Markalar ve ajanslar Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor

Bugün Dünya Kadınlar Günü ve bölgedeki birçok marka ve ajans bugün kadınların yüzleşmek zorunda oldukları sorunlara dair farkındalık yaratmak için adım atmış durumda.

Medya izleyicisi bir ajans olan Isentia’nın sunduğu istatistiklere göre, Singapur ve Malezya’da hafta ortası ve bugün de (8 Mart) Dünya Kadınlar Günü’nün internette popülerliği zirve yapmış durumdadır. Bu hareketlilik 1-8 Mart aralığında medya izleme araçlarıyla gözlenmiştir.

womendday1

Singapur’da 4 Mart’ta ortaya çıkan hareketliliğin temel nedeni, Nicole Kidman’ın kadınlar günü için oluşturulmuş bir bildirinin imzalanması adına paylaştığı tweetlerin retweetlenmesindendi. Online hareketliliğin en tepe noktasına ulaştığı gün ise bugündü (8 Mart), bunun nedeni ise birçok markanın bugüne atıfta bulunmasındandı.

womenday2

Malezya’da Singapur benzeri bir çevrimiçi hareketlilik yörüngesi izlemiştir. Burada ise bu hareketlilik 3 Mart’ta SilkAir firmasının Facebook’ta gönderdiği bir günü anma paylaşımı dolayısıyla tepe noktasına ulaşmıştır. Ancak bu hareketliliğin en üst düzeye geldiği nokta yine 8 Mart’tır, çünkü yine çeşitli markalar bugüne dair paylaşımlarda bulunmuştur.

1. Zalora

Zalora Singapur Dünya Kadınlar Günü ile ilintili olarak Go Red For Women (Kadınlar için Kırmızı Giyin) kampanyası düzenlemiştir. Bu kampanyanın amacı kadınları kendi sağlıklarıyla ilgilenmeleri adına bilinçlendirmek ve güçlendirmektir. Kampanyada, özellikle Singapur’da ikinci en büyük ölüm sebebi olan kalp krizi vurgulanmıştır.

2. ANZ

Bu senenin Dünya Kadınlar Günü teması #PledgeForParity (Eşitlik için Söz Ver)’dir. ANZ Avustralya küçük kız ve erkek çocuklarına farklı miktarlarda cep harçlığı verildikten sonra ortaya çıkan salt masumane tepkileri görüntülemiş ve maaş eşitliği konusunda bir tartışma başlatmıştır.

“Kızınız oğlunuzdan daha az cep harçlığı alıyor olsaydı nasıl hissederdi hayal edin. Bugüne, yani Uluslararası Kadınlar Günü’ne dikkat çekmek ve bu senenin teması olan maaş eşitliği konusuna vurgu yapmak için çocuklara nasıl hissedeceklerini sorduk. Çocukların tepkilerini izleyin ve haydi daha #eşitlikçibirgelecek (#equalfuture) için bir şeyleri değiştirelim.”

ANZ Avustralya tarafından Pazartesi, 7 Mart 2016 tarihinde yollanmıştır.

3. Air India

womenday3

#SaluteWomen (#KadınaSelamOlsun) felsefesi doğrultusunda, Air India Delhi’den San Francisco’ya kadar sürmüş olan dünyanın en uzun soluklu yalnız kadınların olduğu uçuşu gerçekleştirmiş ve dünya rekorunu kırmıştır.

17 saate yakın süren uçuş dün (7 Mart) tamamlanmıştır. Bugün, yani Dünya Kadınlar Günü’nde Air India’nın 22 seferinin tamamı yalnız kadın ekiplerinden oluşacaktır. Bu ekiple kasıt, pilotlar, kabin ekibi, hava trafik kontrolü, check-in personeli ve hatta tüm yer işleriyle ilgilenen personeldir.

4. BBDO Asia

BDDO Asia kadınların özgüven boşluğu kavramıyla olan deneyimlerini paylaştığı dijital bir kampanya düzenlemiştir. Bu kavram birinin gerçekte becerikli ve başarılı olmasına rağmen, kendi beceri ve yetilerine dair şüpheye düşmesi alışkanlığıdır.

#ConfrontTheConfidenceGap (#ÖzgüvenBoşluğuylaMücadeleEt) başlıklı kampanya videosunda HP, Fonterra ve Visa gibi markalardan profesyonel kadınlar konuşmacı olarak yer almıştır. Kampanyanın Tumblr sitesinde yapılan kısa bir anket göstermiştir ki, katılımcıların %95’lik çoğunluğu bu deneyimi kendileriyle bağdaştırabilmektedir.

5. Microsoft

Microsoft bu seneki Dünya Kadınlar Günü ile ilintili olarak #MakeWhatsNext (#SıradakiniİcatEt) isimli bir kampanya videosu yayınlamıştır. Bu kampanyayla kadın mucitler, dünyayı nasıl değiştirdikleri ve yeni nesli nasıl etkiledikleri ön plana çıkarılmıştır.

Videoda genç kızlara kadın mucitlerden örnek vermeleri istendiğinde, bunda zorluk çektikleri gözlenmiştir. Kampanya ayrıca Microsoft’un gençlere ve özellikle genç kızlara, kendilerini bilişim teknolojileri anlamında güçlendirecek araç ve eğitimlere ulaşmaları yolunda yardım etmeyi hedefleyen YouthSpark (GençlikParıltısı) programına da vurgu yapmıştır.

6. Foodpanda

womenday4

Bu yılki Dünya Kadınlar Günü’nü anmak üzere, Foodpanda Singapur’daki yiyecek ve içecek sektöründe yer alan birtakım çok popüler restoranların arkasındaki güçlü ve etkileyici kadın figürlerini tebrik etmiştir. Foodpanda Singapur’un genel müdürü Emma Heap, yiyecek ve içecek sektöründeki kadın liderler için sektörün evrimi sürecindeki iş hikâyeleri ve karşılaştıkları zorlukları anlatabilecekleri bir platform oluşturmuştur.

Bu platformun yayınladığı E-Dergi, hafta boyunca SaladStop’un yöneticisi Katherine Braha-Desbaillets, Pizza Hut Dijital Dönüşüm Lideri Karen Chan, Yoğart’ın sahibi ikiz kardeşler Hwai Bin ve Hwai Chi, Eight Treasures Group’un yöneticisi Zenna Ho ve Quandoo Asya Pasifik Bölge Temsilcisi Charlotte Bruce gibi isimlerin katılımlarıyla yayınlar yapacaktır.

7. Titan Raga

Popüler saat markası Titan Raga, kadınların başarılarının cinsiyete dair kalıplaşmış önyargılarla nasıl gölgelendiğini vurgulamak umuduyla Dünya Kadınlar Günü için #BreaktheBias (#ÖnYargıyıYık) isimli bir kampanya videosu paylaşmıştır. Bahsi geçen video, Kiran isimli bir çalışanın terfi için adının geçtiği bir ofis toplantısını konu almaktadır.

Bu isim, ekibin zihinlerinde patronuyla beraber yakın temas halinde çalışan genç bir kadını canlandırmasına ve bir gün bu ilişkinin uygunsuz görülebileceğinin düşünülmesine yol açar. Bu sahne Kiran’ın aslında bir erkek ismi olduğunun açıklanmasına kadar devam eder. Bazıları iş yeri cinsiyetçiliğinin farklı bir biçimde portre edilmiş olduğunu söylerken, bazı Facebook kullanıcıları yorumlarında verilmek istenen mesajın Kiran’ın erkek olarak hayal edilip kadın olarak ortaya çıkmasıyla daha güçlü olacağını eklemiştir.

Kaynak: Marketing Interactive