Marka etkileşiminizi Instagram anket özelliği ile arttırın

Instagram 3 Ekim 2017 güncellemesiyle hikayelere anket özelliği ekledi. Bu sayede kullanıcılar takipçilerine soru sorup cevabı iki seçenekle oylayabiliyorlar. Hikaye görüntülenmelerinin yanısıra eş zamanlı olarak oy oranları ve oy veren kişiler, anketörün arayüzünde görünüyor. Bu zamana kadar bireysel hesaplar bu özelliği “hangisini yesem”, “bugün ne giyesem” ve “akşam nereye gidelim” gibi daha gündelik sorular için kullandı. Markalar ise bu özellik sayesinde hizmetlerini veya ürünlerini, Instagram takipçileriyle etkileşime girerek pazarlamaya başladı.

Aslında Instagramın bu güncellemesi aynı story özelliği gibi Snapchat’ten “esinlendi”. Snapchat Ekim 2017’de yeni oylama aplikasyonu Polly’i satın aldı. Polly geçtiğimiz Eylül ayında 20 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Aktif Y kuşağı kullanıcıları sayesinde de oylamalar 100 milyon oy topladı. Bu oranlar da Polly’i ABD AppStore’unda sosyal medya listesinde 13. sıraya yükseltti. Paralel bir kullanıcı profiline sahip olan Snapchat adına stratejik bir hamle oldu. Instagram da son güncellemesiyle gelişmelerden geri kalmayacağını ispatladı.

Polly, Instagram’dan daha farklı çalışıyor

Polly oylamaları Snapchat hikayelerinde link eklenerek aktive olurken Instagram oylamaları direkt olarak hikayeye eklenebiliyor. Polly’inin burdaki en büyük dezavantajı, takipçileri oylama için bir başka sayfaya yönlendirmesi. Instagram ise durumu iyice basitleştirerek oylama butonunu yapıştırmalar sekmesine ekledi.

Snapchat’ten farklı olarak, ancak 10K’ya ulaşmış ve mavi ikon ile doğrulanmış Instagram hesapları hikayelerine link ekleyebiliyor. Bu durumda Polly, Instagram kullanıcıları için Snapchat kullanıcılarına olduğu kadar ulaşılabilir değil. Josh Constine, Tech Crunch’da yayımlanan bir makalesinde normal Instagram kullanıcılarının da hikayelerinde link verebildiği zaman, Polly’nin iyice yükselişe geçeceğini belirtmişti. Ancak ne Constine ne Snapchat ne de Polly Instagram’ın kendi oylama özelliğini yaratacağını ön görememişti.

Instagram oylama özelliğiyle marka etkileşimini arttırmanın yolları

Anketler sayesinde Instagram takipçilerinizle birebir etkileşime geçebilirsiniz. Markanızı, katkılar ve önerilere açarak daha ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

1) Takipçilerinizden geribildirim isteyin

Takipçilerinizin ne istediğini öğrenmenin en basit yolu onlara sormaktır. Anketler sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde geribildirim alabilirsiniz. Ürünlerinizi beğenip beğenmediklerininden canlı yayın saatine kadar ihtiyacınız doğrultusunda anketler hazırlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda küçük çaplı bir pazar araştırması da sağlar.

2) Trendlerden faydalanın

Kendi markanız dahilinde olmayan bir başka güncel konuyu oylayarak takipçilerinizle etkileşime geçebiliriniz. Bu anket yeni bir film gösterimiyle, kışın yaklaşmasıyla veya her hangi bir konu hakkında olabilir. Bu sayede markanın çok yönlülüğü öne çıkmış olursunuz.

3) Pazar araştırması için kullanın

Takipçilerin ilgisini çekecek içerik üretirken araştırmanızı da takipçiler üzerinden yapabilirsiniz. Onlardan alacağınız her geribildirim ufak çaplı bir pazar araştırması niteliğinde olduğunu unutmayın. Polly, Facebook, Twitter, Poltio ve benzeri platformlarda hazırladığınız anketlere artık Instagram takipçilerinizi de dahil edebilirsiniz.

Snapchat’ten uyarlanan Instagram Stories, markaların sosyal medya pazarlama platformu olarak gelişmeye devam ediyor. Küçük çaplı pazar araştırmalarını basitleştiren bu eklenti ile bir çok markanın takipçileriyle daha fazla etkileşime girdiğini görmeye devam edeceğiz. Bakalım Instagram ilerleyen güncellemelerinde diğer mecralarda test edilmiş ve onaylanmış pazarlama araçlarını bünyesine ekleyerek büyümeye devam mı edecek; yoksa özgün bir güncelleme ile dijital pazarlamaya bir kez daha damgasını mı vuracak?

Kaynaklar

http://www.adweek.com

https://thenextweb.com

https://techcrunch.com