Markaların Twitter trendi: emojiler

Sosyal medya, markaların müşterileriyle olan iletişimini kökünden değiştirmeye devam ediyor.

Markalar, mesajlarını iletmek için demode, uzun yazılı pazarlama mesajları yerine yeni ve ilgi çekici yollar bulmaya başladılar. Yeni yollardan biri olarak görülen markaların Twitter trendi: emojiler oldu. Twitter, geçtiğimiz günlerde, markaların pazarlama amaçlı attıkları tweetlerde emojiler kullanmalarını tavsiye eden bir yazı yayınladı. (https://blog.twitter.com/2016/tweettip-5-ways-to-increase-your-tweet-engagements-with-emojis)

Peki, bu tavsiyeyi en doğru nasıl değerlendirebiliriz? İşte Twitter’da yaptığınız pazarlama faaliyetlerinizi geliştirmek için emojileri nasıl kullanabileceğinize dair bazı öneriler:

Sosyal medyadaki kişiliğinizi geliştirin;

Foto1

Sosyal medyanın en güzel yanlarından biri, markalara müşterileyle kişisel düzeyde iletişime geçme fırsatı vermesi. Örneğin, Twitter’da attığınız tweetlerde çok resmi veya sıradan olmanız gerekmiyor. Hatta kişiliğinizi yansıtmak veya markanızın algılanmasını istediğiniz şekilde bir kişilik oluşturmak sosyal medyada size özel bir değer oluşturabilir. Emojiler de bu kişiliği yansıtmak için kullanılabileceğiniz güçlü araçlardan biri.

Yukarıdaki Toca Boca örneğinde, “İyi yıllar” mesajının sonuna ek olarak koyulan küçük parti emojisi atılan tweete bir kişilik katıyor. Bu çok küçük gibi görünen şey şirketin markalaşmasına yardımcı oluyor ve pazardaki yarışta yükselmesine katkı sağlıyor.

Takipçilerinizin onlara sunduklarınızı farketmesini sağlayın;

Foto2

Twitter’da iş yapmak için sınırlı sayıda karaktere sahipsiniz. Örneğin, müşterilerinize sunabileceğiniz odaların listesini veremiyorsunuz çünkü yazı karakteri limitiniz var. Muhtemelen müşterileriniz veya sizinle iş yapanlar web sitenize tıkladığında sizinle ilgili daha fazla şey görürler. Fakat emojiler, diğer karakterlerden daha fazla şey ifade edebilirler. Bu yüzden emojiler kullanarak müşterilerinize sunduklarınızı akılda kalıcı hale getirebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte, turizm şirketi; Locatour, Fransa’nın Aquitaine bölgesinde yapılabileceklerle ilgili fikirlerini sunduğu blogun reklamını yapıyor. Attıkları tweette kullanılan emojiler, blogdaki tavsiyelerinin neler içerdiğiyle ilgili müşterilere fikir veriyor. Yine de söylemeden geçmeleyim, bu durum kullanıcılara gönderiye tıklamaları halinde neler görecekleriyle ilgili bir fikir verse de gönderiyi okumaları için yeterli bir sebep olamıyor.

Eylemlere dikkat çekici bir yolla çağrı yapın;

Foto3

Eylemlere çağrı yapmak iletişim planlarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Aynı durum tweetlerde de geçerli. İnsanların tweetinizde paylaştığınız linke tıklamasını, sitenizi ziyaret etmesini, bir şeyler satın almasını veya başka herhangi bir eylem için harekete geçmesini istiyorsanız emojiler kullanarak dikkat çekebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte, ev dekorasyon şirketi One King Lane, paylaştığı linke basit bir şekilde vurgu yapıyor. Şirket, linki parmağıyla işaret eden bir emoji paylaşmış. Bu, müşterilerin kafasında direkt bir düşünce oluşmasını sağlarken aynı zamanda onlara sırada ne yapmaları gerektiğini söylemenin eğlenceli bir yolu. Ancak, bir emojinin tweetinizde bir karakter harcadığını bilmenizde fayda var.

 Müşterilerinize farklı ve basit bir yolla teşekkür edin;

Foto4

Müşterileriniz veya takipçileriniz Twitter’da sizin hakkınızda güzel bir şeyler söylediğinde veya sizin gönderinizi paylaştığında onlara teşekkür etmek oldukça önemli. Fakat sadece “teşekkürler” demek bir süre sonra sıkıcı bir hal alabilir. Emojiler, günden güne, farklı şekillerde minnettarlığınızı göstermek için kullanılabilecek güzel bir araç. Takipçilerinize, kalpler, yüzler veya birçok farklı emojiden oluşan kombinasyonlar kullanarak teşekkür edebilirsiniz.

Yukarıdaki tweette, Drybar markası, Twitter’da Drybar hakkında bir haberi yayan müşterisine duyduğu minnettarlığı, ona sarı renk bir kalp göndererek iletiyor. Emojinin sarı renkte olması markanın diğer materyallerinde kullandığı sarı renkle de örtüşüyor. Diğer markaların da kendi kimliklerine uygun olarak seçebilecekleri farklı renklerde emojiler var.

Mesajınıza emoji ile eğlence katın;

Foto5

Markanızla özdeşleştirdiğiniz renklerin dışında birçok farklı emoji karakterleri de mevcut ve siz bunları tweetinizde yazdığınız mesajın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Bu, karakter sayınızı daha az harcamanızı ve diğer sıkıcı, yazı dolu tweetlerden farklı olarak daha eğlenceli tweetler paylaşmanızı sağlar.

Yukarıdaki örnekte para yönetimi yapan bir uygulama olan Mint, tweetinde geçen “sakla” ve “merhaba” kelimelerini emojilerle vurguluyor. Marka bu mesajı emojiler kullanmadan da iletebilirdi. Fakat tweetinizde küçük simgeler kullanmak mesajınızı iletirken daha eğlenceli ve dikkat çekici olmanızı sağlayabilir.

Zaten pazarlamanın bütün meselesi de bu değil mi?

Kaynak: www.smallbiztrends.com