışımını kullanacak olan Metaverse’in nasıl şekillenmesi gerektiğine dair fikirleri olan tek teknoloji vizyonerleri değil. Bir süredir bunu düşünen bazı kişiler, daha da fazla kişisel veriye erişebilecek bir sosyal medya devine bağlı yeni bir dünya hakkında endişelere sahipler. Gerçek dünya sorunlarını şiddetlendiren yanlış bilgilerin ve diğer çevrimiçi zararların yayılmasını durdurmakta başarısız olmakla suçlanıyorlar.

Metaverse nedir?

İnternetin hayata geçirildiği ya da en azından 3D olarak işlendiği gibi düşünün. Zuckerberg, bunu sadece ekrana bakmak yerine içine girebileceğiniz “sanal bir ortam” olarak tanımladı. İnsanların sanal gerçeklik başlıkları, artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları veya diğer cihazları kullanarak buluşabileceği, çalışabileceği ve oynayabileceği sonsuz, birbirine bağlı sanal topluluklardan oluşan bir dünya.

Gelişmekte olan teknolojileri takip eden bir analist olan Victoria Petrock’a göre, alışveriş ve sosyal medya gibi çevrimiçi yaşamın diğer yönlerini de içerecek.“Bütün bunların kusursuz, ikiz bir evrende bir araya gelmeye başladığı, bağlantının bir sonraki evrimi; yani sanal hayatınızı fiziksel hayatınızı yaşıyor gibi yaşıyorsunuz.” dedi.

Metaverse’de neler yapabilirim?

Sanal bir konsere gitmek, çevrimiçi bir geziye çıkmak, sanat eserlerini görüntülemek veya oluşturmak, dijital giysiler denemek veya satın almak gibi şeyler.

Ayrıca Metaverse, koronavirüs pandemisi dolayısıyla evden çalışanlar için büyük bir yenilik olabilir. İş arkadaşlarını görüntülü aramada görmek yerine, sanal bir ofiste toplantılar gerçekleştirilebilir.

Facebook, Horizon Workrooms adlı şirketler için Oculus VR kulaklıklarıyla kullanmak üzere toplantı yazılımını piyasaya sürdü, ancak erken incelemeler pek iyi olmadı. Kulaklıklar 300 $ veya daha fazlaya mal olduğundan; Metaverse’in deneyimleri çoğu insan için erişilemez hale geliyor.

Bunu karşılayabilenler için, kullanıcılar avatarları aracılığıyla farklı şirketler tarafından yaratılan sanal dünyalar arasında geçiş yapabilecekler. Zuckerberg, “Metaverse deneyiminin çoğu, bir deneyimden diğerine ışınlanabilmek ile ilgili olacak.” diyor.

Teknoloji şirketleri, çevrimiçi platformlarını birbirine nasıl bağlayacaklarını bulmak zorunda. Çalışmasını sağlamak için rakip teknoloji platformlarının bir dizi standart üzerinde anlaşmaya varması gerekecek, bu sayede “Facebook Metaverse’indeki insanlar ve Microsoft Metaverse’indeki diğer insanlar olmayacak.” dedi Petrock.

Zuckerberg, dijital ekonominin büyük bir parçası olacağını düşündüğü için internetin yeni nesli olarak gördüğü Metaverse’e büyük önem veriyor.

Metaverse sadece bir Facebook projesi mi?

Hayır. Metaverse’den bahseden diğer şirketler arasında Microsoft ve Nvidia yer alıyor.

Nvidia’nın Omniverse platformunun başkan yardımcısı Richard Kerris, “Metaverse’de sanal dünyalar ve ortamlar inşa eden birçok şirket olacağını düşünüyoruz, aynı şekilde World Wide Web’de birçok şirket bir şeyler yapıyor.” dedi. “Açık ve genişletilebilir olmak önemli, böylece bir şirket veya başka bir şirket tarafından farklı dünyalara ışınlanabilirsiniz, tıpkı benim bir web sayfasından başka bir web sayfasına gittiğim gibi.”

Video oyun şirketleri de lider bir rol üstleniyor. Popüler Fortnite video oyununun arkasındaki şirket olan Epic Games, Metaverse inşa etmek için uzun vadeli planlarına yardımcı olmak amacıyla yatırımcılardan 1 milyar dolar topladı. Oyun platformu Roblox, Metaverse vizyonunu; “İnsanların öğrenmek, çalışmak, oynamak, yaratmak ve sosyalleşmek için milyonlarca 3D deneyim içinde bir araya gelebileceği bir yer.” olarak özetledi.

Tüketici markaları da trendi takip ediyor. İtalyan moda evi Gucci, Haziran ayında yalnızca dijital aksesuarlardan oluşan bir koleksiyon satmak için Roblox ile işbirliği yaptı. Coca-Cola ve Clinique, Metaverse için bir basamak olan dijital jetonlar sattı.

Metaverse pazarlama sektörünü nasıl etkileyecek?

Facebook’un, hedeflenen reklamları satmak için kişisel verileri kullanmaya dayalı iş modelini Metaverse’e taşımak istediği açık görünüyor.

Zuckerberg, yakın zamanda, “Reklamlar, yaptığımız işin sosyal medya bölümlerinde stratejinin önemli bir parçası olmaya devam edecek ve muhtemelen Metaverse’in de anlamlı bir parçası olacak.” dedi.

Metaverse dünya için bir çok yeniliği içinde barındırıyor. Yakın gelecekte etkileri; pazarlama, moda, teknoloji, oyun sektörü gibi bir çok sektörde görülmesi bekleniyor. 

Kaynak: npr.org