Markalı içerik ve doğal reklam arasındaki fark

İçerik pazarlamasının giderek artan popülaritesine rağmen markalı içerik ve doğal (Native) reklamcılık arasındaki ayrım konusunda bir belirsizlik var. Reklam platformu sunan Yahoo’daki satış stratejisi sorumlusu Kathy Kayse “Bu terimler daha geniş endüstri ve pazarlama tartışmaları içinde değişmeye başladı” diyor. Kayse, bu karışıklığın, pazarlamacılar için doğru mesaj biçimini doğru yere yerleştirme konusunda zorluklara yol açtığını söylüyor.

Aslında, markalı içerik ile doğal reklamlar arasında bir ayrım çizilmesinin yanı sıra benzerliklerini anlamanın pazarlamacılar için daha etkileyici mesajlar hazırlamasına ve yerleştirmesine olanak tanıyor. Kayse, “En büyük fırsat ve meydan okuma, tüketicilerin içeriği keşfetmelerini sağlamak” diyor. “Tüketiciler markalı içeriğe açıktır ancak pazarlamacılar bu içeriği doğru platformlarda dağıtacak bir plana sahip olduklarından emin olmalı ve böylece doğru kitleyi bulmalılar.”

Nativo yerel reklamcılık platformundaki strateji ve operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Chris Rooke, pazarlamacıların kafa karışıklığını gidermek için aralarındaki farkı, her biri için basit tanımlarla sunuyor. “Markalı içerik, sonuçta bilgilendirmek ya da eğlendirmek için teşvik edici içeriğe yatırım yapmak ve bunun sonucunda tüketiciye kapsamlı bir deneyim kazandırabilmektir” diye açıklıyor. Markalı içeriğin, tüketicileri  bir şirketin gösterdiği yaşam tarzı ve inanç sistemiyle hizalamalarına olanak tanıdığını da sözlerine ekliyor: “Bunu yaptığınızda, tüketici algısını, yakınlığını ve düşüncesini etkilemeye başlıyorsunuz” Rooke sözlerini “doğal olarak değer katan ve okuyucular için bir rehber olarak hizmet eden faydalı içerik” diyerek özetliyor.

Bununla birlikte, doğal reklamcılık, markalı içeriği dağıtmanın bir yolu ve tüketici tarafından arzu edilen keşfi mümkün kılıyor. Rooke, “Doğal reklamlar, bir yayıncının öykü anlatım araçlarını kullanmayı amaçlayan bir pazarlama ya da ücretli medya taktiğidir” diyor: “Pazarlamacılara markalı içeriğini bir özet akışında tanıtma imkanı veriyor. Doğal reklamlar, bir kullanıcının bir editör içeriğinden beklediği deneyimle aynı deneyimi sağlar.”

Rooke, her ikisini de anlama ve kullanmanın, pazarlamacılara internetteki içerik ve bilgi tufanından kaynaklanan dijital gürültüyü kırmalarına olanak tanıdığını söylüyor.

Kayse, içerik pazarlamacılığının geleceğinin hem markalı içerikte hem de doğal reklamcılığın içinde olduğunu söylüyor. “Zaten birlikte çalışıyorlar” diye de ekliyor. “Geleceğe ve içerik pazarlamasında gelinen noktaya baktığımızda, markalar, müşterileri hakkında daha derin bilgilere dayanarak içeriğini daha da özel hale getirecekler. Bu harika bir şey.“

Kaynak: www.dmnews.com