McDonald’s’ın yaptığı Frork promosyonu pazarlamada yapılan mizah kumarını gösteriyor

McDonald’s en son yeniliğini tanıttı. Firma bu yeniliğinin aslında yararsız olduğunu itiraf etse de işin iç yüzü öyle değil. Şirket bu yeniliğin pazarlama adına büyük rol oynadığını vurguladı. Ürünün ismi “frork” olarak belirlenmiş. Aslında bir çatal ancak çatalın sivri kısımları yerine patates kızartması koyuyorsunuz ve çatal görünümünde bir patates kızartmanız oluyor. Peki bu ürünün tam amacı nedir? McDonald’s’dan gelen bilgilendirici açıklamaya göre McDonald’s’ın yeni çıkardığı sandviçlerini tanıtmak ve yiyebilmek için çıkarılmış bir ürün. McDonald’s bu ürünle yeni sandviçlerinin ürün bakımından çok dolu olduğunu ve müşterilerinin bununla başa çıkabilmesi için yardımcı bir ürüne ihtiyaç duyacaklarını belirmek istemiş. Sandviçlerin içinden düşen sos ve garnitürleri yiyebilmek için bu çatalı kullanıyorsunuz.

Yapılan tanıtımda Anthony Sullivan ürün için tutkulu bir dil seçmiş. Ancak bunun yanında alay edici bir dilde kullanılmış. “Frork hayatınızı değiştirecek mi? Muhtemelen hayır. Frork yemek deneyiminizi geliştirecek mi? Yani, tabi…. belki.” Gibi cümleler kullanarak aslında tamda niyetlerinin bu ürünü övmek veya tanıtmak olmadığını gösteriyorlar. McDonald’s yeni ürününü tanıtırken “gereksiz” mutfak gereçleri müşterilerin yeni inanılmaz hamburgerlerini yemesine yardımcı olmak için tasarlandı diyerek aslında niyetini açıklamıştır.

McDonald’s bu promosyon ürün için sınırlı sayıda bir üretim gerçekleştirmiş. Çünkü amaç bu ürünü satmaktan ziyade asıl ürün olan yeni sandviçlerin tanıtımını gerçekleştirmek. Bu tanıtımın asıl amacı “frork” adı verilen ürünü ciddi bir şekilde gerekli bir ürünmüşçesine tanıtmak ve bu sayede müşterileri güldürebilmek ancak müşterilerin gülmesini sağlarken biryandan da tanıtılması amaçlanan yeni ürünleri müşterilere denettirebilmek.

Pazarlamada mizah

Pazarlamada mizah yapabilmek işletmeler adına kolay bir konu değildir. İnsanlar mizah dışında doğru bir bilgiye ulaşamazlarsa veya işletmenin dürüst tutumu tehlikeye girerse yapılan tüm girişimler boşa gidebilir. Ancak doğru yapılacak bir mizah ürününüzün normalden çok daha hızlı yayılmasını sağlayacaktır. Ancak bu hızlı yayılma durumu işletmelerin mizah kullanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Göründüğü kadar kolay olmayacağı gibi başarılı olmak ve sonuç almak istiyorsanız kitlelere kendinizi gerçekten iyi bir şekilde anlatmanız gerekiyor.

https://smallbiztrends.com